• Нерухомість в Україні: чи вигідно вкладати гроші?

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Середа, 26 вересня 2012 року

Україна — свого роду задзеркалля: дані зарубіжних експертів про неї часом можуть бути абсолютно протилежними інформації українських фахівців. В чому річ? В тому, що для України рейтинги — це одне, а реальне життя — зовсім інше.

Згідно зі статистикою Numbeo, купувати нерухомість українці собі просто не можуть дозволити. У світовому рейтингу доступності житла, який враховує вартість квадратного метра по відношенню до заробітної плати, великі українські міста Київ та Одеса займають 15 та 16 місця з кінця відповідно. Але чи купують насправді українці нерухомість?

Якщо брати Київ, де відмічається стабільно високий попит на неї, в минулому році кількість операцій купівлі-продажу у місті зросла в півтора рази — з 11 373 угод в 2010 році до 17 878 в 2011, передає УНІАН інформацію агентства нерухомості SV Realty.

Справа в тому, що статистика доступності житла враховує офіційну заробітну плату, пояснює Андрій Большаков, аналітик Української торгівельної гільдії: «А офіційну заробітну плату у нас отримує дуже невеликий відсоток населення». За підрахунками Міністерства економічного розвитку, обсяг тіньової економіки в Україні за останні 5 років перебуває в діапазоні 28%—39% ВВП, а за даними австрійського економіста Ф.Шнайдера, він становить 52% ВВП, передає дані Український Національний інститут стратегічних досліджень.

Окрім того, що рівні доходу українців реально вищі від задекларованих, підвищення попиту на нерухомість спричинило і подешевшання нерухомості. Згідно з інформацією Союзу Консультантів з нерухомості, якщо у січні 2007 року квадратний метр житла на вторинному ринку коштував 2600 доларів США, і 3100 доларів США у 2008, то починаючи з 2009 року його вартість знижувалась, і у квітні 2011 року вже коштував 1800 доларів, а на первинному — 1600 доларів США. Причому така статистика — заявлені в оголошеннях суми. В реально укладених угодах ціни могли бути менші відсотків на 20—30%.

На даний момент будівництво житла у Києві для іноземних інвесторів непривабливе абсолютно — це видно по кількості проектів. Їх фактично немає

Андрій Большаков, аналітик Української торгівельної гільдії 

Ціни знижуються тому, що у 2007—2008 роках вони були неадекватні, вважає Олександр Рубанов, президент Союзу фахівців з нерухомого майна. В той час активно запрацювали програми кредитування, і попит на квартири тоді був надзвичайно високим. Зараз же ціни знижуються, більше того, вони впадуть ще більше, передбачає експерт. «Зараз ціни проходять корекцію, я думаю, через рік-півтора ми вийдемо на рівень 2004—2005 року, тобто від середньої вартості зараз ще мінус десь 30%», — каже він.

Отже, попит на нерухомість в Україні є, і, хоча ціни знижуються, вони легко перекривають гроші, які витратив забудовник на будівництво —тобто офіційні витрати. Реальні ж витрати на будівництво в Україні будуть відрізнятись від задекларованих, каже Андрій Большаков.

Однак, на думку експерта, ціни навряд чи знизяться саме тому, що це буде невигідно забудовникам. Справа в тому, що хоча вартість будівництва квадратного метра житла у столиці України невисока, всього 350—400 доларів США, значні суми в Україні йдуть на отримання дозволу на будівництво, оренду землі та хабарі. Саме з цієї причини будівництво в цій країні є непривабливим для закордонних інвесторів, вважає аналітик.

«На даний момент будівництво житла у Києві для іноземних інвесторів непривабливе абсолютно — це видно по кількості проектів. Їх фактично немає. У нас потрібно платити дуже багато грошей чиновникам, щоб отримати всі потрібні дозволи на будівництво, а на заході не звикли так працювати», — пояснює Андрій Большаков.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...