ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Історія Китаю (9): Великий Юй — приборкувач повеней

Велика Епоха
За часів правління Жовтого імператора, імператора Яо і імператора Шуня люди дуже страждали від сильних повеней, тому часто їх життя було у небезпеці, відає китайська міфологія. Всі імператори шукали способи управління стихією.

Великий Юй - приборкувач повеней. Ілюстрація С.М. Яна/The Epoch Times
Великий Юй - приборкувач повеней. Ілюстрація С.М. Яна/The Epoch Times
Гунь, батько Юя, за часів правління Яо дев'ять років будував дамби і греблі, щоб спинити повені, але все було марно. Юй підійшов до проблеми по-іншому: він помітив і скористався природним плином води вниз, поглибив канали на місцевості там, де вони вже були, щоб відвести воду до моря. Так оповідає китайський міф. Після тринадцяти років напруженої роботи повені спали.

Юй присвятив себе боротьбі з повенями, оскільки знав, що контроль повеней врятує людям життя, говорить китайська міфологія. Він настільки був відданий справі, що навіть не мав часу відвідати сім'ю, і тричі проходив повз свій будинок, коли був поруч. Перший раз, коли він проходив повз свій будинку, Юй тільки почав шукати заходи проти повеней, і не побачив свою дружину, хоча вони щойно одружилися. Другий раз минув власний будинок, бо був заклопотаний застосуванням цих заходів, і не відвідав свою родину, хоча у нього нещодавно народився син. Втретє, зайнятий відведенням води до моря, він навіть не зупинився, а просто помахав дружині і синові.

Після успішної роботи запобігання повеням Юй почав учити людей тому, як вирощувати різноманітні культури на родючих землях. Із тих пір люди стали жити щасливо і мирно.

Народ дуже любив Юя за його внесок і милосердне ставлення до людей, говорить китайська міфологія. Юй був настільки скромним, доброзичливим і надійним, що імператор Шунь міг багато в чому покластися на нього. Тому у 2205 до н.е. імператор Шунь передав престол Юю, а не своєму синові.

У пам'яті китайського народу Юй залишився як Великий Юй.

Початок системи успадкування трону

Люди поважали і підтримували Жовтого імператора, Яо і Шуня, які стали імператорами завдяки своїм чеснотам. Вони керували древнім китайським суспільством на основі моральних принципів і м’якого управління. Обираючи спадкоємців, імператори дивилися на їх здібності та чесноти. А в остаточному рішенні слухали думку народу. Так мовиться у китайській міфології.

Юй був пра-правнуком Жовтого імператора. Його прадід і батько були не імператорами, а міністрами. Юй передав трон одному мудрецю, але після трьох років скорботи за Юєм після його смерті мудрець передав трон синові Юя. Так, за китайською міфологією, з'явилася система успадкування трону, і престол стали передавати синові чи брату імператора.

Наступні династії в основному слідували цій системі. Китайська міфологія говорить, що син Юя заснував першу китайську династію - Ся. Ця подія ознаменувала кінець первісного племінного суспільства у Китаї.

Початок династії Ся став важливою віхою історії китайської цивілізації. Династія Ся проіснувала чотириста роки і нараховувала сімнадцять поколінь (2205-1766 рр. до н.е.).