• Ліквідація трудових таборів у Китаї — гарна вістка для в’язнів сумління

  • Середа, 30 січня 2013 року

Ліквідація системи трудових таборів у Китаї, про що недавно писали китайські державні ЗМІ, означає пом'якшення репресій послідовників Фалуньгун і припинення переслідувань позивачів. З 2012 року все частіше лунають гасла скасувати систему примусової праці, яка пов'язана з переслідуванням Фалуньгун.

У Китаї систему перевиховання через примусову працю буде призупинено цього року після введення відповідної судової реформи. Про це 7 січня повідомив Мен Цзяньчжу, голова Політико-юридичної комісії (ПЮК) під час національно-політичної правової робочої конференції.

Навколо цієї системи точилося чимало суперечок. Відповідно до законів, які мають затвердити цього року, систему трудових таборів значно скоротять. Про це повідомило державне ЗМІ China Daily з посиланням на слова «юридичного радника високого рівня». Цей радник також вказав, що зміни у системі — неминучі.

Суворий інструмент

Кілька місяців тому з’явилися повідомлення про те, що лідери компартії Китаю мають намір до кінця року ліквідувати систему примусової праці. Критичний коментар було опубліковано у державному ЗМІ Сіньхуа 10 серпня 2012 року. Зазначалося зокрема, що система примусової праці є інструментом «підтримки стабільності». Китайські чиновники використовують його, коли арештовують тих, хто повідомляє місцевій владі про корупцію. Це посилює конфлікт між урядом і народом.

Дослідження, яке провела Китайська академія суспільних наук, також показало, що місцеві чиновники, прикриваючись гаслом збереження стабільності, використовують систему примусової праці, щоб помститися тим, хто подає на них скарги. Статтю про це опублікувала державна газета Женмінь Жибао 16 серпня 2012 року. У статті також пролунав заклик ліквідувати табори примусової праці.

Реформи на місцях

У Чунціні, як відомо, влада жорстоко переслідувала послідовників Фалуньгун. Просочилась інформація, що тепер цих людей все рідше переводять до трудових таборів.

Колишній в'язень трудового табору пан Ван, підтвердив зміну порядків у трудовому таборі. В інтерв’ю Великій Епосі він сказав, що з травня 2012 року ув'язненим у таборі стало набагато простіше подати заяву на дострокове звільнення для лікування.

Посадовець «комітету 610» (нелегальна організація, заснована у складі ПЮК для переслідування Фалуньгун) міста Чунцін, сказав, що з кінця листопада 2012 року місцева влада перестала відправляти арештованих послідовників Фалуньгун до трудових таборів. Цей чиновник має тісні контакти зі співробітниками комітету 610 інших регіонів. Нещодавно він передав цю інформацію Великій Епосі.

За умови анонімності, співробітник міського відділення Політико-юридичної комісії, також повідомив, що місцева влада Чунціна звільнила багатьох послідовників Фалуньгун, яких арештували у серпні 2012 року. «Раніше, ми навіть не могли уявити, що таке трапиться», — сказав він.

«Ті, хто працює в комітеті 610, перелякані. Один співробітник комітету 610 сказав мені, що тільки зовсім невелику кількість так званих «ключових» послідовників Фалуньгун, які відмовилися співпрацювати з владою, було засуджено. Їхні справи зареєстрували у районній прокуратурі, прокуратура відправила все до суду, а суд — до відділу громадської безпеки», — додав посадовець, описуючи, що всі інстанції намагалися уникнути розгляду цих справ.

Багато людей намагаються з'ясувати, яка позиція лідера партії Сі Цзіньпіна. Ті, хто впроваджував цю кампанію колишнього партійного голови Цзян Цземіня, дуже стурбовані, — повідомив цей посадовець із Чунціна. Він також додав: «Оскільки ще не ясно, що зараз відбувається, у разі розслідування ніхто не хоче бути крайнім».

Погана репутація

Юристи та правозахисники вже давно закликають ліквідувати систему примусової праці, ще з 80-х років, — сказав телекоментатор телеканалу NTD Лю Гохуа.

«Трудові табори все ще існують тому, що Цзян Цземінь широко використовував їх для придушення Фалуньгун», — додав він.

«Без системи примусової праці важко продовжувати переслідування Фалуньгун. Обговорення цього питання у ЗМІ ведеться на рівні, достатньому, щоб викликати занепокоєння і страх у Цзян Цземіня», — каже інший коментатор новин NTD Лінь Цзисюй.

Питання ліквідації системи трудових таборів також гостро відбивається на боротьбі за владу всередині партії, — сказав коментатор Великої Епохи Ся Сяоцян. «Обов’язково буде розслідувана діяльність тих чиновників із Політико-юридичної комісії, які брали участь у переслідуванні невинних людей. Ось чому вони намагаються відхилити заклик Сі Цзіньпіна встановити верховенство права, проголошеного в Конституції КНР», — сказав Ся в інтерв’ю NTD.

Якщо Сі Цзіньпін має щирі наміри ліквідувати систему примусової праці, то в першу чергу необхідно звільнити тих, кого незаконно утримують у таборах через їхні політичні або релігійні переконання, а також в'язнів сумління, включаючи послідовників Фалуньгун, — сказав оглядач і коментатор радіо «Голос Надії» (Sound of Hope Network) Хен Хе.

«Китайська влада мусить відкрито попросити пробачення у китайського народу, дати державну компенсацію тим, кого несправедливо посадили до тюрми, і притягнути до відповідальності причетних до переслідувань невинних людей, — сказав Хен. — Інакше всі розмови про судову реформу — безглузді».

Джейн Лінь, Велика Епоха

Підписатися:

Коментарі