ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Історія Китаю (8): Імператор Шунь — основоположник китайської етичної культури

Велика Епоха
У китайській міфології імператор Шунь (2255 р. до н.е.) постає перед нами як основоположник китайської етичної культури. Він вчив моральності у відносинах між людьми, таким як відносини між сином і батьком, справедливості монарха, подружньої вірності, шанування старших і вірності у дружбі. Це стало основою китайської етичної культури.

Імператор Шунь — основоположник китайської етичної культури. Ілюстрація: Чжічін Чень/The Epoch Times
Імператор Шунь — основоположник китайської етичної культури. Ілюстрація: Чжічін Чень/The Epoch Times
Імператор Яо, який у китайській міфології є попередником Шуня, наприкінці свого правління зрозумів, що його син не має належної чесноти, щоб успадкувати трон. Тому він відвідав безліч місць у пошуках гідної для себе заміни.

Коли Шуню було 20 років, всі добре знали його шанобливе ставлення до батьків. А в 30 років його рекомендували всі міністри, які за наказом імператора Яо шукали кандидата на престол, як гідну людину для наслідування трону. Про це розповідає китайська міфологія.

Шунь був дуже скромним, ввічливим і старанним - чудовим прикладом для інших. Тому люди, натхненні чеснотами Шуня, не сварилися один з одним і в суперечці могли поставити себе на місце іншого. Китайський міф говорить, що коли Шунь ходив ловити рибу, то обходив найрибніші місця. З часом люди, натхненні його прикладом, почали поводитись так само, як він, і також поступалися іншим місцями багатими рибою. Такий великий вплив мав на них благородний характер Шуня.

Усі бажали жити поруч із Шунем, і кожного, хто жив з ним по сусідству, надихала його поведінка. У результаті, на місці, де жив Шунь, через рік утворилося село, яке на наступний рік перетворилося в маленьке містечко. А ще через рік це маленьке містечко виросло до розмірів великого міста, описує китайська міфологія.

Так благородний характер і талант п'ятдесятирічного Шуня переконали імператора Яо в тому, що тому можна довірити важливі справи, і правитель попросив Шуня зайняти його місце і стати імператором. У віці 61 року Шунь почав правити всією імперією.

За китайською міфологією імператор Шунь правив тридцять дев'ять років і правив дуже добре. Він завжди керувався милосердям, тому всі шанували і слухалися його. Помер імператор Шунь у віці 101 року.