ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Десять позитивних якостей чаю

Велика Епоха
Ще за часів династії Тан відомий шанувальник чаю Чженьлян Лю описав десять достоїнств цього напою: чай звільняє від депресії, розганяє млявість, сприяє бадьорості, позбавляє від хвороб, розвиває доброчесність та привітність, вселяє почуття поваги, виявляє різні смаки, очищує тіло, виховує Дао* в серці, ушляхетнює прагнення людини. Лю відзначав: «Чай привносить Дао та вишуканість».

Чайна плантація. Фото: Lilly Wang/The Epoch Times
Чайна плантація. Фото: Lilly Wang/The Epoch Times
Відомий японський буддійський монах запропонував свої десять переваг, які чай дарує людині:

«Боги-захисники будуть допомагати, діти будуть поважати та підтримувати своїх батьків, демони відступатимуть, ти будеш завжди повний наснаги та сил навіть без сну, внутрішні органи добре працюватимуть, звільнишся від хвороб, матимеш гармонійні стосунки з людьми, думки та вчинки будуть справедливими, негоди та тривоги покинуть тебе і під кінець свого життя ти не будеш у відчаї».

Від простого напою чай поступово перетворився на елемент особливої культури. Нині чай вважається атрибутом здорового способу життя, а також засобом для більш глибокого розуміння свого внутрішнього духовного світу. Люди, які полюбляють вживати чай, зазвичай спокійні, прямолінійні, шанують традиції та щиру дружбу, стверджується в старовинній китайській книзі «Чайний канон».

Чай володіє природною свіжістю та достоїнством. Окрім створення відчуття насолоди, чай також здатен підтримувати спокій розуму й душі, допомагає покращувати характер, усувати розсіяність, стимулює до самовдосконалення та досягнення просвітління. Гідність чайної культури співпадає зі східною філософією, яка навчає «бути мирним, спокійним, безпристрасним і незалежним».* Дао дослівно перекладається з китайської як «шлях». Терміном Дао позначають універсальну природу всіх речей або шлях всіх речей, тобто сутність самого всесвіту. Згідно з твором Лао-Цзи «Дао Де Цзін», спочатку існувало Єдине — Дао, згодом Дао породило Два протилежних початки — Інь та Ян, що, у свою чергу, породили Три — Землю, Небо, Людину. Остання трійця породила безліч речей у світі.