• Історія Китаю (66): Цзя Сисе — творець першої китайської енциклопедії з сільського господарства

  • Середа, 19 вересня 2012 року
Видатний агроном Цзя Сисе, що жив близько 533 року н. е., під час династії Північна Вей, здобув популярність завдяки тому, що став автором першої в Китаї сільськогосподарської енциклопедії.
Все своє життя Цзя Сисе бачив нескінченні війни, які несли людям тільки розруху. Спостерігаючи всі ці лиха, Цзя Сисе подумав, що якщо дати людям знання про те, як стати багатим і при цьому жити в мирі, то війни припиняться. І тому він вирішив написати книгу з агрономії. Він назвав її «Основні методи багатства народу» («Ци Мінь Яо Шу»). Згодом ця книга прославилася на всю країну.
В «Основних методах багатства народу» Цзя Сисе виклав традиційні знання про сільське господарство, свій практичний досвід, результати його спостережень і експериментів. Цзя Сисе сподівався, що такі знання принесуть державі мир, а людям — благополуччя.
З книги «Ци Мінь Яо Шу» видно, що сільське господарство в той час було вже дуже добре розвинене, а багато методів і прийомів, викладених у книзі, використовуються і донині.
«Ци Мінь Яо Шу» — найбільш давня книга і найбільш повний довідник з агрономії в історії Китаю. Цей довідник складається з 92-х томів, містить близько 1,1 мільйона слів. Він включає в себе такі галузі як землеробство, садівництво, тобто, вирощування овочів і фруктових дерев, а також інших сільськогосподарських культур. Сюди ж увійшли такі розділи як лісівництво, розведення домашньої птиці та худоби, рибне господарство, пивоваріння та харчова промисловість.
Глави книги, присвячені землеробству і садівництву, складають найважливішу частину енциклопедії. У розділах, що стосуються вирощування зернових культур, Цзя Сисе підкреслив, що, якщо правило вибирати час і як слід готувати землю, можна отримати добрий урожай, витративши при цьому менше зусиль.
На додаток до важливості правильного вибору місця і часу в книзі також надається особливе значення технології поліпшення ґрунту, його культивування (наприклад, розпушування ґрунту, використання плуга). У зміст книги увійшли питання про те, як забезпечити необхідну вологість ґрунту, а також яким чином зберегти і поліпшити її родючість, яку сівозміну треба застосувати, щоб якнайкраще забезпечити поживними засобами різні сільськогосподарські культури.
Що стосується вирощування фруктів, Цзя Сисе докладно описав процес прищепи дерев. З точки зору ведення рослинництва і тваринництва автор вказував на важливість правильного годування і забезпечення водою.
Крім того, книга також дає більше двох десятків методів виноробства. Всього було приведено 156 посилань на різні довідники. Ця книга відігравала важливу роль в історії розвитку сільського господарства в Китаї і в світі.
Книга «Ци Мінь Яо Шу» була визнана енциклопедією сільського господарства в стародавньому Китаї. У ній систематично викладені розробки та технології у сільському господарстві до початку династії Північна Вей.
Книга не тільки сприяла розвитку в області сільського господарства для свого часу, але також зробила вплив на аграріїв наступних поколінь, що заклало основу майбутніх досліджень та подальшого розвитку сільського господарства. Цей науковий внесок — не тільки цінна культурна спадщина, але і перлина серед стародавніх природничих наук світу.
Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Social comments Cackle

загрузка...