• Економісти: стимулювати економіку Китаю нераціонально

  • П'ятниця, 21 вересня 2012 року

Економіст У Цзінлянь вважає, що програма китайського режиму з економічного стимулювання, нездійсненна, причому вона буде мати тяжкі наслідки, якщо її надалі впроваджуватимуть.

Як відомо, китайська програма економічного стимулювання — це план, згідно з яким КНР у 2008 році інвестував величезні державні кошти — $586 млрд — у розвиток інфраструктури, охорони здоров'я, освіти, будівництво дешевого житла тощо. Під час тодішньої кризи багато економістів з усього світу хвалили Китай за рішення прийняти стимулювальний пакет, але інші експерти критикували владу КНР, оскільки заходи щодо стимулювання натрапили на багато «підводних каменів».

Тепер фахівці побоюються, що нова програма стимулювання, про яку оголосив Пекін, обернеться великими втратами для економіки Китаю.

Шановний економіст У Цзінлянь, якому вже 82 роки, є науковим співробітником та заступником директора Академічного комітету при Дослідницькому центрі Держради КНР*. Він відомий тим, що відкрито висловлює свої погляди, і китайські ЗМІ називають його «економістом з найчистішою совістю».

*Держрада КНР  — вищий виконавчий орган влади в Китаї, що нагадує український Кабінет Міністрів.

Пан У сказав на конференції Всесвітнього економічного форуму 17 вересня 2012 року, що під час свого недавнього турне Китаєм, він помітив, що місцеві органи влади багатьох провінцій прагнуть досягти швидкого зростання, про що повідомило видання China Business Times. Однак, за словами, економіста, поки єдиним засобом, яким користуються місцеві уряди, залишаються великомасштабні інвестиційні заходи стимулювання.

Пан У відзначив, що на основі наявних, але поки неповних даних, органи місцевого самоврядування представили інвестиційні проекти на загальну суму понад 17 трлн юанів ($2,7 трлн) у цьому році, але де вони візьмуть такі гроші, поки залишається великим питанням.

Він навів кілька прикладів інвестиційних стимулювальних пакетів, які здаються не зовсім раціональними.

Один із них — високошвидкісна залізнична система. За словами У, будівництво швидкісних залізниць у густонаселених районах вигідне, навіть якщо проект втрачає гроші. Але високошвидкісна залізнична система Китаю — це загальнонаціональний проект, на який використовується державний бюджет, що створило багато проблем, у тому числі породило борг на суму два трильйони юанів ($316 млрд), сказав він.

Далі економіст для прикладу навів одну з китайських провінцій, яка представила проект, завдяки якому ВВП в наступні роки зростатиме на 14—15%, і кожен рік сума інвестицій буде збільшуватися. У минулому році рівень інвестицій у тій провінції становив 89% від ВВП. Тим не менш, рівень інвестицій за перше півріччя цього року вже досяг 120% місцевого ВВП.

У сказав, що будь-яка людина хоча б із мізерними знаннями в галузі економіки чи історії розуміє, що подібний метод інвестицій фіктивний. Він також сказав, що це призведе до серйозних наслідків.

Хе Цінлянь, відомий економіст, яка живе в Сполучених Штатах, погоджується з ним. У своїй статті, опублікованій у серпні, вона зазначила, що стимулювальний пакет Китаю у 2008 році викликав велику інфляцію, збільшення розриву між багатими і бідними, стрімке зростання ціни на нерухомість і спотворив структуру економіки. Якщо режим вдасться до тих же заходів знову, Китай зіткнеться зі ще більшою економічною кризою.

Хоча багато шановних економістів також висловлювали занепокоєння про вищесказане, китайський режим як і раніше має намір впроваджувати нові плани зі стимулювання економіки.

На Всесвітньому економічному форумі в Тяньцзіні 8 вересня, прем'єр-міністр Китаю Вень Цзябао заявив, що у Комуністичної партії Китаю профіцит бюджету становив 1 трлн юанів ($158 млрд.) на кінець липня, і його сміливо можна використовувати для того, щоб сприяти стабільному економічному зростанню.

Тим не менш, незалежний аналітик Ху Сеймен вважає, що компартія Китаю зайде в глухий кут, якщо буде і далі використовувати економічне зростання, щоб підтримувати стабільність і законність своєї влади, і результат буде протилежним тому, до чого вони прагнуть, як писав він у своєму блозі.

Для вирішення економічних проблем у Китаї необхідні великомасштабні структурні перетворення, сказав в інтерв'ю телебаченню NTD («Нова династія Тан») Гань Лі, декан Науково-дослідного інституту економіки і управління при Південно-Західному університеті фінансів та економіки.

«Один трильйон юанів потрібно витратити на виплату пенсій, медичного страхування і допомоги з безробіття, — сказав Лі. — Якби уряд інвестував більше коштів, щоб задовольнити основні потреби народу, тоді суспільство стало б стабільним, і проблеми зникли б»

В інтерв'ю Цайцзінскому журналу в номері від 3 вересня У Цзінлянь сказав, що оскільки компартія та державні підприємства посилили контроль над економікою в останні роки, соціальні та економічні суперечності в Китаї досягли піку.

Економіст також зазначив, що безліч небезпечних соціальних явищ у суспільстві Китаю викликані тим, що економічні реформи не виконуються раціонально і ретельно, політичні реформи також не здійснюються, а адміністративна влада занадто сильно втручається в економічну активність звичайних громадян.

«Таким чином, найголовніше питання на порядку денному — знову взятися за реформи, твердо наполягати на економічних і політичних перетвореннях», — сказав У.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...