• Масові заворушення в Китаї викликали питання

  • Володимир Петров | Велика Епоха
    Понеділок, 16 квітня 2012 року
Масові заворушення, що спалахнули минулого тижня у великому мегаполісі Чунціні, викликали безліч питань, і, можливо, є відгомоном боротьби за владу між двома впливовими кланами в китайській компартії.

Масові заворушення в місті Чунцін10 квітня кілька тисяч жителів району Ваньшен міста Чунцін почали протестувати проти об’єднання їхнього району з сусіднім бідним повітом Ціцзян. Житель Чунціна Лі Тао сказав Великій Епосі, що після об’єднання у багатьох жителів Ваньшена почали скорочуватися пенсії та медичні страховки. У Китаї відсутня централізована пенсійна система, тому соціальні виплати прив’язані до економічної ситуації району проживання.

Незважаючи на недавні установки центрального уряду не загострювати конфлікти з народом, місцева влада вибрала силовий варіант розгону демонстрантів.

За словами очевидців, спочатку акція була мирна, проте потім правоохоронці накинулася на протестувальників і побили їх кийками. Це викликало ще більше невдоволення, і демонстранти почали чинити опір, використовуючи палиці і каміння.

11 квітня державна пропаганда повідомила, що заворушення припинилися, тому що місцева влада розробила «нову політику», що передбачає підвищення соціальних виплат.

Однак у четвер заворушення все ще тривали, і кількість демонстрантів, за деякими повідомленнями, досягла 100 тис. чоловік. Китайські цензори блокували інформацію про події в Чунціні на сайтах мікроблогів та інтернет-форумах. Повідомлялося, що є жертви з обох сторін, однак точне число невідоме.

Кілька жителів району Ваньшен розповіли телеканалу NTD, що кілька днів у районі панувала жорстокість, і міліція била всіх підряд.

«Вчора [11 квітня] було занадто багато жорстокості. Міліція використовувала димові шашки. Вони не просто били протестувальників — вони били мирних громадян і взагалі всіх підряд», — сказав житель району.

«У вівторок вночі міліція навмисно заманила студентів до навчального закладу і багатьох із них побила. Потім інші люди зовні будівлі просили, щоб студентів відпустили. Побитих не відправляли до лікарні цілих два дні. Міліціонери ніби озвіріли. Це було огидно», — розповіла мешканка району.

Заворушення спалахнули через кілька годин після того, як офіційні ЗМІ оголосили, що опальний Бо Сілай виключений із усіх партійних комітетів і політбюро компартії — органу з 25 чоловік, який править країною.

Наразі Бо Сілай, якого 15 березня звільнили з посади голови компартії Чунціна, заарештований, і, передбачається, що йому світить довічний термін.

------------

Читайте докладніше про боротьбу за владу, що загострилася в Китаї у спецтемі Китайський режим переживає кризу. Негласна фракція Ху Цзіньтао і прем’єра Вень Цзябао намагається позбавити влади клан Цзян Цземіня, прихильника репресивного стилю управління. Якщо Цзян, до фракції якого належить і Бо Сілай, остаточно програє, режим компартії опиниться під загрозою.

------------

Саме рішення про приєднання двох районів Бо прийняв ще в жовтні минулого року. Тоді люди відкрито не протестували, побоюючись його жорсткого стилю управління. Тепер жителі вийшли протестувати і навіть не побоялися конфліктувати з міліцією. При цьому багато хто співав гімн компартії.

Один користувач у Твіттері написав: «Мені здається, те, що сталося в районі Ваньшен виглядає дуже дивно, оскільки не було якихось певних вимог із боку протестувальників, а також були відсутні заклики до вирішення таких проблем, як корупція, свобода слова чи верховенство права. Однак після того як звільнили з посади Бо, на вулиці Чунціна вийшло багато людей, і, виявилося, що причиною стало об’єднання району з повітом. Це досить важко зрозуміти. Перше, що спадає на думку — це те, що хтось маніпулює людьми, хоче розпалити заворушення і потім жорстко придушити їх».

Джерело з Пекіна, близьке до керівництва партії, повідомило, що нині лідер КНР Ху Цзіньтао побоюється, що нинішня внутрішньопартійна боротьба за владу може викликати хвилю заворушень у країні.

На початку лютого пролилося світло на безперервну боротьбу, що відбувається між фракцією колишнього диктатора Цзян Цземіня і фракцією чинного лідера партії Ху Цзіньтао і прем’єра Вень Цзябао.

Покровитель Бо Сілая Чжоу Юнкан, який відає силовими структурами в країні, намагається, за словами джерела, «підбурювати людей до протестів, щоб вони вимагали притягнути генерального секретаря до відповідальності». Чжоу і Бо належать фракції Цзян Цземіня.

Чжоу Юнкан, який фактично очолює фракцію Цзяна, планував помістити Бо Сілая на своє місце в постійний комітет політбюро партії — могутній орган з 9 чоловік, що керує країною, — коли відбудеться передача влади восени цього року.

Джерело також відзначило, що зараз у Китаї економічні, політичні та соціальні проблеми накопичилися до краю, «варто тільки чиркнути сірником і почнеться пожежа».


----------------------------------

Китайський режимЧитайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.

Підписатися:

Коментарі