• Журналістів зможуть саджати за наклеп

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Середа, 19 вересня 2012 року

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект Віталія Журавського, за яким журналістів та інших громадян чекає відповідальність за поширення недостовірної інформації.

За проект, який представив регіонал Віталій Журавський, проголосувало 244 депутати. Автор законопроекту обґрунтовує необхідність цього законопроекту тим, що в нашому суспільстві посилюються такі негативні явища, як наклеп. І нерідко «наклеп» заподіює настільки тяжку шкоду людині та її сім’ї, що іноді навіть перевершує окремі злочини, визначені Кримінальним кодексом України.

Згідно з цим законопроектом наклеп трактується трьома пунктами:

— коли поширюють завідомо неправдиві відомості, які ганьблять гідність і честь особи або підривають його репутацію, винуватець має заплатити від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, або здійснювати виправні роботи на термін до одного року;

— коли наклеп, який міститься в публічному виступі, публічно демонструється в творах або ЗМІ, винуватця штрафують на суму від 1000 до 1500 неоподаткованих

мінімумів доходів громадян або він має здійснювати виправні роботи від одного до двух років, або має бути заарештований на строк від трьох до шести місяців. Одночасно його позбавляють права служити на певних посадах або виконувати певну діяльність від одного до трьох років

— коли людина поширює наклеп і звинувачує особу у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину, її штрафують на суму від 1500 до 2500  неоподаткованих мінімумів доходів громадян, або позбавляють волі на термін до трьох років. Цій людині також не можна буде обіймати певні посади чи виконувати певну діяльність від одного до трьох років.

Неоподаткований мінімум становить 17 грн, тобто за порушення першого пункту потрібно буде заплатити 8500—17 000 грн, другого — 17000—25 500, а третього — 25 500—42 500 .

Микола Томенко вважає, що ці зміни направлені проти журналістів. Він згадав, що в 2001 році під тиском фахівців і журналістів Верховна Рада вилучила з кримінального законодавства поняття образ та наклепів. Але, за його словами, кожен рік з’являється людина, що прагне повернути ці пункти в кримінальний кодекс.

«Якщо ця норма з'явиться, я думаю третину журналістів пересаджають», — каже Томенко, якого цитує «Українська правда».

Головний редактор телеканалу ТВі Віталій Портніков вважає, що цей законопроект, безумовно, є фактором тиску на ЗМІ перед виборами. Він каже, що цей закон стосується не лише журналістів, але й громадян у цілому, просто журналісти найбільш вразливі щодо цього «середньовічного» закону.

«Ми добре усвідомлюємо, що його головна мета — обмежити свободу преси», — сказав Портніков у коментарі Gazeta.ua.

Журналіст згадав, що судився з Черновецький кілька років — той звинувачував Портнікова у наклепі, але коли Попов повідомив, що мер розікрав 70% Києва, то це вже перестало бути наклепом.

Депутати від Об’єднаної опозиції вже готують подання в Конституційний суд щодо цього законопроекту, як сказав бютівець Роман Забзалюк в ефірі «5 каналу».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...