• Україна підвищує мита на сотні видів товарів

  • Раїса Стецура | Велика Епоха
    Понеділок, 24 вересня 2012 року

Київ хоче максимально підняти мита на сотні види імпортних товарів: автотранспорт, сільськогосподарську та побутову техніку, фрукти та овочі, м'ясо, сигарети, квіти, шприци тощо ― всього 350 найменувань, що може загрожувати втратами для глобальної системи торгівлі на суму $18 трлн, повідомляє агентство Reuters.Відповідний документ з 85 сторінок додатків з грифом «таємно» був направлений членам Світової організації торгівлі (СОТ) 14 вересня. У ньому говориться, що Україна готова «вступити в переговори і консультації» з членами СОТ щодо «поступок».

Крок України члени СОТ назвали «безпрецедентним». Існує стаття 28 Генеральної угоди з тарифів і торгівлі, що датується 1940-м роком, яка часто використовувалася до створення СОТ (у 1995 році). Відтоді вона застосовувалася не більше 30 разів, і то, в основному, для технічних коригувань тарифів по кількох товарах, але жодного разу не перевищувала 10 видів імпорту за один раз.

Київ же підвищує мита відразу на 350 видів імпорту, а в такій ситуації досить складно знайти необхідне число інших товарів, на які б можна було знизити тарифи. Тепер, згідно зі ст. 28, Україна повинна буде «компенсувати» підвищення мит зниженням тарифів на інші товари.

«За нашими попередніми підрахунками, підвищення мит Україною вплине на значний обсяг торгівлі, зокрема на експорт ЄС, на загальну суму майже €2 млрд», ― прокоментував по електронній пошті виданню Reuters спікер ЄС з питань торгівлі Джон Кленсі.

Інший дипломат зазначив американському виданню: «Це лазівка в правилах Генеральної угоди з тарифів і торгівлі й вимагає юридичної процедури. Якщо прикладом України скористаються й інші країни, то бути великій біді». Два адвокати сказали, що з метою врегулювання суперечок СОТ статтю 28 поки неможливо заперечити, треба досконально вивчити справу.

Тепер, не менше 35 членів СОТ мають право вести переговори з Україною, але цей процес дуже складний, і може зайняти роки. Якщо сторони не домовляться, то Київ може підняти тарифи в односторонньому порядку. У той же час, великі торгові країни не зможуть так само вчинити, оскільки мита діють для всіх держав.

«Рішення України викликало у нас багато питань і може створити серйозні проблеми. Ми вважаємо, що такі ж проблеми і питання виникли і в інших членів СОТ. Остаточно оцінити наслідки рішення України ми зможемо тільки після того, як отримаємо додаткову інформацію з Києва, і вже після цього будемо робити свої подальші кроки», ― цитує Reuters думку прес-секретаря торгового представника США Рона Керка у Вашингтоні Керола Гатрі.

Раніше, у вересні минулого року, прем'єр-міністр України Микола Азаров заявляв агентству «Інтерфакс»: «Настав час почати нам переговори з СОТ, щоб змінити деякі положення на свою користь. І ми це зробимо».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...