• Стан економіки Китаю відвертає інвесторів

  • П'ятниця, 5 жовтня 2012 року

Нещодавно опублікована статистика і напружені відносини з ЄС, США і Японією показують, що економіка Китаю почала втрачати свою привабливість для іноземних інвестицій.

Прямі іноземні інвестиції (ПІІ) в Китай скоротилися в серпні на 1,4 відсотка, у порівнянні з тим же періодом попереднього року, і таке спостерігається вже 3-й місяць поспіль.

Знижуються й інші показники торгівлі. У серпні вперше за останні сім місяців імпорт в країні залишився на колишньому рівні. Зростання експорту в цьому місяці також невисоке. Агентство Reuters передбачило, що зростання ВВП Китаю в 2012 році може впасти до семи відсотків (найнижчий показник, починаючи з 1999 року). Китай же вважає критично важливим забезпечити зростання ВВП у 8%.

The Financial Times (FT) повідомляє, що економіка Китаю сповільнила темпи зростання, і описує внутрішній попит в КНР як недостатній, показники експорту — тривожні. Ефективність розподілу капіталу, за інформацією видання, падає, а доходи зменшуються. У той же час, FT вказує, що погані борги ростуть, а економічний пузир ось-ось лопне.

Великі інвестори, бачачи ці тьмяні статистичні дані, визнають, що економіка Китаю вже не здається такою привабливою.

Третій місяць занепаду

За даними міністерства торгівлі, обсяг прямих іноземних інвестицій (ПІІ) становив у серпні $8,32 трильйона, що менше на 1,4% в порівнянні з тим же місяцем минулого року. У Китаї з'явилося 2100 нових іноземних компаній, що на 12,72% менше, ніж у минулому році.

З січня по серпень цього року, $74,99 трильйона прямих іноземних інвестицій прийшли в Китай — це менше на 3,4%, ніж у 2011 році. У цей же період, інвестиції з боку ЄС і США в Китаї зменшилися на 4,1% і 2,9% відповідно. Тільки Японія збільшила інвестиції в Китай на 16,2%.

Іноземні інвестиції скорочуються вже третій місяць поспіль. Лише травень став єдиним місяцем у цьому році, коли показник ПІІ показав зростання в порівнянні з минулим роком. Міністерство торгівлі Китаю прокоментувало, що торгувати з іншими країнами в найближчому майбутньому буде непросто, оскільки безліч невизначеностей і нестабільних факторів сильно впливає на бізнес-середовище. Протягом наступних кількох місяців, ПІІ можуть стати навіть гіршими, ніж в період з січня по серпень.

Напруженість у відносинах

Наразі в Китаю склалися непрості стосунки з торговими партнерами — ЄС, США і Японією, і це може послабити приплив прямих іноземних інвестицій (ПІІ), оскільки ці країни для КНР є найбільшими інвесторами.

6 вересня ЄС почав розслідування щодо передбачуваного демпінгу сонячних батарей з боку Китаю, повідомляє Нью-Йорк Таймс. Це, безсумнівно, стане делікатною темою для обох торгових партнерів.

Президент Обама офіційно заявив, що США подадуть скаргу до Світової організації торгівлі (СОТ) про те, що дотації, які надає уряд КНР для китайських виробників автозапчастин і автомобілів, завдають шкоди інтересам американських виробників, повідомляє CNN.

Антияпонські демонстрації, нещодавно охопили Китай, змусили багато великих компаній Японії закрити свої заводи в КНР зі страху, що їх можуть розграбувати або завдати їм шкоди. Зважаючи на це, багато оглядачів побоюються, що китайсько-японські торгові відносини ще довгий час будуть холодними.

Найнижчий ВВП за 13 років

“  Економісти прогнозують,
що спад економіки в Китаї триватиме, принаймні, до третього кварталу, а ВВП
за 2012-й знизиться до рівня росту 7,7% — найнижчого
з 1999 року  ”

Reuters
У цілому, показники торгівлі свідчать про млявість китайської економіки. Дані, опубліковані Головним митним управлінням, відзначили, що зростання імпорту в серпні наближалося до нуля, а це на 2,6% нижче в порівнянні з показником за той же місяць минулого року, за даними державного агентства новин Сіньхуа.

Ця цифра виявилася набагато нижчоюза середній прогноз приросту в 3,4%, якого очікували 11 економістів у своєму дослідженні від компанії DowJones, і це говорить про те, що внутрішній попит надалі слабшає.

Експорт товарів у серпні зріс лише на 2,7%. Але оскільки експорт становить до 25% ВВП Китаю і створює 200 млн робочих місць, низькі економічні дані руйнують китайську економіку.

Економісти прогнозують, що спад економіки в Китаї триватиме, принаймні, до третього кварталу, а ВВП за 2012-й знизиться до рівня росту 7,7% — найнижчого з 1999 року, повідомляє Reuters.

Інвестори усвідомлюють справжній стан справ

«Чи не занадто світ економічних прогнозів прикутий до показника зростання економіки КНР на рівні 8%? Звичайно, інвестиційні банки в останні кілька днів збилися з ніг, намагаючись вгадати розмір стимулювального пакету, який збирався впровадити Китай, і міркували, чи дозволить це Китаю утримати наявні темпи зростання», — каже оглядач газети Financial Times у своєму блозі.

«Співавтор книги „Червоний капіталізм“ (RedCapitalism) ФрейзерХові закликає бути обережними. Він говорить, що хоча люди останнім часом усвідомили багато ризиків розміщення інвестицій в КНР, є багато оптимістично налаштованих людей, «які приймають бажане за дійсне». Одна з найнебезпечніших помилок, яку як і раніше часто припускають, полягає в тому, що вони вважають, що китайський уряд «всемогутній, що він навіть краще керує економікою, ніж західні країни», — повідомляє Financial Times.

“  Інвестори починають усвідомлювати суворі економічні реалії Китаю  ”

Ян Чень і Гарі Пенсі
Минулого тижня в Нью-Йорку засновник найбільшого в світі хеджевого фонду* Bridgewater Рей Даліо припустив, що показники зростання впадуть нижче позначки 5%. Про це він сказав, виступаючи на зустрічі Ради з міжнародних відносин.

*Хеджевий фонд — інвестиційний фонд спекулятивного характеру, що займається дуже ризикованими операціями.

Найгірше те, що зараз зникають чинники, які викликали бурхливе зростання китайської економіки за останнє десятиліття. По-перше, курс китайського юаня вже не вважається недооціненим. По-друге, немає приросту населення, [демографічна політика Китаю визначає, що у сім'ї не може бути більше однієї дитини — прим.ред.]. По-третє, інвестиції, які раніше становили понад 50% ВВП країни, також вже далеко не такі високі, як раніше.

Інвестори починають усвідомлювати суворі економічні реалії Китаю. Славний час стрімкого зростання економіки КНР, очевидно вже закінчився.

Ян Чень і Гарі Пенсі, Велика Епоха
(Переклад з англійської)

Підписатися:

Коментарі