• Китайці провели рідкий для їхньої країни протест проти цензури ЗМІ

  • Вівторок, 8 січня 2013 року
Десятки протестувальників зібралися перед офісом гуандунської газети Southern Weekly, щоб підтримати свободу ЗМІ. Це сталося після того, як стало відомо, що новорічна редакційна стаття цього відомого видання була написана під диктовку місцевих чиновників китайської компартії.

Деякі експерти вважають, що це одна з найважливіших подій, яка підвищила обізнаність громадськості про проблему цензури ЗМІ в Китаї, що існує протягом довгого часу.

«Позбудемося цензури. Китайський народ хоче свободи», — написав один користувач в соціальній мережі Twitter.

Цей протест пройшов після того, як співробітники редакції газети Southern Weekly оголосили страйк в минулі вихідні. Публічна демонстрація на підтримку свободи ЗМІ — це рідкісне явище в Китаї — країні, де спостерігається чи не найжорсткіша цензура преси в світі.

Газета South China Morning Post повідомила, що співробітники редакції оголосили страйк. Це перший страйк серед редакцій великих газет за останні кілька десятиліть.Рішення провести страйк було прийнято після того, як керівництво газети отримало контроль над аккаунтом мікроблога редакційного відділу і від його імені написало, що новорічні привітання написали співробітники редакції, а не начальник відділу пропаганди То Чжень, який раніше очолював агентство новин Сіньхуа. У минулі вихідні з'явилися повідомлення, що То Чжень без узгодження з редакцією робив зміни в статтях, чим викликав невдоволення у журналістів, коментаторів і численних китайських вчених.

«Заяви [на офіційному мікроблозі] не представляють думку редакції. Це результат тиску, який чинить влада на... керівництво, — мовиться в заяві співробітників редакції Southern Weekly на іншому мікроблозі, як повідомляє Morning Post. — Співробітники редакції боротимуться проти фальсифікованих заяв... Доти, поки проблема не буде вирішена, ми не продовжимо свою роботу в редакції».

Спочатку одна редакційна стаття, що зазнала цензури, стосувалася питання про відновлення конституційного права в Китаї. Однак нове повідомлення, написане, ймовірно, під керівництвом То не містила інформації на цю чутливу тему і вихваляла компартію.

Всі ЗМІ, чи то державні або приватні, проходять цензуру компартії. Найчастіше чутлива інформація або та, яка не відповідає лінії пропаганди, видаляється. Китай постійно займає перші місця в світі з порушення свободи слова і друку.

Протестувальники, що зібралися напроти редакції офісу Southern Weekly, принесли з собою квіти хризантем і скандували: «За демократію, свободу слова і права людини», — як повідомив Джон Кеннеді з South China Morning Post. Він сказав, що учні середньої школи також брали участь, щоб показати свою підтримку. Відбулися невеликі сутички між поліцією і учасниками акції протесту.

«Покладемо кінець цензури в ЗМІ. Китайський народ хоче свободи!» — сказав ще один китайський протестувальник.

«Я відчуваю, що звичайні люди повинні прокинутися, — сказав учасник акції Юань Фенчу в інтерв'ю The Associated Press по телефону. — Люди починають розуміти, що компартія позбавила їх законних прав, і що зараз вони постійно відчувають себе пригнобленими».

Девід Бандурськи (David Bandurski) з проекту China Media Project Гонконзького університету сказав: «Це без сумніву одна з найважливіших подій в Китаї цього року».

Згідно з інформацією China Media Project, співробітники редакції Southern Weekly на нараді зажадали провести розслідування новорічного інциденту і представити звіт по його результатах.

Джек Філліпс, Велика Епоха
Підписатися:

Коментарі