• Зарплати в конвертах: проблема поки не вирішується

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Вівторок, 25 вересня 2012 року
За даними податкової служби, в тіньовій економіці України, яка становить 350 млрд гривень на рік, майже половина — 170 млрд — це зарплата в конвертах. Якби вдалося їх легалізувати, Україна отримувала б величезну додаткову суму грошей у скарбницю. Оксана Продан, Голова Всеукраїнського об'єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця», розповіла Великій Епосі про перспективи вирішення цього питання.

Пані Оксано, на якому етапі зараз ситуація із зарплатами в конвертах? Чи прийняли до розгляду ваш проект з цього питання, в якому Ви пропонуєте суттєво зменшити відсоток єдиного соціального внеску і ввести 3 рівня ЄСВ залежно від рівня ризику, замість багатьох класів професійного ризику виробництв: високий ризик — 33,1%; середній ризик — 25,6% і низький ризик — 18,1%.

Оксана Продан: Щодо нашого законопроекту — перед депутатськими канікулами ми відпрацювали його з К.Ляпіною для внесення його за підписом її, С.Соболева та А.Яценюка. Проект із двома підписами (Ляпіної та Соболєва) я бачила особисто, але без підпису Яценюка.

Ситуація ж із тіньовими доходами є дуже складною, тому що великий розмір саме єдиного соціального внеску заганяє працівників у тінь, адже після проведеної «пенсійної реформи» сплата майже 400 гривень щомісячно дає право на отримання через 30 років для жінок і 35 років для чоловіків мінімальної пенсії, до 1000 гривень. І люди, які рахують зараз кожну копійку, обирають ці кошти вже сьогодні, не очікуючи від влади нічого. Страшне в цьому не тільки те, що держава недоотримує. Страшно те, що ці люди через великий фіскальний тиск позбавлені сьогодні будь-якого соціального захисту — при хворобі, інвалідності, втраті роботи.

Саме тому ми боремось за зниження ставки ЄСВ — в Грузії, наприклад, сумарне навантаження на заробітну плату 20%, а у нас — від 49%.

У середині липня податкова презентувала проект Концептуальних змін податкової системи, розроблених у рамках виконання Програми економічних реформ Президента України на 20102014 рр. «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава».

Згідно з ним, ДПСУ планує зменшити єдиний соціальний внесок до 18,6%. Експерт Олександр Охрименко оцінив, в основному, позитивно цей проект. Щоправда Інститут аналізу державної та регіональної політики має іншу думку. А як ви оцінюєте цей проект? Чи відома вам його подальша доля?

Оксана Продан: Цей проект має тільки два позитивні моменти, які на сьогодні є виключно деклараціями — зниження ставки ЄСВ та визнання владою масових порушень при контролі за сплатою податків з боку ДПСУ. На базі презентованої концепції був розроблений законопроект, в якому проігноровані пропозиції малого та середнього бізнесу, а зараз відбувається процес підписання меморандумів ДПСУ з різними об'єднаннями щодо підтримки цього проекту. Ми («Фортеця») вважаємо, що цей проект не має права на реалізацію, в першу чергу через введення ним ще одного податку — з обороту.

Нещодавно віце-прем’єр міністр Сергій Тігіпко заявив, що Кабмін підготував законопроект про скорочення кількості податків з 23 до 9. Як ви оцінюєте перспективи цього законопроекту?

Оксана Продан: У травні цього року Всеукраїнський з’їзд малого та середнього бізнесу, який ми організовували, затвердив Модель умов ведення бізнесу в Україні саме для його розвитку. І в цій Моделі передбачено 7 податків, які вже є в виборчій програмі «УДАРу». Заяву ж Тігіпка ми розцінюємо як передвиборчій хід, тому що усі його позитивні ініціативи вже є у чинному Податковому кодексі України, необхідність зміни якого вже визнала навіть податкова служба.

Пан Тігіпко 11 вересня говорив, що до 2020 року влада збирається легалізувати 6 млн робочих місць, і вважає це цілком реальним. А на вашу думку, чи вдасться досягти цього?

Оксана Продан: Легалізувати доходи фізичних осіб можна тільки після зниження на них фіскального тиску, а Тігіпко (тепер уже і Шуфрич) бачать тільки репресивні механізми, без створення умов. Такий підхід залишить працюючих сьогодні людей без роботи і без доходів.

Що стосується декларацій та дій, то вони у діючої влади не співпадають тому, що їхні декларації не відповідають їхнім бажанням. Декларується підтримка конкуренції, рівних умов, а приймаються рішення, які знищують незалежний бізнес. Отже, саме таке бажання і є, а з ним гарні умови для малого та середнього бізнесу не створюються.

Підписатися:

Коментарі