• Гори України — найкрасивіші місця країни. Фото

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    П'ятниця, 11 червня 2010 року
Гори України складаються з гряд Кримських гір і гірських ланцюгів Карпат. У цих місцях є сотні і тисячі визначних місць, до яких стікаються туристи як із ближнього зарубіжжя, так і з усього світу. Краса гірських хребтів вражає око, втомлене від нудного міського життя, а унікальне почуття, що виникає під час сходження на гору, незабутнє. Гори України овіяні багатьма легендами і таємницями, що робить їх ще більш привабливими.

 

Карпати

 

На південному заході країни розташувалися Українські Карпати, які є частиною гірської системи, що проходить через територію Словаччини, Польщі, Угорщини, Румунії, Сербії, Австрії і в тому числі України. Гірська система Карпат оригінальна тим, що на її схилах збереглися праліси, унікальні для центральної частини Європи. Самі ж гори являють собою «м'які», без скельних виступів гірські вершини — полонини, на яких не росте ліс. Влітку гірський пейзаж доповнюють численні отари овець.

 

Одним із найбільш примітних місць Українських Карпат є природний парк Синевир, в якому розмістилося найкрасивіше і найбільше гірське озеро в Україні з однойменною назвою Синевир або «морське око». На території заповідника працюють бази відпочинку, що надають усі умови для комфортного проведення часу.

Переважаюче українське населення, яке живе в Карпатах, має специфічні риси побуту, мови і культури. Тут проживають такі етнічні групи, як гуцули, буковинці, бойки, лемки.

 

Також у Карпатах приваблюють туристів чарівні карпатські водоспади: Яремчанський (12 м), Сріблясті (5 і 2 м), Труфанець (36 м), Манявський (20 м), Шепіт (14 м) та інші.

 

Гора Говерла

 

Гора Говерла в Карпатах — найвища вершина гір України. Її висота становить 2061 м. Розташована на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей на масиві Чорногора. Крім Говерли, тут височіють ще чотири вершини понад 2000 м — Ребра (2002 м), Гутин-Томнатик (2013 м), Петрос (2020 м), Піп-Іван Чорногорський (2028 м). Говерла в перекладі з угорської означає «Снігова гора», оскільки вершина її справді зазвичай покрита снігом, іноді навіть посеред літа.

 

Форма найвищої гори Карпат є конусоподібною. Вершина Говерли — це невеликий плоский майданчик, з якого можна помилуватися чудовим пейзажем. Звідси видно весь чорногорський хребет. Говерлу покривають альпійські луки, чагарникові пустища, де-не-де — кам'яні осипи.

 

Кримські гори

 


Найбільш знамениті гори України в Криму — це Роман-Кош, Ай-Петрі, Демерджі і Чатир-даг. Розташовані Кримські гори на півдні Криму і трьома грядами простягаються на заході від мису Айя в Балаклаві до Феодосії на сході. Найвища точка Головної гряди (яйли), що протягнулася уздовж Чорного моря, — це гора Роман-Кош висотою 1545 м.

 

У кримських горах течуть популярні серед туристів водоспади: Джур-джур (найбільш гучний, 15 м), Арпатський (10 м), водоспад Головкінського (12 м), Су-Учхан (25 м), Найбільш високий водоспад у горах України — це Учан-Су (90 м), який розташувався на однойменній кримській річці. У перекладі з татарської мови Учан-Су означає «вода, що летить».

  

Ай-Петрі

 

Основна гряда Кримських гір поділена на яйли — масиви, що мають горбисту поверхню. До Ай-Петринської яйли, що підноситься на висоту 1254 м, можна дістатися по шосе від Ялти або по канатній дорозі від Місхора. Ай-Петринські зубці утворюють 4 великих заввишки 12–15 метрів і ряд невеликих прямовисних піків.

