• Прибалтика згадує жертв 'радянської окупації

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Понеділок, 14 червня 2010 року
В понеділок, 14 червня, у Латвії проходять заходи на честь дня пам'яті жертв комуністичного геноциду, а в Естонії згадують жертв першої депортації естонців до Сибіру в 1941 році, передає ТСН.

У Вільнюсі біля литовського Сейму пройшла церемонія підняття прапорів у присутності вищого керівництва країни. Тим часом у самому Сеймі відкрилася виставка, присвячена 70-річчю з дня "першої радянської окупації", а в храмах і костьолах країни пройдуть жалобні служби.

Наступного дня заходу триватимуть, а завершитися основна частина 16 червня, коли у Вільнюсі пройде міжнародна конференція на цю тему, куди запрошені історики і політики з Естонії, Латвії та Польщі.

Вночі 14 червня 1940 міністру закордонних справ Литви Юозасу Урбшісу був вручений ультиматум з вимогою гарантувати вільне введення Радянської армії на територію Литви. В ультиматумі СРСР звинувачував Литву в порушенні договору про взаємну допомогу.

Тим часом в Естонії на будівлях державних установ вивішені жалобні прапори на згадку про жертв депортації до Сибіру. У центрі Талліна пройшов мітинг за участю прем'єр-міністра та спікера парламенту країни.

"Сьогодні ми також згадуємо всіх інших жертв злочинів проти людяності. Ми схиляємо голову перед всіма, хто постраждав або втратив життя через тоталітарний режим. Нам дано щастя жити у вільній і незалежній Естонській Республіці", - йдеться у спільній заяві президента Тоомаса Хендріка Ільвеса, прем'єра Андруса Ансіпа і спікера Рійгікогу Ене Ергма.

Довідка

14 червня 1941 більше десяти тисяч жителів Естонії були депортовані до Новосибірську і Кіровської області. Друга депортація майже 20 тисяч естонців пройшла в березні 1949 року. У 2002 році парламент Естонії визнав ці дії радянської влади злочинами проти людяності.

Зазначимо, що робота комісії з підрахунку збитку, заподіяного Латвії комуністичним режимом, продовжиться до кінця 2010 року, заявив у 2008 році голова комісії Едмунд Станкевіч.

Раніше сейм (парламент) Литви вніс доповнення до закону про збори, які забороняють використовувати нацистську і радянську символіку.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...