ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Дослідження: Третина дитячих іграшок містить токсичні метали

Велика Епоха

Більш ніж третина перевірених іграшок, що продаються на вітчизняному ринку, містять токсичні метали — такі результати міжнародного дослідження, в якому брала участь і Україна.

Фото: Thomas Niedermueller/Getty Images
Фото: Thomas Niedermueller/Getty Images
Відбирала і готувала до перевірки дитячі іграшки Всеукраїнська екологічна організація «МАМА-86». Керівник напрямку «Хімічна безпека» при цій організації Ольга Цигульова говорить, що іграшки відбиралися випадковим чином в супермаркетах, спеціалізованих магазинах і на ринках Києва.

Всього відібрали 50 іграшок, і в 19 з них виявили підвищений вміст токсичних металів. Так, 7 іграшок містять свинець, 10 — сурму, 5 — миш'як, 3 — хром, 1 — кадмій і 1 — ртуть. Причому в 5 зразках знайшли більш ніж один метал з підвищеною концентрацією.

З 50 іграшок дві виявилися українського виробництва. Одна з них виявилася чистою, а друга — приблизно в 30 разів перевищувала норму за вмістом сурми.

Крім України, досліджували іграшки ще в 5 країнах колишнього СРСР, включаючи Росію, Білорусь, Вірменію, Казахстан і Киргизстан.

Загальна картина по всіх 6 країнах більш утішна — 71% перевірених товарів відповідають нормі.

Дослідження встановило, що 80% іграшок імпортовані з Китаю. Однак результати перевірок показали, що країна походження не сильно впливає на якість іграшок, і високий відсоток токсичних речовин був виявлений і в деяких дитячих товарах, вироблених на території ЄС. Разом з тим, раніше Велика Епоха писала, що, згідно з інформацією кількох свідків, деякі китайські іграшки виробляються в'язнями сумління у виправних трудових таборах цієї країни.

Щоб вибрати безпечну іграшку, екологи кажуть, що потрібно звертати увагу на знаки якості. Зокрема, це знак відповідності (трилисник), який показує, що продукція відповідає українському закону. Також знаком якості є ISO 9000 (якість системи менеджменту компанії-постачальника), ISO 14000 (система екологічного менеджменту), позначення ДСТУ, європейський знак якість СЕ та ін.

Знак відповідності
Знак відповідності
Крім того, слід вимагати у продавця супровідні документи на дитячу іграшку, такі як сертифікат якості. Право на інформацію про продукцію є гарантованим відповідно до конституції, як каже Олексій Шуміло, голова екологічної організації «ЕкоПраво-Харків», тому продавець зобов'язаний надати такі документи.

Певну гарантію дає і місце продажу

«Ми, на жаль, спонукаємо виробників неякісної продукції — ми купуємо у невстановлених місцях, де дешевше. Скажімо, ми вийшли з метро, і там хтось продає, а ми не встигаємо зайти в магазин і т.д. Тому, якщо ми купуємо в невстановлених місцях, без фіскального чека, тоді ми безвідповідальні перед нашими дітьми», — каже Шуміло.

Разом із тим, екологи з «МАМА-86» відзначили, що неякісну продукцію під час дослідження вони виявили як на ринках, так і в магазинах і супермаркетах.

«На неякісний товар можна натрапити і у великих торгових мережах. Будьте пильні», — попереджає Зоряна Міщук, виконавчий директор» МАМА-86».