• Дві третини китайських приватних компаній переживають труднощі

  • Понеділок, 20 серпня 2012 року
Поки в Китаї триває економічний спад, приватні компанії борються за виживання.

рабоч китая.jpg

Тисячі шукачів роботи йдуть на ярмарок вакансій у місті Хефей провінції Аньхуей на сході Китаю 25 лютого 2012 р. У нещодавно випущеному звіті говориться, що труднощі, які переживають дрібні підприємства в КНР з початку цього року, тепер відчули на собі власники середнього та великого бізнесу. Фото: STR/AFP/Getty Images


У місті Веньчжоу, який може похвалитися великою кількістю приватних підприємств, 60,4% промислових компаній або закрилися, або скоротили виробництво, згідно з даними звіту, опублікованого Комітетом з фінансових та економічних питань провінції Чжецзян від 27-го липня. Звіт складено на основі економічних даних, зібраних комітетом за перші шість місяців поточного року.

«Я, можливо, закрию свій бізнес до кінця року», — сказав Великій Епосі пан Ву, власник взуттєвої фабрики в районі Лучен.

«Об'єм продажу впав приблизно на 40% а доходи — на 70%, в основному за рахунок збільшення зарплати і вартості сировини», — пояснює він.

Власник компанії з виробництва окулярів у Веньчжоу пан Лі розповів Великій Епосі: «Я зіткнувся зі значними труднощами. Ціни ростуть, зарплати теж, але податки не скоротилися взагалі... Я запевняю вас, що й інші підприємства в такій же ситуації».

Прибуток у 2012 році впав


У звіті зазначено, що продуктивність праці у всій провінції Чжецзян знизилася, у той час як виробничі й операційні витрати ростуть і далі. За перші п'ять місяців 2012 року загальний прибуток підприємств у провінції Чжецзян скоротився на 19%, при цьому 20,8% підприємств були збитковими. У той же час, виплати відсотків по кредитах становили 42,5 млрд юанів (близько $6,7 млрд), тобто вони зросли на 36,6%. Витрати на оплату праці також збільшилися приблизно на 15%.

Кількість надісланих замовлень впала. Дослідження роботи 1000 підприємств, яке провела Інформаційно-економічна комісія провінції Чжецзян, показало: 42,9% компаній у другому кварталі цього року поскаржилися на те, що кількість замовлень упало в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

У доповіді також вказується, що проблеми, з якими стикалися малі підприємства з минулого року, поширилися вже на великі і середні компанії. Дані показують, що протягом перших п'яти місяців цього року прибуток великих і середніх підприємств у провінції Чжецзян скоротився на 23,8% і 18,3% відповідно.

Спад на підприємствах у Чжецзян також створив незручності для мігрантів-робітників. Багато хто з них ночує на тротуарі перед будівлею агентства з працевлаштування в місті Іу провінції Чжецзян. Багато хто з цих мігрантів вже у віці і не має достатньої кваліфікації. Їм часто доводиться витрачати всі свої заощадження, перш ніж вони отримують роботу, тому у них немає іншого вибору, окрім як спати на вулиці.

«Труднощі для багатьох підприємств полягають у тому, що внутрішнє споживання в Китаї недостатньо велике», — говорить пані Чень, власник шоколадної фабрики і в той же час фінансовий консультант з Шанхаю.

Відсутність внутрішнього попиту і надлишок пропозиції зберігається


«Існує надлишок пропозиції багатьох товарів. З моїм бізнесом у минулому році все було в порядку, але в цьому році справи йдуть вже не так добре. Велика кількість товару застрягла на складі. Логістична компанія нещодавно повідомила, що закриється до кінця року», — повідомила пані Чень.

Через слабкий продаж вугілля ціни впали більш ніж на 25% з середини травня цього року, коли ціна була на піку. Вугілля, яке виробляють у багатих на вугілля провінціях, таких як Шаньсі, Внутрішня Монголія, Хенань і Шаньдун, у надлишку зберігається на складах, і багато підприємств перебувають на межі закриття, писало видання Sina минулого місяця.

За перші шість місяців цього року, замовлення у суднобудівній промисловості Китаю істотно знизилися, і за кількістю замовлень 2012-ий обіцяє бути гіршим за останні десять років.

Статистика, надана китайською компартією, показує, що в першому кварталі цього року економічне зростання КНР становило 8,1%, а в другому кварталі — 7,6%. Багато економістів пророкують, що річний економічний ріст Китаю буде на рівні 7,5%. Це найнижчий показник з часу середини 90-х.

Причина в недотриманні основних економічних законів


Професор Френк Се з Університету Південної Кароліни в місті Айкен сказав, що через деформовану структуру економіки Китаю , якою б не була економічна політика, вона не зможе вирішити фундаментальні проблеми китайської економіки.

Запропонована компартією модель економічного зростання Китаю залежить від інфляції, експорту та інвестицій в інфраструктуру, а це не дозволяє економіці бути стійкою, вважає Френк.

Оскільки компартія Китаю не бажає вирішити фундаментальні проблеми Китаю, які викликають величезну різницю в рівні життя багатих і бідних і роблять внутрішній попит дуже низьким, то економіка Китаю і далі буде знижуватися. З певної точки зору, жорстка посадка економіки Китаю вже почалася. Френк прогнозує, що економічна ситуація у другій половині року буде важчою, і що ще більше підприємств закриється.

Гао Цзитань, Велика Епоха
Підписатися:

Коментарі