• Історія Китаю (60): Ван Січжи - бог каліграфії

  • Середа, 15 серпня 2012 року
Ван Січжи з династії Східна Цзінь вважається найбільш шанованим з китайських каліграфів. Прославившись як «бог каліграфії», він залишив нам свою найбільшу каліграфічний роботу «Передмова до „Віршів, складених у Павільйоні орхідей“». Цей твір став еталоном стилю ходового письма (сіншу), ключові особливості якого — плавні, але витончені штрихи, справжня краса внутрішньої сили.
 
В юності Ван Січжи кожний раз, коли вирушав у подорож, завжди шукав надгробні плити з написами, щоб зробити з них відбитки. Згодом він зібрав велику колекцію відбитків з каменю і, ретельно вивчивши її, вирішив створити власний стиль письма.
 
Ван був цілком поглинений своєю каліграфією і структурою китайських ієрогліфів. Іноді він був настільки занурений у роздуми, що пропускав приймання їжі або забував про сон. Одна з легенд говорить, що одного разу, коли він був сильно зосереджений на каліграфічному письмі, слуга приніс тарілку маньтоу (парових булочок) і миску з соусом і поставив перед ним. Пізніше в його кабінет зайшла дружина і виявила, що Ван мокнув булочкою в туш і вже мав намір їсти.
 
У Ван Січжи було по кілька табуретів для письма в кожній з кімнат його будинку, і коли б він не замислювався про якийсь китайський ієрогліф з хорошою структурою, то брав пензель, що лежав поруч, і відразу ж його записував.
 
Хоча у своїй молодості Ван ще не був знаменитим каліграфом, але протягом багатьох років наполегливо працював над собою, щоб стати кращим із кращих. Його зап'ястя були сильними і стійкими. Відповідно до оповідання, одного разу він написав кілька слів на столі, а пізніше символи не вдалося стерти навіть за допомогою води. Ще був випадок, коли столяр, виконуючи різьблення на дерев'яній дошці, на якій Ван Січжи написав кілька ієрогліфів, виявив, що чорнило проникло вглиб дошки на 3 феня (традиційна китайська міра довжини, 1 фень = 0,33 см). Пізніше люди прозвали каліграфічне письмо Вана «проникненням на 3 феня в дерево», і це перетворилося в китайській мові в ідіому.
 
На додаток до пристрасті до каліграфії та читання, Ван Січжи пам'ятають за ще одне захоплення — розведення гусей. Кажуть, він збагнув, як маніпулювати пензлем у каліграфії, спостерігаючи за позами гусака.
 
Ван і його друзі одного разу влаштували бенкет у Павільйоні орхідей і склали там багато віршів. До кінця зустрічі вони в цілому придумали 37 віршів. Ван написав передмову як введення до збірки віршів, і ця передмова стала найвидатнішим твором з його робіт у каліграфії. Повний текст «Передмови до „Віршів, складених у Павільйоні орхідей“» складається з трьохсот двадцяти ієрогліфів, в яких одні і ті ж слова були написані в різних стилях, але дуже елегантно і гармонійно.
 
На жаль, оригінал «Передмови...» Ван Січжи загублений, але кілька копій існують і донині, ставши зразком стилю ходового письма в каліграфії.
Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Social comments Cackle

загрузка...