• Палестинська автономія - між прірвою і надією

  • П'ятниця, 20 листопада 2009 року

Хоча Махмуду Аббасу (партійне прізвисько Абу Мазен) і вдалося в період правління поліпшити статус Палестинської автономії у світі, а також відновити переговори з Ізраїлем про перемир'я, але загалом, він залишає своїм послідовникам повну конфліктів і протиріч політику.А також відчай від неможливості прийти до угоди.

 Після п'яти років правління палестинською автономією Махмуд Аббас іде. Причиною його відставки стало розчарування, викликане зміною американського підходу і застій у переговорах про мир. Конфлікт усередині Палестини також сприяє його відставці. Відсутність державної перспективи та ефективної влади на всій території країни, плюс жорстка критика з боку своїх, і все це залишає Абу Мазаніні своєму наступнику.

 Пусті погрози?

Багато хто сумнівається і в твердості наміру Абу Мазена підти у відставку, і в тому, що вибори відбудуться в призначений час. Саман Хурі з палестинської організації "Форум світу і демократії" стверджує, що, якщо ХАМАС не допустить проведення виборів у Газі, то вибори взагалі не відбудуться. У цьому випадку Абу Мазаніні залишиться на своїй посаді. На думку Хурі, той факт, що ХАМАС називає уряд Абу Мазена незаконним, не має впливу на палестинське суспільство, яке знає і поважає палестинський закон щодо виборів і передачі влади."Бунтарські організації такі як ХАМАС, що захоплюють владу силою, можуть говорити все, що завгодно", - упевнений він.

 Якщо вибори відбудуться, Хурі вірить, що вони відбудуться демократичним чином, за участю, принаймні, двох-трьох кандидатів на пост президента автономії."У двох останніх виборах завжди було більше одного кандидата", - відзначає він.

Доктор Анат Курц, що займається дослідженням національної безпеки в Тель-Авівському університеті, стверджує, що заява Абу Мазена про відставку призначена для вух західних політиків і не обов'язково відповідає його дійсному наміру: "Щирість Абу Мазена, як і його гнів,не підлягають сумніву. З іншого боку є й елемент "тримайте мене і не дайте мені зробити те, що я погрожую зробити". Курц вважає, що Абу Мазаніні сподівається отримати із своїх погроз дипломатичні вигоди, а саме: показати Вашингтону і Єрусалиму свою спроможність, як лідера.

"Знаючи, що відбувається під час переговорів, Абу Мазаніні висловив думку, що американська підтримка зроблена з "порожнього очерету", і США не мають наміру бути справедливим посередником", - говорить Хурі, додавши, що Абу Мазаніні пройшов кілька раундів переговорів з попереднім американським урядом, які не дали жодних результатів. Уряд Обами вніс було деяку надію, але й вона зникла.

 Боротьба за владу в палестинських колах

 Якщо Абу Мазаніні піде у відставку, то, швидше за все, прийдуть зміни, впевнена Курц. У самому ФАТХ молодь, яка до сьогоднішнього дня стримувалася прихильниками Абу Мазена, спробує просунути свою організацію, ХАМАС спробує також використати ситуацію, щоб взяти владу, спираючись на західну легенду."У Палестинському законодавстві той, хто очолює парламент, а він зараз представник ХАМАСу, стає президентом", - нагадує Курц.

 Розбіжності між ФАТХ і ХАМАС тривають багато років. Але теперішній розкол, який утворився в результаті захоплення влади ХАМАС у Газі три роки тому, найглибший. Остання уряд Палестинської Єдності, скликаній у 2007 році після угоди в Мецці між двома фракціями, протримався лише кілька місяців, перестав існувати після агресивного захоплення влади ХАМАС у секторі Газа. Шість разів велися переговори між ХАМАС і ФАТХ, починаючи з серпня 2008-го. Обидві сторони не змогли прийти до національного угоди, яка б дозволла владі Палестинської автономії повернутися в сектор Газа.

У всю цю плутанину входять і інші політичні палестинські організації такі як Народний фронт і Демократичний фронт та інші фракції великих організацій. "За великим рахунком, досі відбувається грубий поділ на тих, хто з ХАМАС, і на тих хто з ФАТХ", - сказала Курц.- "Є також організації, що займаються підбурюванням ззовні, включаючи осередки Аль-Каїди, які намагаються влаштуватися в секторі Газа. Ліванська Хізболла, теж у їхньому числі. У неї є явний інтерес до подій на Західному березі, і вона всіляко втручається в їхні справи"

Одночасно з оголошенням Абу Мазена про відмову балотуватися на майбутніх виборах, знову піднялися голоси в Палестинській автономії, що закликають до розвалу країни і відмови від переговорів на основі принципу "двох держав".

На цьому тижні англійська газета "Делі телеграф" процитувала висловлювання палестинських лідерів, які серйозним чином розглядають розвал палестинської автономії у відповідь на застій у переговорах і зміну американської позиції відносно ізраїльських поселень. За тиждень до того, представник палестинської автономії на переговорах Сааб Ерекат заявив, що ідею створення двох держав він бачить нереальною і, можливо, палестинцям слід відмовитися від боротьби за незалежність держави і почати боротьбу за створення єдиної палестинської держави від Йорданії до Середземного моря зі своїми державними установами. Ізраїльтяни дуже побоюються відмови палестинців від ідеї "двох держав", бо це може призвести до втрати унікальності єврейської держави Ізраїль.

"Наразі спостерігається відчай у мирному процесі, пов'язаний з географічним розривом між сектором Газа і Західним берегом річки Йордан", - говорить Хурі. За його словами, коли політична перспектива палестинської держави мала кордони 1967 року, народ був не так пригнічений. "Без цієї перспективи люди в розпачі", - підкреслив він.

 "Йорданці, зі своїми обмеженими можливостями, протягом кількох років намагалися дипломатичним шляхом привести Ізраїль і Палестину до переговорів. Але руки у них короткі. Навіть у єгиптян, з їхніми добрими намірами, руки короткі.Так само в уряду США, що має добрі бажання, руки короткі. Однак ми бачимо, що знов і знов "м'яч" повертається назад на "поле" Ізраїль - Палестина ", - говорить на закінчення Курц.- "Ця ситуація підсилює напруженість і, важливо пам'ятати, що дві попередні "війни каміння" спалахнули внаслідок місцевих подій, які втратили контроль, а не як результат прийняття рішень згори".

Гідон Бельмейкер. Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...