Недалеко від Верхньої станції канатної дороги є великий базар, який надає величезний вибір всіляких східних солодощів та розваг для туристів. Тут забезпечені всі умови для активного відпочинку: можливе катання на конях і верблюдах, гірському велосипеді, пропонуються польоти на параплані і т.д.

 

Популярні серед туристів Ай-Петринський меридіан, тобто кам'яний глобус, що показує точні геодезичні дані, оглядовий майданчик на скелі Шишко, метеостанція, печера Триглазка, обладнана для екскурсій.

 

Аю-даг (Ведмідь-гора)

 

Форма гори Аю-Даг або Ведмідь-гори характерна лаколітам — так званим «невідбутим вулканам». Її куполоподібна вершина, як вважається, утворена за допомогою остигання магми в товщі земної кори. Вулкану ніби не вистачило енергії, щоб викинути розпечені речовини з надр землі і, знесилений, він застиг на поверхні як кам'яний гриб. Висотою Аю-Даг не відрізняється — 577 м, але площа гори значна — 5,4 к쬬2.

 

Ведмідь-гора є державним заповідником. Вона вдається в море і утворює мис, добре оглядний практично з усіх боків Південного узбережжя. Завдяки цьому він здавна служив орієнтиром для моряків. Ще на початку першого тисячоліття античний географ Страбон у своїх записах про торгові центри узбережжя Криму згадує про Ведмідь-гору під назвою Кріуметопон, або «Баранячий лоб». Ця назва довго використовувалася в географічних картах. Проте вже жителям середньовіччя ця гора нагадувала велетенського ведмедя, який нахилився до моря, щоб напитися води.

 

Гора Демерджі

 

На східному кордоні алуштинського амфітеатру розташувалася Долина привидів і хаос на схилах гори Демерджі. Гора всіяна дивними кам'яними статуями, які нагадують чи то людей, чи то тварин. На південній частині гори з боку тролейбусної траси один із химерних каменів нагадує жіночий бюст, який туристи називають «профілем Катерини ІІ».

 

Демерджі піднімається на 1240 м над рівнем моря. Її верхівка утворює рівну площину, вкриту густою та високою травою. Кругом панує тиша, галасливі дороги залишилися далеко позаду. На заході з верхньої точки Демерджі можна побачити Ведмідь-гору, ще далі видніється в синюватій млі зубчаста корона Ай-Петрі. На сході можна розрізнити плоский довгий мис Меганом, перед яким розташовується конусоподібна скеля Сокіл у Новому світі, під Судаком.

 

Роман-Кош

 

Найвища точка гір України в Криму — Роман-Кош — розташувалася в масиві Бабуган-яйла. Висота гори — 1545 метрів, утворена вапняками. Роман-Кош сьогодні входить у територію Кримського природного заповідника. Чудова тиша і спокій, які панують на вершині Роман-Кош, мимоволі змушують замислитися про вічне. У долинах гори можна зустріти граціозних козуль і оленів.

Роман-Кош особливо прекрасний у вечірній час, коли призахідне сонце опромінює золотистим світлом цю дивовижну гору, яка далека від насиченої людьми Ай-Петрі і витоптаної Демерджі. Бувалі мандрівники вважають, що тільки тут можна відчути справжній спокій і велич Кримських гір.

 

Деякі факти про гори України

 

• Українські Карпати складаються з декількох паралельних пасм, які простягаються з північного заходу на південний схід на близько 270 км.

• Кримські гори простягаються з заходу на схід на 180 км.

• Гори України займають 5% території країни

• У Карпатах до кінця неогену (25–2 млн. років тому) і на початку четвертинного періоду тривала вулканічна діяльність.

• У Карпатських горах середні температури січня від -2 до -5°C (на вершинах нижче -10°C), липня — +17+20°C (на вершинах до +4+5°C). Опадів випадає від 600 до 2000 мм на рік.

• У Кримських горах середня температура в січні складає -4°С, а в липні — +16°С.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...