ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай спіткає економічна криза у 2013 році — державний дослідник

Велика Епоха
Економічний дослідник з китайської Держради КНР, яка є аналогом українського Кабінету Міністрів, прогнозує економічну кризу у країні наступного року. Зауваження, які він зробив майже рік тому, нещодавно привернули підвищену увагу, оскільки економіка Китаю зараз дійсно почала сповільнюватися, і його пророкування починають сприйматися як вже не далекі від істини.

кит эк.jpg
кит эк.jpg

3 липня 2012 року, провінція Чжецзян, КНР. Дизайнери працюють у проектному центрі компанії Babei Group Co. Економічні дослідники китайської Держради прогнозують економічну кризу у країні наступного року. Фото: Feng Li/Getty Images


Як зазначає Deutsche Welle, експерт з Національного центру розвитку і досліджень Держради Лі Цзоцзюнь виступав з промовою «Економічна криза спіткає Китаї в 2013 році» 17 вересня 2011 року на закритій зустрічі організації Випускники Чанша Науково-технологічного університету Хуачжун.

Нещодавно ця промова поширилася у китайському сегменті мережі інтернет.

23 серпня оголошення про це на сайті Weibo, найбільшій китайській соціальній мережі, передрукували понад 9 тис. разів. Цю інформацію також поширили медіа-портали по всьому материковому Китаї, включаючи Sohu і Sina.

Основний прогноз, на якому наголосив Лі, — це те, що відбудеться банкрутство малих і середніх компаній, банків та органів місцевого самоврядування, і присутні всі ознаки для виникнення загальнонаціональної економічної кризи.

Лі навів чотири причини, чому здійсниться його прогноз:

Економіка

Вибух на ринку нерухомості і подальше накопичення боргів місцевими адміністраціями — це дві характерні причини для виникнення економічної кризи, на думку Лі.

Він вважає, що загальноекономічний спад призвів до виникнення фінансових труднощів на малих і середніх підприємствах, що позначилось на скороченні податкових надходжень від комерційно-промислового сектору. Місцеві органи влади постраждали він зниження доходів через кризу на ринку нерухомості.

Однак, органи місцевого самоврядування мають нагальну потребу і надалі витрачати багато грошей на національну оборону, підтримку місцевої інфраструктури, житлове будівництво та соціальне страхування, поліпшення гідротехнічних споруд і, найголовніше, на «підтримання соціальної стабільності».

Тим часом, термін повернення кредитних боргів створює додатковий тиск і призводить до банкрутства деяких місцевих органів влади. Це неминуче призведе до банкрутства банків, а борги впадуть на плечі китайських громадян. В результаті виникнення повномасштабної економічної кризи є неминучим, як передбачає Лі.

Гарячі гроші


Китайська економіка сповільнюється, в той час як в економіці США відбуваються оздоровлення. Через це великі суми міжнародних грошей будуть витікати з КНР. Цей відтік також додасть «масла у вогонь» економічної кризи, додає експерт.

Політика

У 2013 році до керма влади у Китаї прийдуть нові лідери, що може ще погіршити хворобливий стан економіки. Лі вважає, що вони не буду вирішувати будь-які застарілі проблеми перші 3—5 місяців після обіймання посади. Так що, за прогнозами Лі, економічна криза, швидше за все, проявиться у липні чи серпні 2013 року.

«Після вибуху економічної кризи, настане період митарств. Але немає нічого поганого, щоб мати нових лідерів, тому що у виникненні страждань вони не винні», — каже Лі.

Цикли


Екстремуми короткострокових, середньострокових і довгострокових циклів у 2013 році сходяться в одній точці, каже Лі.

Короткостроковий цикл охоплює три або п'ять років. Нині цей цикл рухається вниз і досягне нижньої точки у найближчі два роки, зауважив Лі.

Середньостроковий цикл охоплює приблизно дев'ять або десять років. За словами Лі, середньострокові цикли в Китаї відбувалися майже кожні десять років, у 1949, 1957, 1966, 1976, 1989 і 1998 роках. Лі сказав, що цього не було вже більше десяти років з 1998 року, і такий цикл не за горами. Він мав відбутися у 2008 або 2009 році. Економічна політика в той час затрималася в циклі, але це не може бути відкладено на занадто довгий час, сказав він.

Також існують довгострокові цикли, які охоплюють 60 років, як каже Лі, у своїй промові. Це традиційні китайські зміні, які описані в І-цзин — «Книзі змін», що є основою для класичних китайських прогнозів і ворожінь. За словами Лі, такий цикл теж наближається.

В умовах економічної кризи, соціальні проблеми також загостряться. Посилення «масових протестів», або якщо вони стануть більш масштабними і запеклими, буде показником майбутніх негараздів, додає він.

Інші економічні експерти погодились з матеріалами презентації Лі.

Добре відомий китайський економіст Мао Юйши, який відстоює принципи вільного ринку, в інтерв’ю Deutsche Welle зазначив, що Китай має серйозні економічні проблеми і що «несподівані зміни» вірогідні. Економічні проблеми призведуть до виникнення багатьох соціальних проблем, додає він.

Китайський економіст і професор Пекінського університету Дун Фан сказав, що поважає Лі за сміливу промову.

«Криза [в Китаї] з точки зору заходу, відбувається вже давно, — каже Дун. — Справа лише в тому, що її успішно прикривають нинішні владні системи і, наприклад, квітневий звіт, що показав зростання операцій у сфері нерухомості і створив враження, що економічна ситуація в Китаї виглядає сприятливою, тоді як насправді вона переживає труднощі».

Гао Цзитань, Велика Епоха