• Державні ЗМІ Китаю несподівано підтримують свободу слова

  • Вівторок, 30 жовтня 2012 року

Китайські ЗМІ нещодавно заявили, що громадяни КНР повинні мати більше свобод для критики уряду. Це повідомлення пов’язане з нашумілою апеляцією молодого чиновника із Чунціна, якого минулого року засудили до трудових таборів за розміщення у мережі інтернет критичних повідомлень про уряд.

Деякі коментатори говорять, що апеляційна судова справа та реакція державних ЗМІ показує, як китайський режим буде вирішувати справу з опальним чиновником Бо Сілаєм.

25-річний Жень Цзяньюй, який напередодні закінчив коледж і став чиновником у селі повіту Пеншуй мегаполісу Чунцін (має статус провінції в Китаї), отримав 2 роки трудових таборів у серпні минулого року. Він заробив вирок за «атаку» на уряд, написавши та опублікувавши понад 100 відгуків на сайті Sina Weibo. Його звинуватили в тому, що такі його вчинки мали «негативний» вплив на суспільство. Про це повідомляла газета китайського режиму «Global Times».

Це відбувалося за часів, коли Бо Сілай ще був партійним очільником у провінції Чунцін. Політична ситуація у провінції вже змінилась, і Жень подав апеляцію.

10 жовтня Народний суд №3 провінції Чунцін провів відкрите слухання справи Женя. Він був у сорочці, на якій надруковано гасло: «Свобода чи смерть». Таку сорочку Женю допомогла придбати в інтернеті його подруга. Цей випадок прокурор використав для підтвердження провини Женя.

Апеляційне слухання отримало незвичайно широку підтримку в декількох державних ЗМІ у цей складний час напередодні 18-го партійного з’їзду.

Газети «Global Times», «Beijing Daily», сайт «Женьмінь жибао» і «Beijing News» критикували вирок (2 роки трудових таборів), вказуючи, що це занадто суворе покарання, вони захищали думку про те, що люди повинні мати більше свобод для критики уряду.

«Багато людей висловились на підтримку Женя і вірили, що буде винесено справедливе судове рішення. Існування покарань за висловлювання чи публікацію критичних зауважень про уряд у сучасному Китаї викликає занепокоєння», — коментувала газета «Global Times».

«Засудження за негативні висловлювання було політичної традиційною привілею у деяких країнах до 20 сторіччя. Це застарілі методи, спрямовані проти свободи слова і верховенства закону в наш час», — пишеться у статті.

Судова справа Бо Сілая

Політичні коментатори в цих статтях поміж рядків знайшли деякі підказки щодо того, як буде розвиватися суд над Бо Сілаєм, який йому буде винесено вирок і де він буде ув’язнений — все це, як очікується, стане відомо до початку партійного з’їзду.

Політичний коментатор Чжан Сутянь, який проживає за межами Китаю, розповів Великій Епосі, що чинний партійний лідер Ху Цзіньтао та його передбачуваний наступник Сі Цзіньпін вже отримали повний контроль над армією, політичною владою та над головними партійними ЗМІ. Таким чином, ці партійні рупори осудили опального колишнього керівника Бо Сілая і його прихильників, створивши таким чином основу для громадської думки, щоб усунути Бо Сілая остаточно.

19 жовтня Чжицян, адвокат Женя, розповів Радіо «Вільна Азія», що керівництво Чунціна вже спілкувалося з Женєм, і, як стало відомо, його вирок (два роки трудових таборів), ймовірно, буде скасовано.

Пу сказав, що багато китайців обурюються з приводу системи примусової праці, і вважають це ганьбою для суспільства, де панує верховенство закону. Саме тому китайська влада та ЗМІ висвітили цей випадок. Але з точки зору політичної ситуації, мова йде про те, як влада зловживала системою примусової праці за часів правління Бо, запроваджувала заходи, які порушували права людини, і започатковувала кампанії відродження Культурної революції, як повідомив Пу.

Він додав: «І тепер чинні лідери використовують цю можливість, щоб усунути прихильників Бо Сілая у Чунціні».

Державні ЗМІ Китаю несподівано підтримують свободу слова

10 жовтня 2012 р. Жень Шилю (в центрі), який є батьком Жень Цзяньюя, і адвокат Пу Чжицян (праворуч). Чиновника низького рівня у Чунціні Жень Цзяньюй засудили на два роки трудових таборів у серпні минулого року, коли Бо Сілай ще керував містом. Жень отримав вирок за «напади» на уряд шляхом розміщення відгуків на сайті Sina Weibo. Зараз він отримав можливість подати апеляцію і державні ЗМІ виступають на його захист.
Фото: Weibo.com.

Підписатися:

Коментарі