• Наркотична залежність від нафти самогубна і безглузда

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Вівторок, 22 червня 2010 року
Справжній злочин компанії BP — в тому, що вона викидає мільйони доларів на небезпечні способи видобутку нафти, хоча майбутнє явно за новими технологіями, стверджує оглядач The Times Анатоль Калецьки. «Загальні витрати всіх країн світу на розробку «невикопних» джерел енергії, включаючи атомну енергетику, за минулі 10 років лише вдвічі перевищували витрати Microsoft на оновлені версії Windows і Office», — пише автор.

Адміністрації Обами слід домогтися того, щоб буріння нафтових свердловин стало надзвичайно дорогим, радить автор. «Нафтовиків та інвесторів треба змусити усвідомити, що справжня ціна і ризик видобутку нафти для суспільства набагато перевищують ціну і ризик інвестування в альтернативні джерела енергії або атомну енергетику», — пише Калецьки. Після розливу нафти в Мексиканській затоці BP, навіть якщо суд не визнає її дії злочинною недбалістю, понесе катастрофічні збитки. У такому разі буріння в складних або небезпечних для навколишнього середовища місцях, можливо, буде визнано нафтовими компаніями занадто дорогим. «Паніка серед акціонерів після розливу нафти в Мексиканській затоці може покінчити із залежністю планети від викопного палива набагато швидше, ніж усі регулятивні заходи або протести», — пише автор, нагадуючи, як вибух на Чорнобильскій АЕС в Україні майже миттєво призупинив розвиток атомної енергетики у світі.

Якщо фінансові ринки фактично введуть мораторій на видобуток нафти в небезпечних місцях, це спочатку зміцнить монополію Саудівської Аравії і ОПЕК, і ще 1 трильйон доларів щорічно перетікатиме від західних демократій до прибутку недемократичних режимів. Зате західні уряди усвідомлюють, що ринки нафти схильні до маніпуляцій картелів і спотворені неврахованими витратами геополітичного та екологічного характеру. «Нафтовидобувні країни, можливо, зрозуміють, що їм слід у найближчі 30 років продати максимум нафти, поки запаси не знецінилися», — вважає автор. Тоді-то нафтогазові компанії вкладуть свої колосальні капітали в нові технології, передрікає він.

«Наркотична залежність промислово-розвинених країн від нафти не просто шкідлива для навколишнього середовища і самогубна на геополітичній арені, а й нераціональна в економічному плані», — підсумовує автор. Спираючись на викопне паливо, Захід не тільки створює ризик катастрофічних кліматичних змін і субсидує ряд найнепривабливіших режимів у світі, а й втрачає шанс розробки нових технологій, а в цій сфері він міг би користуватися очевидними конкурентними перевагами, вважає Калецьки.

Джерело: The Times

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...