ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Історія Китаю (3): Фу Сі та зародження китайської цивілізації

Велика Епоха
Як розповідають легенди стародавнього Китаю, китайців створила богиня Нюйва. Не менш відомі в Китаї божі істоти — Фу Сі і Шень Нун — були реальними історичними особистостями, які заклали основу китайської цивілізації. Про одного із них — Фу Сі — піде мова нижче.

Фу Сі - один із засновників стародавнього Китаю, який жив у «часи, коли люди і боги співіснували разом». Ілюстрація: Катерина Чан / The Epoch Times
Фу Сі - один із засновників стародавнього Китаю, який жив у «часи, коли люди і боги співіснували разом». Ілюстрація: Катерина Чан / The Epoch Times
У стародавні часи думки китайців були примітивні. Наприклад, вони шукали їжу, лише коли відчували голод, а як тільки наїдалися, то викидали її.

У ті далекі часи з небес спустилися дві божі істоти — Фу Сі і Шень Нун. Вони були послані найвищими Богами, щоб донести до китайського народу навички виживання, передати знання про природу, навчити вести господарство, збагатити культуру.

Оскільки в давні часи люди співіснували з богами, тому Китай називали «божою землею» («Шеньчжоу»).

Стародавніх китайців Фу Сі навчив виготовляти сіті для ловлі риби. Люди навчилися заготовляти рибу і зберігати її в якості запасу продовольства. Він також навчив людей приручати тварин, і вони стали використовувати домашню худобу.

Фу Сі ввів в китайському суспільстві норми для шлюбного союзу чоловіка і жінки, а також весільні церемонії. До цього всі одружувалися на близьких родичах, і діти жили з матір’ю, не знаючи свого батька. Фу Сі також встановив закони моралі.

Фу Сі створив «Шу Ці» - систему вирізання знаків на дерев’яних дощечках, замінивши нею колишній спосіб зав’язування вузлів на мотузках для запам’ятовування поточних справ.

Він ввів систему управління за географічною ознакою і організував систему роботи уряду і чиновників. Ця система стала моделлю і еталоном для майбутніх поколінь.

Фу Сі докорінно змінив спосіб життя китайців. Він вважається творцем восьми триграм, за яким китайці передбачають явища на небі. Вчення про вісім триграм навіяло китайцям філософію шанування богів.

Згідно з легендою, на землю стародавнього Китаю боги також послали Шень Нуна — «Божого хлібороба». Він навчив китайців займатися сільським господарством: виготовляти знаряддя для оброблення землі, збирати врожай і зберігати його.

Завдяки божим істотам, життя стародавніх китайців стала простіше. Вони стали здатні боротися з природними явищами, засвоїли основні норми людської поведінки. Таким чином, беззахисні китайці стали сильнішими, і суспільство поступово перейшло в ранню цивілізацію.

***

Відповідно до прийнятої конфуціанської моделі літочислення, Фу Сі правив з 2852 по 2737 рік до н. е. (всього — 115 років).