• Китайський класичний танець (частина 1)

  • Божественне мистецтво: геніальна трупа Shen Yun Performing Arts
  • Понеділок, 12 березня 2012 року

Азія

Тайвань
4 — 9 бер.
12 — 15 бер.
18 — 22 бер.
25 — 29 бер.
31 бер. — 1 квіт.
3 — 8 квіт.
11 — 12 квіт.
Японія
15 — 16 квіт.
18 — 21 квіт.
Південна Корея
24 — 26 квіт.
29 — 30 квіт.Європа

Швейцарія
26 — 28 лют.
Нідерланди
3 — 4 бер.
Польща
7 — 8 бер.
Австрія
10 — 11 бер.
Германія
13 — 15 бер.
Бельгія
17 — 18 бер.
Італія
20 — 22 бер.
Ірландія
25 — 26 бер.
Великобританія
28 — 29 бер.
31 бер. — 1 квіт.
Швеція
4 — 7 квіт.
Франція
10 — 12 квіт.
Германія
14 — 16 квіт.
18 квіт.
Австрія
20 — 21 квіт.
Іспанія
24 — 25 квіт.
 

Китайська культура, що виникла на далекому Сході 5 тисяч років тому, починає «сходити» і на Заході. Це перша з дев'яти статей, присвячених знайомству з культурою Піднебесної крізь призму унікального у своєму роді танцювального колективу Shen Yun Performing Arts.

Китайський класичний танець — одна з найбільш складних, виразних і витончених форм мистецтва в усьому світі. Трупа Shen Yun Performing Arts має на меті відродити і дати нове життя цій дивовижній спадщині культури Китаю.

Shen Yun, Шень Юнь

Танцівниця з трупи Shen Yun виступає на Міжнародному конкурсі китайського класичного танцю, організованого New Tang Dynasty Television.

Фото: Dai Bing/The Epoch Times

5000-літнє мистецтво відроджується

З давніх давен жителі Піднебесної вважали свою традиційну культуру божественним подарунком, і класичний китайський танець — не виняток. Тисячоліттями китайський танець передавався з покоління в покоління майстрами імператорського двору.

«Відомо, що навіть у давні часи існував танець», — говорить пані І Цао, колишній член журі на міжнародному конкурсі китайського танцю NTD TV, в інтерв'ю про концерт на сайті Shen Yun Performing Arts.

«Коли люди дійсно щасливі, рухи їхніх рук і ніг стають танцем», — зазначає І Цао.

Китайський класичний танець — унікальний, простий і водночас складний вид мистецтва, який створювався протягом 5000 років. Кожна династія Китаю вносила в нього щось своє, і, таким чином, танець увібрав усе найпрекрасніше з величі минулих епох.

«Це свого роду культурний фундамент, скарб китайського народу, який донині передається з покоління в покоління», — розповідає пані Х. Сью Го, віце-президент студії Фей Тянь — першої танцювальної школи в США, де класичний китайський танець викладають на рівні вищої освіти.

За 5000 років багато традицій у Китаї переплелися між собою, наприклад, бойові мистецтва, народний танець і акробатика. З плином часу вони стали частиною єдиної форми мистецтва. Таким чином, поряд із балетом школа китайського класичного танецю — одна з найдосконаліших у світі, із власною теорією, технікою виконання і формами вираження.

В основі класичного китайського танцю лежать три основних компоненти: технічна майстерність, форма і внутрішній зміст.

Читайте також:
Китайський класичний танець у виконанні Shen Yun (частина 2)

Технічна майстерність

Танцювальна техніка китайського класичного танцю включає в себе безліч стрибків, батманів, переворотів, кругових рухів і акробатичних трюків. Хоча багато з цих навичок присутні і в інших видах мистецтва, таких як гімнастика і акробатика, вони в дійсності походять із класичного китайського танцю.

