• Історія Китаю (68): Імператор Ян Гуан — честолюбий тиран династії Сун

  • Вівторок, 2 жовтня 2012 року

Імператор Ян Гуан — другий імператор династії Сун. Правил він з 569 по 618 роки. Багато китайських істориків вважають період його правління досить гірким в історії Китаю. Однак відомий Ян Гуан й кількома грандіозними спорудами, такими як Великий канал, що використовують і донині.


Імператор Ян Гуан. Ілюстрація: Велика Епоха

Імператор Ян Гуан. Ілюстрація: Велика Епоха

Переклад вірша на ілюстрації (Є. Любарський): 

Вечірня річка спокійна, нерухома, квіти весняні всюди розпустилися щойно. Хвилі біжать, женучи геть місяць, води припливу приносять з собою зірки.

Народжений у родині аристократа, він володів неабияким літературним і військовим талантом. Мріяв з дитинства стати імператором і, будучи молодшим принцом, ретельно приховував своє марнославство, а також пристрасті до фізичних задоволень. Коли старий імператор виявив справжнє обличчя свого сина, було вже надто пізно. Ян Гуан зайняв престол після того, як убив батька, брата і розправився з іншими претендентами на трон.

Своє правління новий імператор почав із реформ, які повинні були допомогти йому в правлінні. Він створив нову систему перевірок, щоб вибрати тямущих державних чиновників, які ставили б службу вище сімейних зв'язків. Він любив літературу, тому розпорядився відновлювати класичні книги, втрачені під час війни. Імператор Ян пом'якшив жорсткі закони, домігся любові співвітчизників і розсіяв сумніви і страх, який виник до нього у народу.

Однак це був тільки початок. Дуже скоро його зацікавили великі і дорогі споруди. Він вирішив перемістити столицю ближче до сходу і почав прокладати Великий канал, який мав на меті полегшити переміщення армії між багатими на рис південними землями і північним регіоном, охопленим війною. На будівництві нової столиці кожен місяць працювало більше двох мільйонів чоловік, після чого всі сили були кинуті на риття Великого каналу

Завершивши будівництво Великого каналу, водної артерії протяжністю більше 5000 кілометрів, імператор Ян тим самим не тільки значно поліпшив можливість пересуватися країною, але і зміцнив свою владу над південними районами. Перевезення між півднем і північчю відбувалися все частіше й частіше, що в свою чергу надихнуло Піднебесну та інші сусідні країни на культурний обмін.

Однак значимість цих задумок серйозно підірвав сам імператор, коли марнославство й любов до задоволень взяли над ним гору. Він використовував Великий канал для своїх особистих подорожей і доставляння дорогоцінного каміння, скарбів і рослин у свій палац і імператорські парки. Надмірно великі витрати на будівництво і облаштування палацу викликали хвилю невдоволення, а розпусту Ян Гуана зневажали китайські вчені та чиновники.

Вісім мільйонів чоловік втілювали в життя імператорські бажання. Коли чоловікам доводилося воювати, замість них працювали жінки. Піддані знемагали, споруджуючи палаци, а він, захоплений своєю ідеєю, вирішив провернути кілька військових авантюр. На півдні він розширив свою територію до В'єтнаму, а на півночі поглибив володіння у внутрішню Азію.

Проте його прагнення завоювати Корею закінчилося фатальною невдачею — у країні почалися повстання, і він був убитий в результаті державного перевороту у віці 49 років.

Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Social comments Cackle

загрузка...