• Історія Китаю (78): Юй Шинань - найвидатніший каліграф Китаю

  • Четвер, 13 грудня 2012 року

Юй Шинань (558—638 н.е.) вважається одним із чотирьох найвідоміших каліграфів раннього періоду династії Тан. Його каліграфічний стиль письма славиться чіткістю і витонченістю.

Народжений у знатній сім'ї, Юй старанно вчився протягом багатьох десятиліть. Подейкували, що іноді він закривався в навчальній кімнаті на кілька днів, щоб відточувати мистецтво каліграфії. У цій кімнаті стояла велика урна, повністю заповнена пензлями, що прийшли в непридатність від багаторазового використання. Ночами, поки його не долав сон, він невпинно вправлявся в каліграфії, креслячи ієрогліфи на полотнах, поки ті поступово не рвалися на частини.

Хоча Юй мав славу тихої і м’якої людини, коли його просили дати ділову пораду про державні справи при дворі, він, на подив усіх, прямо і відверто висловлював свої переконання, не боячись критики. Імператор Тайцзун згодом високо оцінив достоїнства цього чоловіка.

Під час писання Юй завжди стежив за своєю поставою, а також рухом зап'ястя. Для нього це було важливіше, ніж якість паперу або кисті. Він вважав, що саме правильна поза сидіння і положення зап'ястя допоможуть створити видатні твори каліграфії.

Якось імператор Тайцзун попросив Юя зробити 105 каліграфічних історій про гідних наслідування китайських жінок на величезній кімнатній перегородці. Імператор прочитав Юй Шинаню вихідний текст, і той почав писати. Завдяки своїй феноменальній пам'яті, Юй відтворював історії під час писання та до кінця дня впорався з поставленим завданням. Щоб залишатися лицем до перегородок, автор часто міняв позу. А коли закінчив роботу, в ній не виявилося жодної помилки.

Тайцзун дуже полюбив творіння Юй Шинань — полюбив настільки, що, як свідчить переказ, став його учнем у цьому мистецтві. Одного разу Тайцзун намагався повторити зроблену Юєм каліграфію китайського ієрогліфа «戬» (цзянь — безмежно щасливий). Він тільки намалював половину, як в цю мить у кімнату зайшов Юй. Бачачи, що половини ієрогліфа не вистачає, майстер дописав відсутню праву частину «戈».

Пізніше Тайцзун показав цей твір головному міністру і попросив того оцінити зроблену імператором копію роботи Юя. Міністр відповів, що тільки права частина «戈» (цзянь) ієрогліфа «戬» скопійована добре. Вражений проникливістю канцлера, імператор, в той же час, став ще більше цінувати каліграфію свого вчителя.

Роки потому, коли Юй помер, імператор журився, що йому більше ніколи не знайти людину, у якої він міг би вчитися каліграфії.

Імператор Тайцзун говорив, що Юй Шинань — це людина п'яти видатних достоїнств: добродіяння, відданості і справедливості, обізнаності, начитаності та досконалості в каліграфії. Юй був уособленням вірності, співчуття і хороших манер. Тому його вважають одним з 24 видатних китайців, які заклали основу династії Тан.

Девід У, Велика Епоха
Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Social comments Cackle

загрузка...