• В Україні вперше узаконили електронні гроші

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Середа, 19 вересня 2012 року
Операції з електронними грошима тепер узаконені. Вперше вводиться поняття електронних грошей, встановлена відповідальність за порушення правил поводження з електронними грошима, а великі покупки в майбутньому зможуть здійснюватися тільки за допомогою безготівкових розрахунків.

За проект закону про функціонування платіжних систем і розвитку безготівкових розрахунків, який представив голова Нацбанку Сергій Арбузов, проголосували 260 депутатів. Виключне право випускати електронні гроші, які можуть бути виражені тільки в гривневому еквіваленті, нададуть банку. Контроль за розрахунками через електронні платіжні засоби лягає на Державну податкову службу (ДПСУ).

За можливі спроби продавців відмовитися приймати або обмежити електронні гроші як платіжний засіб за покупки в торговельних точках закон передбачив штраф у розмірі 8,5 тис. гривень. Раніше ж за те, що в магазині відсутні POS-термінали, штрафували, відповідно до Кодексу адміністративних правопорушень, на від 2 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 34—85 грн, а посадових осіб — від 5 до 10 мінімумів, тобто на 85—170 грн.

Причина, через яку багато підприємців не встановлюють обладнання для платежів безготівки, не в тому, що воно дороге, а в тому, що не хочуть показувати реальні грошові обороти. Тому вони і вважають за краще працювати на єдиному податку, відзначає видання «Фінансовий огляд».

Головною новацією документа є те, що у НБА з'являється можливість встановити максимальний ліміт готівкових платежів на той чи інший товар або послуги. Це означає, що великі придбання не можна буде здійснити за готівку. Якщо центробанк встановить ліміт на певний товар, то купити його можна буде тільки за допомогою платіжної картки. За тим, чи дотримуються ці вимоги, буде стежити ДПСУ.

Видання «Фінансовий огляд» пише, що Нацбанк за допомогою такого законопроекту «вбиває відразу двох зайців»: по-перше контрольні функції передаються податківцям, які і так докладають зусиль, щоб по максимуму вивести оборот підприємців із тіні, а по-друге, завдяки цьому, банківська система наповниться грошима, що перебувають «під матрацами» громадян.

Чиновники пояснюють такі зміни тим, що хочуть перемогти тіньову економіку і наводять як приклад Грецію, Іспанію та Італію, які в цьому році вже встановили ліміти для оплати за готівковим розрахунком.

«Мотивом до цього стала кампанія боротьби з „сірою“ та „чорною“ економіками і необхідність збільшити збирання податків для скорочення бюджетних дефіцитів», — розповів директор Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем (EMA) Олександр Карпов, якого цитує «Ліга:Закон».

Крім того, новий закон дасть Нацбанку можливість відстежити величезний обсяг платежів, які на сьогоднішній день йому непідконтрольні. За словами Карпова, обійти таку норму ніхто не зможе. Покупець нерухомості не оформить право власності на квартиру, якщо не пред'явить документ, який підтверджує, що угоду оплатили по безналу, говорить Карпов.

Між тим, нещодавно в Росії суд відмовився визнати грошима електронну валюту Webmoney.
Підписатися:

Коментарі