• Майбутнє Китаю почнеться тільки після падіння компартії

  • Володимир Петров | Велика Епоха
    Понеділок, 23 липня 2012 року

Коли одна соціальна група починає протистояти придушенню з боку авторитарного або комуністичного режиму, це має великий вплив на всю країну, каже китайський активіст Тан Байцяо.

Тан був одним з лідерів студентського протесту на площі Тяньаньмень у Пекіні в 1989 році, який китайська влада жорстоко придушили танками й армією. Відтоді він веде активну правозахисну діяльність.

За останні кілька років у Китаї сталися значні зміни після того, як з’явився мирний рух, започаткований послідовниками духовної практики Фалуньгун, яку режим компартії переслідує з 1999 року. Цей рух називається «Туйдан», у перекладі з китайської - «Виходь з партії».

«У минулому люди хотіли змінити лише деякі аспекти політики компартії. Тепер усе по-іншому, — каже Тан. — Зараз люди хочуть, щоб вона швидко зникла, залишила владу. Негайно. Туйдан представляє людям дуже хороший спосіб зробити щось [в цьому напрямку]. Це ненасильницька форма опору».

Рух «Виходь з партії» почався у 2004 році незабаром після публікації серії статей під назвою «Дев’ять коментарів про комуністичну партію», автором яких була Велика Епоха.

«Дев’ять коментарів про комуністичну партію» — це перша антикомуністична література, яка допомогла китайцям здобути нове розуміння про компартію і зробила істотний вплив на всю країну.

Всі охочі вийти з партії, можуть використовувати свої справжні імена або псевдоніми. Незважаючи на те, що багато хто з бажаючих вийти з партії не є офіційними членами компартії Китаю, китайці масово пишуть заяви про вихід.

Майже кожного китайця, який народився після 1949 року, змушували ставати комсомольцем і піонером. Туйдан, у свою чергу, закликає китайців порвати всі зв’язки з компартією і пов’язаними з нею організаціями.

Наразі, за даними Глобального центру по виходу з компартії Китаю, понад 120 млн осіб написали заяву про вихід з партії.

«Туйдан являє собою опір жорстокому правлінню компартії і відмову від співпраці з нею. Це схоже на те, як чинив опір [правлінню Великобританії] Ганді, його рух був ненасильницьким. Ось таке значення має Туйдан для Китаю», — каже Тан.

Він сказав, що багато груп дисидентів намагаються співпрацювати з компартією. Однак це рух — перший в своєму роді, який ґрунтовно змінив ставлення китайців до партії. «Це повний розрив будь-яких зв’язків з партією», — каже він.

На думку активіста, це, в підсумку, приведе Китай до демократії.

Спершу рух Туйдан було заснований послідовниками Фалуньгун, чого раніше ніколи не відбувалося, говорять правозахисники.

«За абсолютної влади жорстокої компартії, проносились одна за одною хвилі божевільних переслідувань і атак, проте ніколи не було такої організації або групи, яка відкрито б почала захищати свої законні права», — говорив раніше в інтерв’ю Ґо Ґотін, вигнаний з Китаю правозахисник, який тепер проживає в Канаді.

Ґо сказав, що як би там не було, рух «Туйдан» не зупиняється, і він «відображає опір і безстрашність» народу. За його словами, така громадська непокора, що носить мирний характер, торкнулася всіх китайців.

«Практично кожен китаєць у Китаї прочитав або, принаймні, чув про „Дев’ять коментарів“», — упевнений Тан.

На думку людей, що виходять з партії, майбутнє Китаю почнеться тільки тоді, коли компартія впаде.

«Єдине, що можуть зробити миролюбні китайці, це позбавитися від компартії. Це не тільки для того, щоб захистити права послідовників Фалуньгун, це потрібно кожному: жертвам студентського повстання, тибетським ченцям та християнам, які зазнають гонінь. Всі ці переслідування припиняться», — говорить Тан.

Він каже, що якщо партія впаде, в китайському суспільстві настане справедливість, оскільки найбільшою причиною нестабільності є компартія.

Дисиденти відзначають, що ідея про те, що ніяка реформа не врятує компартію Китаю, поширилася по всій країні, оскільки кількість масових протестів у КНР тільки зростає.

Відносно Фалуньгун, Тан каже, що за останній рік селяни кілька разів кидали виклик політиці придушення, відкрито захищаючи права прихильників цієї практики, яка ґрунтується на принципах істина, доброта і терпіння.

«Рух Туйдан має намір вирішити цю проблему [переслідування неугодних компартії груп – прикл. ред.] в корені. Це шлях до майбутнього Китаю, і внесок цього руху в цю справу величезний», - зазначає він.

Написанню статті сприяв Метью Робертсон.

---------------------------------- 

Китайський режимЧитайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...