• Китайські іграшки: привіт із тюрми?

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Четвер, 1 липня 2010 року
Де і які іграшки купувати нашим діткам? Зважаючи на набиті в супермаркетах полиці дешевими китайськими іграшками, це питання стає все більш актуальним. Адже китайські товари мають погану репутацію через специфічні умови, в яких вони виробляються. Нерідко низька їхня якість стає причиною трагічних наслідків.

Згідно з опублікованою статтею у французькому журналі «60 millions de consommateurs», в результаті перевірок було виявлено, що з 66 видів китайських іграшок 30 містили шкідливі для здоров’я речовини, такі як фталат (в іграшках із пластмаси), важкі метали або формальдегід (у дерев’яних іграшках). Результатом перевірки стало вилучення половини дослідженого товару з продажу. Інша половина іграшок виявилася безпечною для здоров’я. Вважається, що названі хімічні елементи сприяють розвитку раку, викликають порушення розвитку мозку, гормональні розлади та алергію у малюків.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) зараховує формальдегід до найсильніших канцерогенів. Згідно з результатами перевірки, 13 із 15 протестованих дерев’яних іграшок, які вважалися екологічно чистими, містили в собі цю речовину. Крім того, дослідження виявило три різновиди фталатів, які негативно впливають на репродуктивну функцію.

Експерти також виявили в китайських іграшках азобарвники, здатні викликати алергію, а також такі важкі метали, як барій, миш’як, кадмій, свинець, хром, селен і ртуть.

На думку головного редактора журналу «60 millions de consommateurs» Марі-Жан Уссе, кожна іграшка, виготовлена з м’якої пластмаси, потенційно може містити в собі фталати.

Причину появи шкідливих речовин у китайських іграшках зрозуміти неважко, якщо згадати про недавній скандал щодо зараженого молока меламіном, коли велика кількість китайських дітей потрапила в лікарню через отруєння. Корумповані підприємці, користуючись заступництвом місцевої влади, закуповують дешеву і часом шкідливу сировину, щоб виготовляти товари в масових обсягах при мінімальних витратах.

Хто і як робить шкідливі китайські іграшки та інші товари?

«На наших руках з’являлися великі мозолі. Коли вони лопалися — це було дуже боляче, і на штучні квіти, які ми робили, капали кров і гній. Для нанизування листя доводилося використовувати дуже тонку й гостру металеву спицю. Кров із ран, змішуючись із краплями поту і сльозами, потрапляла на ці квіти. Ув’язнені називали їх «квітами мерців», — розповідає Хуан Куй, аспірант китайського університету Ціньхуа, про пережите під час дворічного ув’язнення в трудовому таборі.

Всесвітня організація з розслідування переслідувань Фалуньгун (ВОРПФ) опублікувала його розповідь у своєму звіті «Про розслідування примусового виготовлення продукції послідовниками Фалуньгун у трудових таборах Китаю».

Хуан Куй займається духовною медитативною практикою Фалуньгун, послідовники якої з 1999 року зазнають репресій з боку комуністичного режиму Китаю. Переслідування розв’язав колишній лідер компартії Китаю Цзян Цземінь, який угледів у зростаючій популярності Фалуньгун загрозу для своєї влади і втрати ідеологічного контролю над суспільством.

Згідно зі звітом, саме за заняття Фалуньгун Хуан Куй був незаконно відправлений у центр ув’язнення №2 міста Чжухай у 2002 році, де його примушували виконувати рабську працю. За його словами, в камері площею 20 кв. метрів, де він перебував, працювало 20 осіб. Там же був установлений невеликий умивальник і туалет. Щодня в’язні повинні були виробляти від 10 до 14 тисяч виробів.

Послідовник Фалуньгун також повідав, як в’язні-злочинці зганяли свій гнів на товарах, які вони виробляли. Так, деякі ув’язнені іноді змішували сміття, недоїдки, брудні серветки і туалетний папір для наповнення іграшок. Хтось витирав іграшками столи та взуття. Влітку ув’язнені, відпочиваючи на підлозі, використовували ці іграшки замість подушок.

Для виконання норми ув’язнені спали лише кілька годин на день. Крім того, щоб піти в туалет, необхідно було попросити дозволу в охоронця. У камері було маленьке віконце, через яке передавали їжу двічі на день — трохи варених овочів, брудного рису і кілька шматочків дуже жирної свинини. Перед їжею ув’язнених примушували голосно читати тюремні правила. В’язням трудового табору дозволялося їсти не більше десяти хвилин, а потім вони мусили відновити роботу.

У подібних приміщеннях, де панує повна антисанітарія, також чистять гарбузове насіння, фісташки, упаковують «стерильні» палички для їжі, виготовляють жіночі прикраси та дитячі іграшки.

Ще одне розслідування виробництва китайських іграшок на деяких фабриках Китаю, як повідомила французька газета La Croix в кінці 2008 р., спільно провели неурядові організації з Франції і Гонконгу. За даними розслідування, умови праці для робітників, які в основному складаються з жінок, не вище рівня 19 століття.

У статті повідомлялося, що заробітна плата робітників на досліджуваних фабриках, як правило, була менше мінімальної заробітної плати, встановленої законом. У пік сезону робочий день міг тривати до 16 годин, щоб встигнути виконати замовлення. На виробництві були відсутні будь-які засоди безпеки, що нерідко призводило до нещасних випадків. При роботі з хімічними речовинами працівникам не надавалися захисні засоби для рук та обличчя. Вихідних нікому не давали. Бажаючим звільнитися доводилося утримуватися від цієї витівки, оскільки керівництво в такому випадку недодавало суму за 45 робочих днів.

Таким чином, стає очевидно, що китайські в’язниці і фабрики з жахливими умовами праці є базою для виготовлення товарів на експорт, і за рахунок цього і зростає продуктивність Китаю. Дешеві китайські іграшки та інші товари, якими заповнені полиці магазинів по всьому світу, — наслідок дешевої робочої сили, левову частку якої становлять ув’язнені злочинці і жертви репресій з боку комуністичного режиму.

Як вибрати іграшку

Організація «Жінки Європи за спільне майбутнє» (WECF), розташована в Голландії, 30 жовтня 2009 р. опублікувала довідник, де даються поради, як вибирати нетоксичні дитячі іграшки. Нижче наведені деякі з них.

•    Краще купити менше іграшок, але якісних, замість більш дешевих, які викликають сумніви.

•    Бажано відмовитися від ароматизованих іграшок, здатних викликати алергію, або таких, до яких неприємно торкатися (наприклад, синтетичні плюшеві іграшки).

•    Щоб уникнути отруєння слід перевірити, чи не відривається від іграшки якась деталь, яку дитина могла б проковтнути.

•    Купивши нову іграшку, бажано дістати її з упаковки і самому перевірити, чи все в порядку і лише потім дати дитині в руки.

•    При придбанні дерев’яних іграшок слід звернути увагу, щоб вони були з чистого дерева, краще нелаковані.

•    Вибираючи іграшки з пластмаси, подивіться, щоб у складі не було поліхлорвінілу і фталатів; також важливо, щоб іграшки не віддавалися сильним запахом пластифікатора.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...