• Громадськість обурена: Президент наклав вето на закон про підвищення акцизу на тютюн

  • Андрій Волков | Велика Епоха
    Неділя, 15 листопада 2009 року

Коаліція громадських організацій та ініціатив за вільну від тютюнового диму Україну обурена накладеним Президентом України вето 11 листопада на закон, що передбачає подальше підвищення акцизу на тютюн.

Раніше глава держави пообіцяв зменшити шкідливий вплив куріння на здоров'я населення за рахунок збільшення акцизних ставок на сигаретні вироби.

«Це непослідовність у діях щодо збереження здоров'я нації та не відповідає нормам і принципам про євроінтеграцію, які сьогодні проголошуються», - вважає Микола Поліщук, голова Національної ради з питань охорони здоров'я при Президентові України.

Секретаріат Президента обґрунтовує своє рішення тим, що підвищення акцизних ставок і цін на сигарети з боку виробників буде різнитися з тими ж ставками в Російській Федерації. Така різниця створює ризик напливу контрабандної продукції до України з РФ.

Коаліцію дивує те, що в Секретаріаті глави держави чомусь «проігнорували» прийнятий 6 листопада Держдумою РФ законопроект про 30-відсоткове підвищення акцизних ставок на сигарети з початку наступного року. 

Завищення ставок, як вважають на Банковій, призведе до скорочення обсягів виробництва і продажу сигарет. У результаті зменшаться надходження до держбюджету. Експерти в Секретаріаті вважають, що зменшення обсягів виробництва сигарет призведе до звільнення працівників галузі.

Проте дані Держкомстату говорять, що виробництво збільшується, а кількість працівників зменшується.Нові акцизні ставки передбачають підвищення цін усіх марок до 40%. Наприклад, ціна пачки «Прилуки особливі» зросте на 2,50 грн. (з 4,75 до 7,25), Glamour та Winston Classic - на 3,7 гривні, Camel Silver та Lucky Strike - на 4 гривні.

Проте тютюнові виробники, не чекаючи рішення Президента, підвищили з 1 листопада роздрібні ціни на деякі марки.

«Тютюнові корпорації хочуть гарантувати свій прибуток за будь-яких обставин і роблять це за рахунок курців, на захист яких вони нібито виступають», - говорить Костянтин Красовський, співробітник інституту стратегічних досліджень при МОЗ України.

Позитивний досвід інших країн у боротьбі з курінням свідчить: щоб зменшити шкоду куріння для здоров’я громадян, треба продовжувати підвищувати акциз на тютюн, і відповідно ціни на сигарети.

Згідно з повідомленнями російських, українських і західних засобів масової інформації, протягом цього року акциз на тютюн зріс у США, Литві, Республіці Білорусь та Ізраїлі. Наприклад, у Литві у вересні цього року зросла ставка акцизу, а вартість пачки популярних сигарет збільшилася на 30%, приблизно до 7,36 літ (більше 3 доларів).

За останні кілька місяців про підвищення тютюнових акцизів заявили такі країни як: Росія, Грузія, Болгарія, Австралія, Латвія і Естонія.

Єврокомісія на цьому тижні схвалила угоду щодо реформи тютюнових акцизів, яка передбачає збільшення мінімальної ставки на пачку з 20 сигаретами з 1,28 євро (15,4 грн.) До 1,8 євро (21,6 грн.).

В Україні зараз така ставка для сигарет з фільтром і без фільтра складає 1 або 2 гривні, згідно з даними Коаліції.

У свою чергу Микола Поліщук зазначає, що 82% людей в Україні вмирають від серцево-судинних і онкологічних захворювань, а тільки 6% - від інфекційних, включаючи грип, ВІЛ, СНІД.

Володимир Рябошлик, екс-заступник міністра економіки, вважає: «Ті служби, які готували для Президента це рішення (накласти вето на закон про підвищення тютюнових акцизів - ред.), Ввели главу держави в оману».

Він вважає, що після логічного роз'яснення Президент розбереться в ситуації і підпише закон.

Однак, на думку Олега Ляшко, народного депутата України від БЮТ, залишається лише внести законопроект у новій редакції на розгляд Верховної Ради, тому що «вето президента не вдасться подолати через тютюнових лобістів у парламенті з Партії регіонів і комуністів». 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...