ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Економіка Китаю: зниження споживання електроенергії свідчить про спад

Велика Епоха
Віце-прем’єр Китаю Лі Кецян одного разу сказав, що для оцінки стану економіки Китаю він дивиться на споживання електроенергії — показник, який з початку цього року виглядає песимістично.

Економіка Китаю сповільнюється. На це вказує постійне зниження споживання електроенергії, вважають аналітики. Фото: Frederic J. Brown/AFP/Getty Images
Економіка Китаю сповільнюється. На це вказує постійне зниження споживання електроенергії, вважають аналітики. Фото: Frederic J. Brown/AFP/Getty Images
Негативні показники супроводжують повідомлення про те, що роботодавці в енергетичній і металургійній галузі скорочують персонал, а деякі державні підприємства заморожують заробітні плати.

Темпи росту споживання електроенергії сповільнюються і досягли нового мінімуму в квітні.

Китайське енергетичне агентство 14 травня опублікувало дані, згідно з якими в цілому країна спожила за квітень близько 390 тис. гігават-годин електрики, тобто приріст становив усього 3,74% від минулорічного показника. Крім того, за останні два місяці показник зростання впав до 3,26%, а це найнижчий показник за останні 16 місяців.

З квітня 2010 року по квітень 2011-го загальне споживання електроенергії в Китаї збільшилося на 11%, а виробниче споживання електроенергії — на 12,1%. Але з квітня 2011 року по квітень 2012-го промислове споживання збільшилося тільки на 1,55%.

Виробниче споживання електроенергії в березні зросло на 3,8% в порівнянні з таким же періодом минулого року. Якщо порівняти з аналогічним показником в 2011 році (13,4%), то бачимо, що він упав майже на 10%.

Зменшення споживання електроенергії відбувається на тлі спаду в національній економіці, кажуть аналітики.

Індекс ділової активності у виробничому секторі КНР, розрахований фінансовою організацією HSBC, становить у травні 48,3%, що на 0,5% менше, ніж у квітні (якщо індекс вище 50%, то ділова активність показує зростання, якщо він нижчий, то це свідчить про її падіння). Травень став уже сьомим місяцем поспіль, коли індекс показує зниження ділової активності.

Чен Сяонун, економіст і колишній головний редактор журналу Modern China Studies, сказав Великій Епосі, що економіка Китаю, можливо, впаде в рецесію.

«Китайська економіка, згідно зі здоровим глуздом, повинна ґрунтуватися на споживчому попиті, однак компартія Китаю деформувала цей принцип», — сказав він, додаючи, що з населенням у 1,3 млрд людей китайці можуть вільно стимулювати зростання економіки країни.

Замість цього, основу економіки Китаю склали інвестиції в ринок нерухомості і міську інфраструктуру, сказав аналітик.

«Як тільки будівництво зупиниться, це буде означати, що створена урядом потреба більше не існує, і тому [ці ключові] компанії зараз приголомшені», — зазначив експерт.

Тим часом, співробітникам багатьох підприємств у різних регіонах країни загрожує звільнення. Один користувач інтернету висловився, що на державних підприємствах відбуваються звільнення, зниження зарплат і робочих годин, і що про це офіційно не повідомляють.

Інший користувач Мережі під псевдонімом «Лотос серед дощу» сказав, що його родич працює в національній атомній компанії, де діє заморожування зарплат.

Ще один користувач китайського інтернету розповів про схожу історію в держкомпанії, яка працює в індустрії послуг зв’язку, де також звільняють співробітників і заморожують зарплати.

Малий і середній бізнес також скаржиться, що обсяги продажів скорочуються, і деякі компанії перебувають у більш важкій ситуації, ніж під час фінансової кризи в 2008 році.

Сяо Вей, власник текстильної фірми в дельті Перлової річки на південному сході Китаю, сказав Великій Епосі минулого тижня, що десятки компаній, розташованих неподалік, закрилися в цьому році. Він також додав, що негативні наслідки в економіці Китаю зачепили багато галузей, представлених у цьому регіоні.

Інші підприємці скаржаться на електронних дошках оголошень, що споживчий попит падає, в той час як податки, трудові витрати і постійні витрати підвищуються.

Менеджер середньої ланки в металургійній компанії Hunan Valin Xiangtan сказав, що наразі сталеваріння перевищує попит. Компанія зазнає труднощів у пошуку замовлень, за словами менеджера, а вся індустрія перебуває в скрутному становищі.

Гао Цзитань, Велика Епоха