• Китайські чиновники відхрещуються від придушення багатотисячного протесту

  • Володимир Петров | Велика Епоха
    Вівторок, 10 липня 2012 року
Після того як минулого тижня міліція розігнала протести студентів у місті Шифан провінції Сичуань, місцеві чиновники, очевидно, намагаються уникнути відповідальності за застосування насильства.

Масові заворушення спалахнули в Шифані на початку липня, оскільки напередодні місцева корпорація «Хунда» оголосила про початок будівництва мідно-молібденового комбінату. Це і спровокувало протест студентів і місцевих жителів. Вони були впевнені, що будівництво заводу призведе до забруднення навколишнього середовища.

Коли спроби умовити протестувальників не увінчалися успіхом, чиновники мобілізували загони міліції, які використали сльозогінний газ, світло-шумові гранати і кийки. А демонстранти, в свою чергу, кидали в них каміння та пляшки і влаштували погром в адміністрації міста.

Фотографії кількох завзятих силовиків швидко поширилися в китайському інтернеті, таким чином, ці співробітники міліції були виставлені на посміховисько. Блогери також розгорнули проти них кампанію, опублікувавши їхні імена і закликавши інших чинити з ними так само, як вони вчиняли з демонстрантами.

В результаті, місцева влада заявила, що будівництво буде припинено, і що вони звинуватили «кілька злочинців» в розпалюванні насильства, від якого багато хто постраждав. Незважаючи на це, жорстоке придушення все ще тривало.

Чиновник з Ченду, центрального міста провінції Сичуань, сказав Великій Епосі, що місцева міліція не має стосунку до придушення, і що агресором виступила «спеціальна міліція». Остання входить у склад воєнізованої міліції, що підпорядковується опальному Чжоу Юнкану, формальному голові Політико-юридичної комісії. Цей орган за функціями нагадує нацистське гестапо. Чиновник упевнений, що Чжоу відповідальний за це насильство.

Спроба уникнути відповідальності за застосування насильства і розгін великих демонстрацій — нетипове явище в Китаї, де протести спалахують щодня.

«Місцева влада не могла бути такою безцеремонною. Це означає, що ініціатором кривавого інциденту в Шифані є Політико-юридична комісія, яка відповідає за підтримання соціального порядку», — сказав він.

Місцеві чиновники в Шифані сказали, що насильство спровокували декілька злочинців, які, прямуючи до будівлі місцевої адміністрації, кидали важкі предмети в воєнізовану міліцію.

Проте фотографії, поширені в китайському інтернеті, й очевидці кажуть, що міліція била всіх підряд, а інші правоохоронці стояли і дивилися на це.

Один постраждалий чоловік на ім'я Се з Шифана розповів Великій Епосі, що правоохоронці били всіх, а не тільки деяких оскаженілих демонстрантів. Він сказав, що він проходив повз демонстрації з дружиною і дочкою 3 липня, і раптом в них полетіла світло-шумова граната, засліпила й оглушила всіх трьох.

Його дружина, яка отримала поранення в ногу, сказала, що місцеві чиновники, хоча й нещодавно показово відвідали постраждалих у лікарнях, але зараз не змогли виразно пояснити, хто застосовував газ і спецгранати. Вони пообіцяли, що оплатять лікування всім постраждалим.

Одна студентка розповіла Великій Епосі, що й подумати не могла, що влада буде бити її однокурсників.

«Коли я побачила, як міліціонери б'ють моїх однокласників, моє серце облилося кров'ю. Ми дійсно не знали, що наша влада і все наше суспільство вже стало таким злим», — розповіла вона.

«Побачивши таке свавілля міліції, ми почали швидко обдзвонювати всі наші ЗМІ і просити їх приїхати і сфотографувати все це, а потім повідомити всім. Але скрізь ми отримували відмову. Ми навіть зв'язувалися з центральним телебаченням. Пізніше адміністрація нашого інституту пригрозила нам виключенням навчального закладу», — сказала студентка.

Вона додала, важко зітхаючи: «Уряд б'є людей, ЗМІ роблять вигляд, що нічого не відбувається, навчальні заклади загрожують нам, хто ж допоможе нам і врятує нас?!»

За словами місцевого джерела, знайомого із ситуацією, за будівництвом заводу стоїть місцева влада, яка планує отримати від цього проекту величезні прибутки. Він також сказав, що чиновники розуміють, що в майбутньому, коли завод почне працювати, в радіусі 60 км все буде сильно забруднене, а в радіусі 150 км забруднення буде помірним.

Джерело сказало, що всім, хто живе в районі майбутнього комбінату, виплатили по 20 000 юанів ($3,2 тисячі), щоб вони «не піднімали шуму».

----------------------------------

Китайський режимЧитайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.


Підписатися:

Коментарі