ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Обвали мостів допомагають Китаю збільшити ВВП

Велика Епоха
Останніми роками багато мостів у Китаї обвалилися. Минулого місяця такий інцидент трапився у Харбіні провінції Хейлунцзян, що на північному сході Китаю. Це спричинило нову хвилю соціальних дискусій про корупцію в уряді і про вже встановлену практику будувати інфраструктурні споруди низької якості, щоб допомогти підвищити ВВП Китаю.

24 серпня. Харбін, КНР. Поліція розслідує обвал мосту з вісьмома смугами для руху в провінції Хейлунцзян на північному сході Китаю. Цього року у КНР завалилося вісім мостів. Фото: STR/AFP/Getty Images
24 серпня. Харбін, КНР. Поліція розслідує обвал мосту з вісьмома смугами для руху в провінції Хейлунцзян на північному сході Китаю. Цього року у КНР завалилося вісім мостів. Фото: STR/AFP/Getty Images
З 2007 року у КНР завалилося 15 мостів. Згідно з повідомленням газети Shandong Business Daily, на момент падіння тільки три з них простояли більше 15 років.

24 серпня 130-метрова під’їзна рампа у Харбіні провінції Хейлунцзян впала на землю. Троє людей загинуло і п’ятеро дістали поранення. Міст не простояв і року. Це був уже восьмий міст, що впав цього року. Адміністрація Харбіна офіційно ніяк не відреагувала на подію.

Провідний коментатор газети «Щоденник Ланьчжоу» Чжао Веньцзінь прокоментував цей інцидент так: «З кожною аварією ми повинні подумати, навіщо нам гнатися за великим ВВП?»

Згідно з повідомленням Мережі Цзін’ян, партійний секретар провінції Гуандун Ван Ян під час останньої партійної наради провінції у 2009 році сказав: «Іноді цифра ВВП хороша, але насправді це не позначається на добробуті громадян».

«Наприклад, спорудження мосту підвищує ВВП. Коли міст рушиться і виходить із ладу, це також створює додатковий об’єм ВВП. Згодом, коли міст відбудують, матимемо ще прибавку ВВП. Таким чином отримали три добавки до ВВП. Але це величезне марнування ресурсів», — казав він.

Видання «Китайський діловий щоденник» писало, що у бетоні, з якого побудували міст Янмінтань, виявили палички і камінці. Металеві прути на поверхні також не були зв’язані між собою належним чином.

Однак державні експерти наполягають на тому, що з проектом і процесом спорудження мосту все було гаразд. Вони стверджують, що проблему створили чотири вантажівки з вагою, яка перевищувала дозволену норму, як вказується у статті.


Обвалення мосту Янмінтань показує, що корупція вже стала основою для сучасної китайської інвестиційної моделі економічного зростання

З самого початку місцеві чиновники офіційно оголосили міст Янмінтань грандіозним проектом. Харбінький телеканал вихваляв його за кілька встановлених рекордів, таких як його конструкція, швидкість спорудження і застосування технологічних інновацій. Про це також писала газета «Китайський щоденник» (China Daily).

Після того як цей міст упав, китайські користувачі інтернету назвали безглуздим твердження про те, що міст, який коштував 1,8 млрд юанів ($284 млн.), розвалився через перевантаження чотирма вантажівками.

«Обвалення мосту Янмінтань показує, що корупція вже стала основою для сучасної китайської інвестиційної моделі економічного зростання», — цитує в своєму репортажі журнал Caijing професора Сюй Сяоняня з Китайсько-європейської міжнародної школи бізнесу.

За словами старшого економіста Лі Сіньюе, що є спецкором китайського економічного журналу «Цзінцзі-ши», перевантаження мостів вантажівками, вага яких перевищує дозволену норму, вважають основною причиною обвалу 12 мостів у Китаї. Нікого не притягли до відповідальності за це, і ніхто не був покараний за халатність.

Бути китайським урядовим чиновником — «це дійсно велика удача», зазначив Лі.

Фан Сяо, Велика Епоха