• Історія Китаю (59): Дун Фен — засновник «абрикосового лісу»

  • Середа, 8 серпня 2012 року
У Китаї доктори часто називають себе «людьми абрикосового лісу». Цей вираз походить від знаменитого доктора традиційної китайської медицини на ім’я Дун Фен, який жив близько 2 тисяч років тому, в період династії Східна Хань.

Дун Фен народився в провінції Фуцзянь. Його та двох інших відомих лікарів, Чжан Чжун-цзіна та Хуа То, називали в той час «трьома диво-докторами». Одного дня Дун Фен почав лікувати хворих у горах Лушань, і незабаром легендарні розповіді про нього поширилися по всьому Китаю.

Один із відомих сюжетів розповідає про те, як він «повернув до життя» небіжчика». На той час, як Дун Фен прибув у будинок отруєного чиновника, його тіло пролежало в ліжку без видимих ознак життя вже протягом трьох днів. Сім'я потерпілого чекала сповіщення про смерть, проте лікарю вдалося намацати в тілі чиновника вкрай слабкий пульс.

Дун Фен залив у глотку цієї людини разом із теплою водою три трав'яні пігулки, після чого став масажувати його тіло. Через якийсь час люди побачили, що тіло потерпілого чиновника ворушиться, а щоки порожевіли. Через кілька днів лікування він на величезну радість своєї сім'ї поступово став одужувати. Історія про це миттєво облетіла всю округу і отримала назву «повернення до життя небіжчика».

Ще про одну історію з медичної практики Дун Фена розповідається в главі 12 книги «Легенди про надприродних істот». Дун Фен жив у горах і не займався сільським господарством. Протягом дня він лікував пацієнтів, не стягуючи за це плати. Коли він виліковував тяжкохворих, то просив їх посадити п'ять абрикосових дерев, а коли звичайних хворих — одне дерево. До нього приходило безліч пацієнтів, і він був дуже зайнятий кожен день. Через кілька років із цих дерев утворився ліс. У лісі співала безліч різноманітних птахів та бавилися тварини.

Коли абрикоси дозріли, Дун Фен побудував склад і повісив табличку: «Якщо ви хочете купити абрикоси, не обов'язково говорити мені про це — просто залиште міру рису в обмін на міру абрикосів». Іноді жадібні люди клали менше рису, а брали більше абрикосів. Коли таке відбувалося, їх переслідував зі страшним риком тигр із лісу. Вони лякалися і поспішно викидали частину абрикосів, зірваних ними на узбіччі дороги. Дивно, але коли вони поверталися додому і зважували фрукти, що залишилися, то виявляли, що їх було в точності стільки, скільки вони залишили рису біля складу Дун Фена.

Коли злодюжки брали абрикоси, нічого не заплативши, тигр переслідував їх до самого будинку. Ці люди були так налякані, що повертали вкрадені абрикоси і вибачалися. Тоді тигр їх прощав. Рис, що обмінювався на абрикоси, використовувався як допомога пацієнтам з фінансовими проблемами. Абрикосовий ліс Дун Фена врятував безліч життів.

Так, «абрикосовий ліс», висаджений завдяки Дун Фену, перетворився на приказку і став позначати медичне співтовариство, а абрикосову квітку стали іменувати «квіткою традиційної китайської медицини».

Девід У, Велика Епоха

Підписатися:

Г

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Коментарі