• Інь і ян та п’ять елементів в культурі Китаю

  • Четвер, 16 лютого 2012 року

У стародавній китайській літературі зазначається, що розуміння інь та ян дуже просте. Вони означають тінь (затінена сторона) і світло (сонячна сторона). Згодом ці знаки почали ототожнювати з холодним — гарячим, рухом вгору — вниз, лівим — правим, входом — виходом, днем — ніччю, чоловіком — жінкою, активністю — пасивністю тощо.

Древні китайські філософи вірили, що протилежність інь — ян та її взаємодія є невід’ємною частиною природи, а також основним законом всесвіту.

П’ять елементів (китайською «У Сін») — це метал, дерево, вода, вогонь та земля. Впродовж довгих років історії китайці переконалися, що все у цьому світі створене з цих п’яти першоджерел.

Учення про п’ять елементів включає два цикли: підйом (створення) та падіння (руйнування). В межах цих двох циклів відбувається взаємне зародження та знищення п’яти елементів.

П'ять элементів

П’ять елементів.

Ілюстрація: Thomas Choo/The Epoch Times

Інь і ян

За китайським стародавнім ученням, твердження, що світло — це добро, а темінь — зло, не є абсолютним. Наприклад, чоловік — це ян, а жінка — інь. Однак жінки можуть бути різного віку, зокрема, літніх жінок вважають ян, а молодих дівчат — інь. Так само і для кожної людини: передня сторона — інь, задня сторона — ян. Тобто всередині інь також можна віднайти ян, а всередині ян — інь. Таким чином ми можемо побачити, що в одній істоті або одному предметі існують тонкі взаємопов’язані та взаємозалежні стосунки природи інь — ян.

Інакше кажучи, теорія про інь — ян відображає «зміну всіх речей у їхніх взаємовідносинах». Вважають, що філософія інь — ян виникла на основі спостереження за зміною дня і ночі. Світла сторона — ян, а темна сторона — інь. День чергується з ніччю, так само й інь та ян. Тому вони відображають феномен зміни в залежності від часу та обставин.

Інь і Ян

Інь і ян

Ілюстрація: The Epoch Times

П’ять елементів

Згідно з теорією про п’ять елементів, всі речі у світі належать до п’яти категорій руху, а саме: метал, дерево, вода, вогонь, земля. Вони співвідносяться з природними стихіями. Впродовж кількох тисяч років китайці описували цими п’ятьма елементами навколишні явища і предмети. Теорія про рух п’яти першоджерел описує природу всіх речей у всесвіті.

Кожному з п’яти різновидів руху притаманний свій сезон, колір, смак тощо. Порами року, що характеризують п’ять елементів, є весна, літо, осінь і зима, кольорами — червоний, жовтий, білий, чорний та зелений. Кожному елементу також властивий свій смак: кислий, солодкий, гіркий, солоний або перчений.

Дерево

Дерево і його рух показує прихід весни. Все живе пробуджується після зимового сну і починає знову рухатися. Дерево означає настання весни, схід сонця і появу бруньок. Сезон цього елементу — це весна, напрямок руху — схід, колір — зелений, а смак — кислий.

Вогонь

Вогонь та відповідний йому рух асоціюється зі спекотою, світлом і полум’ям. Вогонь пов’язують із літом, його рух направлений на південь, колір — червоний, смак — гіркий.

Земля

Землю не співвідносять з якою-небудь порою року, але вона відіграє особливу роль для кожного сезону (наприклад, рослинам потрібна земля, щоб рости). Цей елемент регулює зв'язок між чотирма порами року. На відміну від інших елементів, яким відповідають чотири напрямки у всесвіті, рух землі пов'язаний із центром всесвіту. Інакше кажучи, земля — це центр для будь-якого руху у всесвіті. Колір знаку землі жовтий, що також розташований у центрі хроматограми. Смак цього елементу — солодкий.

Метал

Осінь, що характерна для елементу металу, — це перехідна пора року між літом та зимою, коли плоди дозрівають і настає період збору врожаю. На відміну від бурхливого розвитку навесні, одинокість та меланхолія осені надає творчої наснаги. Метал вважають кінцем життя, яке однак дає початок новому життю. Металу відповідає рух на захід, колір — білий, смак — перчений.

Вода

Вода та її рух представляє зиму — граничний стан матерії інь. Впродовж цієї пори тварини і рослини засинають або обмежують свою активність, ховаючись від холоду. Елемент води співвідноситься з чорним кольором, що відображає внутрішній хаос. Тобто зовні нічого не видно, але всередині відбувається стрімкий розвиток нового життя. Вода — це рух на північ, смак її — солоний.

За давньокитайськими віруваннями, навіть моральні та етичні аспекти теж співвідносяться з п’ятьма елементами. Наприклад, доброта — це дерево, праведність — метал, пристойність — вода, мудрість — вогонь, а віра — земля.

З точки зору інь та ян, всі матерії та явища у всесвіті, які складаються з п’яти елементів, співвідносяться одне з одним.

Девід Ву, Велика Епоха (The Epoch Times)
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...