• Обама покаже свої дипломатичні здібності в Москві

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Понеділок, 6 липня 2009 року
Президент США Барак Обама розпочинає перший взит до Росії. Чого чекати від його зустрічі з президентом Медвєдєвим? Напередодні візиту до Москви пан Обама сказав, що "Владімір Путін однією ногою стоїть на старому шляху ведення діалогу між країнами, а другою - на новому".

Напередодні зустрічі з президентом Обамою російський президент Дмітрій Медвєдєв висловив надію, що вдасться досягти домовленості з ядерного роззброєння та протиракетної оборони.

Російський лідер сказав, що обидва питання є взаємопов’язаними, але, за наявності витримки і компромісу, згоди можна досягти по обох з них. Представник Білого дому заявив журналістам, що скоріше за все буде оголошено про поступ у питанні скорочення озброєнь.

Обидві сторони мали підписати угоду, яка б замінила угоду від 1991 року про скорочення стратегічних озброєнь, але Росія заперечує проти американських планів протиракетного щита.

За словами Обами, російські методи побудови відносин зі Сполученими Штатами часів холодної війни треба залишити у минулому. Особливі надії Барак Обама пов'язує з наступником Путіна Дмітрієм Мєдвєдєвим.

Але, на думку російського політолога Віктора Мізина, спроба протиставити Дмітрія Мєдвєдєва Владіміру Путіну помилкова:

"Не треба забувати, що президент Медведєв через особливості російської політичної системи є наступником, обраним самим Путіним. Це не політик, який шляхом праймеріз прийшов на політичний Олімп. І незважаючи на те, що вони вихідці з різних верств суспільства - Путін - це колишній підполковник КДБ, а Мєдвєдєв - інтелігент, перший інтелігент після Леніна, який став у керма Росії, - незважаючи на все це, Медведєв і Путін - це одна команда".

Втім, і в діях цієї команди траплялися непорозуміння. Про одну з них нагадує провідний експерт американського фонду "Херітедж", близького до республіканської партії США, Аріель Коен:

"Ось я був на початку червня на відомому Санкт-Петербурзькому економічному форумі, приїхав американський міністр зовнішньої торгівлі. З ним проводила переговори команда людей, досить близьких до Дмітрія Анатолієвича Мєдвєдєва. Всі вийшли посміхаючись і сказали, що в цьому році Росія з божою допомогою вступить до СОТ. І що виявилося? Через кілька днів від уряду, тобто, від Путіна, прийшла заява, що в цьому році "кіна не буде", не буде членства в СОТ, а буде створення митного союзу з Білорусією і Казахстаном ..." "Я б сказав, - веде далі Коен, - "що якщо Барак Обама наївна людина, то він буде проводити переговори тільки з Дмітрієм Анатолієвичем, а якщо він людина, як мені відомо з достовірних джерел, не зовсім наївна, то його сніданок з Владіміром Путіним буде грати дуже серйозну роль".

Компроміс буде, але частковий

Щоправда, про що можуть домовитися дві команди - російська та американська - поки не зовсім зрозуміло. Чи не єдине важливе питання, де можливо вдасться досягти прогресу - це новий договір про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Термін дії договору закінчується в грудні 2009 року і обидві сторони говорять про готовність скоротити ядерні озброєння. Американські представники раніше говорили про бажаність радикального скорочення, до 500-600 боєзарядів з кожної сторони, а Обама під час квітневої зустрічі з Медведєвим у Лондоні - навіть про загальне і повне ядерне роззброєння. Російська ж сторона хоче залишити півтори тисячі зарядів.

Російський політолог Андрєй Піонтковський вважає, що компроміс з цього питання буде досягнуто:

"На частковий успіх в галузі контролю за стратегічними озброєннями саміт приречений, тому що обидві сторони у цьому зацікавлені. Для Обами скорочення ядерних озброєнь - це ідеологічно важливе питання. Ви напевно знаєте, він висунув таку, на мій погляд, досить спірну концепцію ядерного нуля, тому будь-який договір - це крок у цьому напрямку. А Москва давно хотіла отримати такий договір, оскільки це означало б у деякому роді юридичне визнання за Росією статусу ядерної наддержави. Та й потім, це буде скорочення американських озброєнь. Ось ці рубежі, про які йде мова - півтори тисячі боєголовок, ми в будь-якому разі будемо змушені до цього рівня опускати з економічних та технологічних причин".

Спроба Росії пов'язати скорочення ядерного потенціалу з питанням розгортання американської системи ПРО в Європі була сприйнята у Вашингтоні прохолодно.

Не варто очікувати прориву, вважають фахівці й з питань, які пов'язані із ситуацією навколо сусідів Росії. Москва не припускає можливості відмови від визнання незалежності Абхазії й Південної Осетії. У свою чергу, Білий дім заявив вустами радника президента Майкла Макфола, що тільки в ім'я "перезавантаження" відносин з Росією Вашингтон не відмовиться від підтримки керівництва України і Грузії в їх бажанні приєднатися до НАТО.

Не очікують експерти прориву і щодо ядерних програм Ірану та Північної Кореї.

Втім, на думку професора міжнародного інституту дослідження проблем миру в норвезькому Осло Павла Баєва, важливим підсумком візиту Обами стала б зміна загального клімату у відношеннях США та Росії: "Безумовно, головним підсумком зустрічі буде не підрахунок боєголовок, а то чи вдасться хоч скільки-небудь переломити тенденцію, яка існує в Росії - тенденцію антиамериканізму, антизахідного відношення, взагалі, відчуття, що всі проти нас".

Але для багатьох росіян, включаючи відомих політиків, антиамериканізм не є лайливим словом. Вони б хотіли, щоб Росія знову була наддержавою і противагою Сполучених Штатів, свого роду новим СРСР, забуваючи, що результатом протистояння США та СРСР став розвал Радянського Союзу.

BBC

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...