• Китайський режим може скасувати систему трудових таборів

  • Четвер, 10 січня 2013 року

Комуністична партія цьогоріч може розпочати реформування системи перевиховання через примусову працю (інша назва — система виправно-трудових таборів). Про це свідчать нещодавні повідомлення китайських ЗМІ, які належать комуністичному режиму. Щоправда, ці повідомлення містять мало подробиць.

У понеділок відбулася національна робоча конференція за участю Мен Цзяньчжу, голови Політико-юридичної комісії (ПЮК), якій підпорядковані служби безпеки країни. Згідно із записами протоколів роботи конференції, голова ПЮК не дослівно сказав: «Центральний уряд уже дослідив це питання. Рішенням цьогорічного партійного з’їзду роботу системи перевиховання через примусову працю буде призупинено».

Такі зауваження про «призупинення» або припинення роботи згаданої системи також з'явилися на шпальтах офіційних ЗМІ. Державні газети коротко повідомили, що режим планує «прискорити реформи» у системі трудових таборів.

Система перевиховання через примусову працю дозволяє китайським урядовцям без будь-яких офіційних судових процесів багато років тримати людей за ґратами, де крім суворих умов навіть застосовують тортури. Останніми роками ця система зустріла значну критику: багато людей кажуть, що вона порушує конституцію КНР і спрямована в основному на придушення позивачів, дисидентів і вірян. Кілька років тому жінка, яка пройшла через трудовий табір, написала книгу, де розкрила цю систему зсередини.

Політичний коментатор телекомпанії New Tang Dynasty з Нью-Йорку Вень Чжао сказав, що напередодні важливої партійної зустрічі у березні можуть виникнути суперечки між партійними чиновниками високого рівня різних партійних фракцій. Він зауважив, що інша система, яка вперше була запроваджена десятиліття тому за часів диктатора Мао Цзедуна, і про яку мало хто знає, може замінити програму примусової праці.

«Просто неможливо враз зруйнувати всі трудові табори. Багато поліцейських залишиться без роботи», — сказав він.

У жовтні минулого року чиновники китайського міністерства юстиції повідомили, що кожного року більше 60 тисяч людей відправляють до таборів примусової праці, і стверджується, що за останні роки там утримували понад 300 тисяч чоловік.

«Якщо це правда, то був би суттєвий прорив, — сказав професор права з Пекінського університету Чжан Цяньфань у інтерв’ю New York Times. — Це інструмент, яким широко зловживають».

Громадський тиск на комуністичну партію проти цієї системи посилився після кількох гучних справ. Одна з них — це справа молодого сільського чиновника Женя Цзяньюя, що критикував колишнього партійного секретаря міста Чунціна Бо Сілая, який розробляв китайську програму примусової праці і був звільнений у минулому році після кількох скандалів.

Женя засудили на 15 місяців ув’язнення, хоча він навіть не бачив свого адвоката. Його звільнили у листопаді, після усунення Бо Сілая.

За словами Женя, у трудовому таборі він схуднув більше ніж на 29 кг. Він також сказав, що ця система «з мого досвіду, занадто свавільна: будь-кого можуть звинуватити і запроторити сюди».

Тан Хуей з провінції Хунань засудили до 18 місяців трудових таборів за те, що вона вимагала суворішого покарання для сімох чоловіків, які викрали її дочку і примушували її займатися проституцією. Через протести громадськості Тан звільнили одразу ж після засудження.

Деякі китайці отримали рік трудових таборів через розміщення короткого повідомлення в інтернеті. А в 2008 році двох літніх жінок з Пекіну утримували майже рік у таборах тільки за те, що вони подали скаргу.

Софія Фан і Джек Філліпс, Велика Епоха

Підписатися:

Коментарі