• Китайська мудрість: сила доброти

  • Карина Сафедінова | Велика Епоха
    Субота, 2 червня 2012 року

У давнину китайці вірили в єдність Неба, Землі і людини, прагнули досягти гармонії зі Всесвітом, приділяючи особливу увагу моральності. Ґрунтуючись на духовних засадах, вони вважали дуже важливим, щоб людина проявляла доброту і поліпшувала свою поведінку. Знаючи, що «за добро будеш нагороджений добром, а за зло — отримаєш покарання», люди остерігалися робити погані справи. Навпаки, вони заохочували і підтримували добрі вчинки, показуючи приклад іншим, щоб усе суспільство перебувало в порядку, і люди жили щасливо і радісно.

Мудреці наставляли здійснювати добрі вчинки, кажучи, що «дійсно благородна людина ставиться до інших із добротою». Безліч стародавніх історій показують чарівну силу доброти.

Доброта зупиняє військо, несе мир і процвітання

У період Весни і Осені (770—476 до н.е.), коли Цзи Лу з царства Лу вперше прийшов до Конфуція, він показав свою зарозумілість і неприязнь. Однак слова мудреця про чесноти і скромності дуже вразили Цзи Лу, і він охоче почав учитися нормам чемності. Навчаючи його тому, як стати гарною людиною і мудрим правителем, Конфуцій говорив: «Чесність — найголовніше для людини. Чиновник зобов'язаний служити добрим прикладом, проявляти турботу про інших, ніколи не повинен показувати ліні і слабкості».

Конфуцій у супроводі Цзи Лу та інших учнів подорожував країною, скрізь поширюючи принципи моральності. Одного разу вони прийшли в місто Куан царства Сун. Місцеві жителі через схожу зовнішність прийняли Конфуція за розбійника Ян Ху, який влаштовував набіги на цю область. Правитель Куана поспішно зібрав воїнів, щоб напасти на Конфуція та його учнів.

Хоробрий Цзи Лу, побачивши, що куанські воїни оточують їх, вихопив зброю і приготувався до бійки. Але Конфуцій залишався незворушним, і, зупинивши учня, сказав: «Невже люди, які самовдосконалюються і практикують добро і справедливість, не в змозі зупинити подібну жорстокість? Це моя помилка — я не навчав вас поезії, етикету і музиці. Підійди, Цзи Лу. Ти будеш грати і співати пісні, а я приєднаюся до тебе».

Цзи Лу прибрав зброю і, взявши музичний інструмент, почав грати. За ним заграв і Конфуцій. Коли вони виконали три пісні, воїни зрозуміли, що Конфуцій — свята людина, а не жорстокий Ян Ху. Вони були зворушені добрим вчинком, зняли свої обладунки і мирно поїхали геть. Так, мудрець визнав свою помилку, проявив доброту, і небезпека минула.

Цзи Лу і далі керувався повчанням учителя, підвищував свою моральність. Конфуцій говорив про нього: «Цзи Лу завжди визнає свої помилки і негайно виправляє їх. Це і є вдосконалення».

Пізніше Цзи Лу призначили важливим чиновником у провінції Пуйі, він був відданий своїй державі і правив, дотримуючись учення Конфуція. Через 3 роки після початку його правління провінція Пуйі стала мирним і процвітаючим краєм, де люди дружньо ставилися одне до одного. Конфуцій вважав, що це сталося завдяки доброті Цзи Лу.

Доброта виправляє погану людину

Майстер бойових мистецтв У Цзяньцзінь, який жив у провінції Шаньюй за часів династії Мін (1368—1644), був дуже сильною, але грубою людиною. Він використовував кулаки проти будь-кого, хто ставав на його шляху. За своєю примхою відбирав чуже майно і гроші, тому всі його боялися.

Одного спекотного дня він вийшов на вулицю трохи освіжитися. Побачивши його, всі навкруги злякалися і розбіглися, хто куди, і залишився лише один дідуган. У Цзяньцзінь зарозуміло запитав: «Всі з жахом повтікали, крім тебе. Ти не віриш, що я чудовий майстер бойових мистецтв?» — «Ви дуже помиляєтеся, — відповів старий. — Ваші батьки виховували Вас із надією, що Ви принесете користь своїй країні. У бойових мистецтвах Ви досягли великих висот, але ніколи не бажали допомогти нашій країні. Замість цього, Ви воліли залишатися грубіяном. Країна втрачає талановиту людину. Як прикро! Як прикро!»

Слова старця дуже зворушили У Цзяньцзіня, і зі сльозами каяття він сказав: «Усі говорили, що я злий, тому я і вважав себе поганою людиною. Ваші слова сьогодні наче пробудили мене від сну, як дзвін ранкової дзвіниці. Але я так довго був поганим і не знаю, чи зможу стати краще, навіть якщо дуже захочу». Старий відповів: «Якщо Ви щиро хочете змінитися і стати гарною людиною, то у Вас обов'язково вийде».

І дійсно, У Цзяньцзінь змінив свій характер, почав із добротою і любов'ю ставитися до людей, а свої таланти застосував на благо країни. Пізніше він став відомим воєначальником і користувався великою повагою.

Як показують історії про китайських мудреців, доброта надихає людей замислитися над істинним сенсом життя, пробуджує їхню совість, так що вони теж починають поважати моральність і справедливість. Сила доброти неосяжна, тому що вона докорінно може змінити серце будь-якої людини. Доброта веде людей до осягнення істини, спрямовує свідомість у правильне русло, допомагає зробити правильний вибір і виправляє все погане.

Усвідомлюючи надзвичайну силу доброти, стародавні вчителі Китаю, такі як Конфуцій, учили своїх сучасників ставитися один до одного доброзичливо. Їхнє вчення надихнуло наступні покоління, і згодом навіть багато імператорів Піднебесної використовували принципи Конфуція як основу для правління. Таким чином, доброта стала важливою складовою культури стародавнього Китаю.

---

Вас також може зацікавити стаття про китайський ієрогліф «доброта».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...