«У традиційній китайській культурі військове та цивільне життя були тісно пов'язані між собою. У бойових мистецтвах застосовують способи атаки і стратегії ведення бою, які використовували в давніх битвах», — каже Гу Юнь, головний танцівник і хореограф трупи Shen Yun.

Згодом прийоми бойових мистецтв використовували у виставах імперського двору — так і сформувався китайський класичний танець.

Форма: техніка веде рух

У класичному китайському танці форма танцю виражається в рухах і сукупності танцювальних па. Коло і кругове обертання — основна форма. У балеті ж, в основному, переважає лінійний рух.

«Ми підкреслюємо важливість „обертання“. Східна мудрість мовить: „Краса має круглу форму“. Всі танцювальні рухи повинні йти по колу», — вважає Юнчіа Чень, головний танцівник і хореограф Shen Yun Performing Arts.

Китайський класичний танець підкреслює єдність усього тіла. Танцівники навчаються враховувати кожну деталь: як руки піднімаються вгору і опускаються вниз, як рухається тіло, голова і очі, як дихати, в який момент руху відпочити і розслабитися — про все це потрібно пам'ятати, коли здійснюєш навіть один маленький рух.

Форма в китайському класичному танці — це не просто рух, а й такі основні прийоми, як поворот, нахил, обертання і вигини. Танець має цілий комплекс непомітних внутрішніх складових, але на поверхні вистава здається простою і витонченою.

Простота і граціозність китайського класичного танцю несе в собі глибокий зміст. Унікальності танцю надає особлива риса, якою повинні володіти танцівники. Називається вона по-китайськи «юнь» — внутрішній зміст.

Внутрішній зміст: дух веде форму

Внутрішній зміст у китайському класичному танці найбільш точно можна назвати «духом» або «настроєм» артиста. Танцюрист надає глибоке емоційне вираження кожному рухові, звертаючи увагу на власне дихання, думки, свою ауру та інші невловимі якості. Якщо враховувати всі ці складові, можна вкласти різний зміст і енергію в один і той же рух.

«Наприклад, Мулань — дуже нестандартний персонаж», — каже Мішель Жень провідна танцівниця і хореограф Shen Yun.

«На полі бою вона втілює жінку-генерала, тому в її рухах — сила і гідність войовничої жінки. Але в той же самий рух, коли вона доглядає за своїм літнім батьком удома, Мулань вкладає риси молодої і ніжної дівчини».

Історичні персонажі, втілені в китайському класичному танці, повинні виражати глибину душі і показати загальнолюдські цінності. А щоб зобразити ці якості, танцівник повинен сам мати глибоке розуміння цих цінностей і зуміти передати це у своєму танці. Танцюрист, якому не вистачає синівської шанобливості, мужності, поваги та інших важливих рис характеру, не зможе зіграти роль відомих персонажів із китайської історії.

«Ви повинні самі втілювати ці традиційні цінності, якщо хочете виконати китайський танець добре», — пояснює провідна танцівниця Челсі Цай на своїй сторінці сайту Shen Yun Performing Arts.

«Це не поверхова вистава. Потрібно дійсно мати такі внутрішні якості і глибоке розуміння культури, щоб зуміти показати глядачеві щось цінне», — вважає танцівниця.

Сьогодні, на її думку, майже кожному танцювальному виступу в Китаї не вистачає цієї головної особливості — тонкого внутрішнього змісту, без якого не може обійтися справжнє мистецтво.

«Після Культурної революції на поверхні ви бачите китайський класичний танець, але внутрішній дух традиційної культури був підмінений вихвалянням комунізму», — додає Юнчіа Чень.

Іван Пенчуков, Велика Епоха

Велика Епоха є почесним інформаційним спонсором концертів Shen Yun. Докладніше про Shen Yun Performing Arts і китайську культуру, а також про дату і місце виступів Shen Yun під час світового турне можна дізнатися на офіційному сайті shenyunperformingarts.org. Тут також можна подивитися барвистий ролик про концерти Shen Yun.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...