ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Мовний закон завжди був передвиборчим ходом — експерти

Велика Епоха
Яку роль в українському суспільстві зіграв та зіграє закон про мови, поділилися своєю думкою з Великою Епохою експерти Володимир Фесенко та Євген Головаха.

Мовний закон завжди був передвиборчим ходом — експерти. Ілюстрація: Велика Епоха
Мовний закон завжди був передвиборчим ходом — експерти. Ілюстрація: Велика Епоха
Володимир Фесенко, голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:

— Його зміст не обговорюють, оскільки це за великим рахунком нікому не цікаво — ні тій стороні, яка просувала його, ні тій, яка опонує. Всі чудово розуміють, що цей закон виконує, перш за все, роль досить ефективної передвиборної технології — технології мобілізації своїх виборців проти чужих, технології повернення частини своїх виборців і т.д. Я вважаю, що з цим законом пограють до виборів і під час виборів, а після виборів будуть думати, що з цим законом робити далі, чи потрібно його залишати як діючий закон.

Євген Головаха, заступник директора Інституту соціології НАН України:

— Це передвиборча технологія була, мовні проблеми використовуються для того, щоб звітувати перед суттєвою частиною виборців. І те, що з’явився вже альтернативний проект Богатирьової, який дуже суттєво змінює ситуацію, то вже свідчення про те, що є певне розуміння, що той мовний проект був недоречний і буде дійсно сприяти поглибленню суперечностей у суспільстві. Так що якщо остаточно це розуміння буде, я сподіваюсь, що тоді саме проект Богатирьової буде як корекція, хоча це фактично не корекція, а протилежне… Я пам’ятаю ще як Кучма вирішував цю проблему, це завжди було в передвиборчий час: як у Кучми було, а тепер у Регіонів… Серйозно до мови, якщо чесно, у владі ніхто не ставиться — це як якийсь козир, який використовується перед виборами.