• Політики Китаю критикують унікальні вибори в селі Укань

  • Вівторок, 13 березня 2012 року

Суперечливі заяви китайських чиновників про демократичні вибори в селі Укань показали, що влада боїться проводити такі вибори по всьому Китаю. Доля села Укань поки під питанням.

У кінці минулого року село Укань провінції Гуандун, що на півдні Китаю, потрапила в поле зору міжнародних ЗМІ. Її жителі вигнали всіх комуністичних чиновників, які постійно забирали у селян землі і продавали забудовникам без виплати компенсацій. Селяни вимагали демократичні вибори, і на якийсь час село Укань із населенням понад 20 тис. чоловік навіть обложила воєнізована міліція. Але все владналося, і селяни домоглися виборів, що є унікальним у сучасному Китаї.

Місцева рада села Укань оприлюднила результати виборів 4 березня, коли почалася щорічна парламентська сесія в Пекіні, також відома як «Два засідання»: засідання Всекитайських зборів народних представників (вищого органу влади КНР) і Всекитайського комітету Народної політичної консультативної ради Китаю (вищого дорадчого органу країни).

Результати виборів на цих двох сесіях стали гарячою темою серед репортерів, які хотіли зрозуміти офіційну позицію влади. Як і передбачалося, два високих чиновники недооцінили ці вибори: один заявив, що голосування не являє собою нічого нового, а інший — що провести вибори по всьому Китаю неможливо.

Згідно з китайськими ЗМІ, спікер парламентської сесії Лі Чжаосін сказав, що вибори в селі Укань не підходять для Китаю, оскільки у країні проживає дуже багато людей.

«Економічний розвиток нерівномірний, а інфраструктура не розвинена в деяких місцях, тому прямі вибори буде важко провести», — сказав він.

У той час як Лі вважає, що нерозвинена інфраструктура не дозволяє провести вибори по всьому Китаю, у Ван Яна — партійного шефа провінції Гуандун — інша думка.

Ван сказав репортерам 5 березня, що прямі вибори не є чимось інноваційним, оскільки рада села має повноваження проводити їх.

Відплата

зараз усе ще незрозуміло, до якої міри село стало автономним.

Тим часом, Лінь Цзулуань, якого раніше призначили партійним секретарем села, вже обраний на посаду голови села. Наступне завдання нової сільської ради — повернути селу земельні ділянки, які незаконно продав колишній голова Уканя.

Незважаючи на те, що сміливість мешканців цього села принесла їм славу в усьому Китаї, зараз усе ще незрозуміло, до якої міри село стало автономним.

До того ж, помста режиму дає про себе взнаки. Повідомляється, що доньки Сюе Цзіньбо, представника села, який помер у місцевому міліцейському відділку в минулому році, зазнають різних форм переслідування — як помста за їхню відкритість і вимогу видати їм тіло батька.

Одну з дочок, що працює вчителем, звільнили і примусили зняти свою кандидатуру на виборах. Інша дочка 28 лютого намагалася зареєструватися у школі, проте її прогнали, повідомила 1 березня гонконгська газета Oriental Daily.

Ся Мін, політолог при Нью-йоркському університеті і експерт по Китаю, сказав Великій Епосі, що не можна покладати багато надій на так званий «прогрес в Укані». Коли громадяни більше не можуть терпіти місцевих чиновників, компартія завжди застосовує політику примирення і чекає, коли інцидент вщухне, однак потім вона буде мститися, сказав він.

Ся також прокоментував офіційні заяви згаданих китайських чиновників: «Там, і правда, не сталося нічого нового. Вибори в Укані пройшли відповідно до місцевих законодавчих норм. У відповідність із китайськими законами, сільська адміністрація обирається безпосередньо жителями».

Майбутні виклики

Щоб запобігти «інцидентам», десятки тисяч солдатів уже мобілізовані в Сіньцзяні (Уйгурському автономному районі) і Тибеті.

Незаконний продаж землі колишнім головою села призвів до того, що протягом кількох місяців, починаючи з минулого вересня, не припинялися протести і сутички між селянами і міліціонерами. Чи зможуть мешканці Уканя повернути свої землі, поки неясно.

Го Вейцін, політолог при Університеті ім. Сунь Ятсена в місті Гуанчжоу, сказав, що земельне питання може зачіпати національну політику і не входить у компетенцію села, міста або провінції. «Це створить нові проблеми для сільської ради Уканя», — зазначив він.

Пекін заклопотаний «підтримкою соціальної стабільності» у переддень 18-го з'їзду компартії Китаю в жовтні цього року. Щоб запобігти «інцидентам», десятки тисяч солдатів уже мобілізовані в Сіньцзяні (Уйгурському автономному районі) і Тибеті. Крім того, близько 15 тис. солдатів у провінції Хебей (де розташований Пекін) наказали на наступні 8 місяців оселитися більш ніж у 5 тисячах селищ і стежити за тим, щоб перед з'їздом партії не відбувалося масових повстань.

Ло Я, Велика Епоха (The Epoch Times)

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...