• Молдова просить Москву забути про Придністров'я і не підтримувати тираспольський режим

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Понеділок, 16 листопада 2009 року
Новий прем'єр-міністр Молдови Влад Філат має намір добиватися того, щоб Росія припинила надавати "пряму і непряму підтримку" невизнаній республіці Придністров'я. Про це, як передає інформаційне агентство "Новини-Молдова", він заявив в інтерв'ю румунському виданню Adevarul.

За словами прем'єра, російська сторона повинна поважати суверенітет Молдови (яка вважає Придністров'я своєю територією), погодитися з вимогою про виведення військ РФ із зони конфлікту і припинити "підтримку тираспольського режиму".

Філат додав, що нинішня ситуація в Придністров'ї "не виправдовує присутності там російських військовослужбовців".

Філат є одним з лідерів нової правлячої коаліції, сформованої в Молдові за підсумками нещодавніх виборів. Коаліція змінила у владі партію комуністів, що правила республікою впродовж восьми років.

Про намір добиватися виведення російських військ з Придністров'я заявляв також новий спікер парламенту Міхай Гімпу, тимчасово виконуючий обов'язки президента. Це питання він порушив на зустрічі з головою адміністрації президента РФ Сергієм Наришкіним. При цьому Гімпу висловив думку, що подібні наміри Кишинева не погіршать відносин з Москвою.

Довідка

Незадовго до розпаду СРСР, 2 вересня 1990 року, п'ять розташованих на лівому березі Дністра районів Молдови оголосили про створення Придністровської союзної республіки у складі СРСР, а потім - незалежної Придністровської Молдовської Республіки з центром в Тирасполі. Причиною для такого кроку стали заяви націоналістично настроєних радикалів в Кишиневі про вихід Молдови з СРСР і можливості її приєднання до Румунії.

Влада Молдови спробували вирішити конфлікт, ввівши війська в невизнану республіку. У 1992 році в Придністров'ї почався збройний конфлікт, що тривав декілька місяців. В результаті Придністров'я стало територією, непідконтрольною Кишиневу.

У зоні конфлікту базуються спільні миротворчі сили у складі російського, молдовського і придністровського контингентів і військових спостерігачів з України. Міжнародного визнання Тирасполь не отримав.

Зараз Молдова пропонує придністровцям автономію у складі єдиної держави.

Російські війська перебувають у Придністров'ї як миротворці з 1992 року. У період, коли у влади в Молдові були комуністи, витворення російських підрозділів неодноразово вимагали як представники керівництва країни, так і опозиція. Як один із головних аргументів при цьому наводився закріплений в Конституції нейтральний статус Молдови, що забороняє їй розміщувати на своїй території (тобто і в Придністров'ї) війська інших країн.

Росія офіційно не визнала незалежність Придністров'я. Водночас в регіоні, всупереч протестам Кишинева, залишаються російські війська. Росія також надає невизнаній республіці економічну допомогу. За рахунок цього, зокрема, виплачуються надбавки придністровським пенсіонерам. На референдумі 2006 року переважна більшість жителів регіону виступили за незалежність і подальше приєднання до РФ.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...