• Історія Китаю (54): Чжуге Лян — уособлення мудрості та військової хитрості

  • Середа, 25 липня 2012 року

Чжуге Лян (181—234 рр.) — відомий політичний діяч, військовий стратег, геній механіки й математики. Його мудрі поради допомогли Лю Бею заснувати царство Шу. Все своє життя Чжуге Лян присвятив цьому царству, в якому спочатку служив регентом, а після смерті Лю Бей — канцлером. 

Ведучи життя відлюдника, Чжуге Лян був відомий у вищих колах під ім'ям «дракон, що крадеться» за свій гострий розум. Легенда свідчить, що Лю Бею, на той час маловідомому військовому, який намагався відновити династію Хань в період хаосу, тільки з третьої спроби вдалось умовити Чжуге Ляна облишити життя самітника і схилити на свою сторону.

Саме завдяки ідеям Чжуге Ляна було уклали союз зі Східним Ву і здобули перемогу в Битві біля Червоної скелі.

Його поради та настанови перетворили Лю Бея з дрібного військового на правителя царства Шу. Довіра між ними була настільки безмежною, що на смертному одрі Лю Бей довірив Чжуге Ляну свого сина і царство: він просив Чжуге Ляна зайняти пост правителя, якщо його нащадок не впорається з цими обов'язками.

Будучи регентом, Чжуге Лян проявив вірність синові Лю Бея і направив всю свою життєву силу на зміцнення царства і розширення його територій.

Заспокоєння південних кланів мораллю

Після смерті Лю Бея Чжуге Лян був зайнятий відновленням відносин з східним Ву, в той час як кордони царства Шу піддавалися утискам з боку південних кланів варварів, на чолі яких стояв Мен Хо. Незабаром Чжуге Лян почав військову кампанію проти південних кланів і Мен Хо, який відмовився капітулювати, був взятий у полон. Чжуге Лян пригостив свого бранця відмінною їжею і відпустив на волю, дозволивши відновити сили для нових битв.

Незвичайний цикл звільнень Мен Хо повторювався досить довго. Але захоплений всьоме ватажок варварів переконався, що ніяк не зможе змагатися з Чжуге Ляном ні у військовій стратегії, ні в людських якостях. Мен Хо здався і був призначений місцевим губернатором для заспокоєння населення. Мир закріпився на довгі роки.

Початок північних кампаній проти Вей

Після того, як південні клани варварів стали покірні, Чжуге Лян розгорнув серію північних кампанії проти Вей. Про нього залишилося багато інтригуючих розповідей і легенд, і одна з найвідоміших - про використання порожніх фортець.

Одного разу військовий начальник царства Шу через свою зарозумілість відкрив для противника важливий стратегічний прохід, залишивши Чжуге Ляна з кількома чиновниками і невеликою кількістю солдатів проти численного війська Вей. Щоб обдурити ворогів, Чжуге Лян наказав відкрити всі ворота фортеці. Сам він спокійно стояв на міській вежі з двома слугами. Командир похідного війська Вей, його старий ворог, був збитий з пантелику: він став підозрювати, що це пастка і наказав відступати. Чиновникам, які залишились з Чжуге Ляном, і радості яких не було меж, видатний військовий пояснив: його ідея спрацювала тому, що командир війська Вей був упевнений, що Чжуге Лян не став би ризикувати.

Чжуге Лян завжди дотримувався принципів терпимості й чесності в царстві Шу-Хань, він ніколи не порушував обіцянок, які давав офіцерам або солдатам. Його життя було сповнене легендарних історій, іноді пов'язаних з надприродними здібностями. Чжуге Лян винайшов дерев'яних биків і плаваючу кобилу, які могли використовуватися для перевезення вантажів на рівнинах і через ріки. Для своїх військ він розробив арбалет з кількома стрілами; сигнальний ліхтар, який піднімався завдяки гарячому повітрю; а також лабіринт «Кам'яна Варта», який має вісім входів, але з якого надзвичайно складно знайти вихід.

Чжуге Лян помер від хвороби у віці 54 років в 234 році нашої ери в своєму п'ятому поході до Північної Вей. Він заслужив величезну повагу у всіх царств, а його смерть оплакували як жителі царства Шу, так і його вороги. Ім'я Чжуге Ляна пов'язано з «неперевершеною стратегією» і «відданістю царству» в китайській культурі.

Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Social comments Cackle

загрузка...