• Історія Китаю (67): Видатний лікар Сунь Симяо — король китайської традиційної медицини

  • П'ятниця, 28 вересня 2012 року
Сунь Симяо жив у другій половині першого тисячоліття і прославився як один із найвидатніших лікарів Піднебесної.

«Король китайської медицини» — так Сунь Симяо прозвали лікарі-сучасники. В народних переказах його часто описували як безсмертного даоса* верхи на тигрі. Усе життя він присвятив справі спасіння людей, поширюючи вчення про «шлях вдосконалення життя». Сам же великий лікар прожив ціле століття і ще один рік (581—682 рр.).

*Даос — послідовник вчення про Дао (Шлях). Даосизм — одна з трьох традиційних релігій у Китаї, поряд із буддизмом і конфуціанством.

Достеменно відомо, що він залишив дві найцінніші енциклопедії в історії традиційної китайської медицини — «Важливі приписи ціною тисячу лян* золота для виконання за надзвичайних обставин» (Цянь цзінь яо фан) і «Доповнення до приписів ціною тисячу лян золота» (Цянь цзінь і фан). В обидві книги увійшли корисні відомості з написаних раніше праць про традиційну китайську медицину, а також особистий досвід Сунь Симяо.

*Лян — стародавня китайська одиниця ваги, рівна приблизно 50 грамам.

Із цих книг ми дізналися, що Сунь Симяо багато часу присвятив дослідженням трав. Він збирав сотні лікарських рослин, порівнював їхні властивості, писав рецепти і перевіряв, наскільки вони допомагають у лікуванні тієї чи іншої хвороби.

«Важливі приписи ціною тисячу лян золота для виконання за надзвичайних обставин» описують більше 5000 рецептів, різні теорії лікування і такі предмети медицини, як лікування хвороб внутрішніх органів, хірургія, гінекологія та педіатрія. Сунь Симяо розповів, як виводити з організму отруту, надавати першу допомогу, підтримувати здоров'я на належному рівні, як дотримуватися дієти, робити голковколювання і масаж. Енциклопедія також всеосяжно описує, як розвивалася китайська медицина до початку династії Тан (до 618 року).

«Цянь цзінь і фан», тобто «Доповнення до приписів ціною тисячу лян золота», містять близько 3000 рецептів і охоплюють такі напрямки, як гінекологія, педіатрія, параліч і голковколювання. Книга описує більше 800 трав, і до близько двохсот із них наводить докладні вказівки, як їх збирати і готувати з них цілющі відвари, або як вживати ці трави в сирому вигляді.

На думку Сунь Симяо, всі стихійні лиха відбуваються через те, що порушується рівновага між інь і ян. Причому наші хвороби також пов'язані з тим, що в організмі втрачається баланс між цими двома протилежностями, але за допомогою лікування людину можна повернути до нормального життя, казав великий лікар.

Сунь Симяо високо цінував медичну етику і вважав, що лікарі повинні бути високоморальними людьми і вдосконалювати свою вдачу. У своїй книзі він зазначив: «Коли гарний лікар лікує пацієнта, він повинен сконцентруватися, заспокоїтися і звільнитися від бажань і прагнень. Він повинен бути чуйним і завжди готовим допомогти тим, хто страждає від недугів».

Девід Ву, Велика Епоха
(Переклад з англійської)
Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Коментарі