• Американський сенатор: інформація Китаю про Гао Чжішена неприйнятна

  • Понеділок, 2 листопада 2009 року
Сенатор Байрон Л. Дорган був розчарований інформацією про становище адвоката Гао Чжішена, який пропав без вісти в лютому 2009 року. Сенатор Дорган, співголова виконавчої комісії Конгресу з Китаю, провів слухання 7 жовтня.

7 жовтня на засіданні американської виконавчої комісії з Китаю (CECC) на Капітолійському пагорбі була представлена оновлена інформація про становище відомого адвоката з прав людини Гао Чжішена.

Комісія запросила чотирьох експертів по Китаю висловити свою думку з різних аспектів правової системи Китаю, один із них, Джон Камм, щойно повернувся з китайського посольства у Вашингтоні, за день до початку засідання.

Пан Камм, засновник і виконавчий директор Фонду "Дуй Хуа" ("Діалог"), у минулому йому вдавалося отримати інформацію про в'язнів совісті у Китаї.

43-річний адвокат Гао Чжішен, відомий як "совість Китаю", був викрадений десятком співробітників служби безпеки  4 лютого. Китайська влада не відповіла на запити про його місцезнаходження або стан здоров'я. Останнє викликає велике занепокоєння через побоювання, що він, як і в минулому, зазнає жорстокого поводження і тортур. Особиста розповідь Гао  про перенесені ним протягом понад 50 днів тортури в 2007 році, включаючи удари електрошокерами по геніталіях в застінках секретної поліції в Китаї, була опублікована у лютому 2009 року.

Гао Чжішен - ветеран армії і юрист-самоучка, у якого була вельми успішна юридична практика, поки китайська влада не закрила його адвокатське бюро. Міністерством юстиції він був визнаний одним із 10 кращих адвокатів у Китаї в 2001 році. Його становище змінилося, коли він почав захищати послідовників Фалуньгун і написав відкритого листа Ху Цзіньтао і Вень Цзябао в 2005 році, Всекитайським  зборам народних представників  у 2004 і Конгресу США в 2007. Крім того, він вийшов з комуністичної партії Китаю в грудні 2005 року. Його дружина з двома дітьми була вимушена втекти в США у січні цього року.

Співголова CECC Сенатор Байрон Л. Дорган (D-ND) сказав, що адвокат Гао Чжішен був оголошений "ворогом народу". "Гао Чжішен представляв деякі з найуразливіших груп населення Китаю, включаючи експлуатованих шахтарів, християн, членів Фалуньгун. ... Він вірив у силу закону і намагався використовувати закон для боротьби з корупцією, викривати зловживання з боку міліції, і захищати релігійну свободу", - відзначив він.

Сенатор Дорган проінформував присутніх, про неодноразові запити китайським властям про положення адвоката Гао Чжішена.

Пан Камм повідомив, що в китайському посольстві йому заявили, що Гао Чжішену було дозволено відправитися в  рідне село в північну провінцію Шансі віддати данину пошани своїм предкам. Його завірили, що "Гао не катували, він в порядку" і не піддавався "обов'язковим правовим заходам". Камм також розповів, що друг Гао повідомив в своєму блозі про дзвінок, отриманий від нього в липні. Можна припустити, що дзвінок був дозволений, щоб довести, що Гао живий.

"На жаль, ми ще не знаємо про його місцезнаходження; без сумніву є побоювання за його благополуччя", - сказав пан Камм. - До того ж, ми не знаємо, на якій підставі він міститься під вартою. В основному, говорять, що він затриманий не з юридичних причин".

Пан Камм порівняв зникнення Гао Чжішена з обставинами зникнення єпископа Су Чжі Міня, лідера підпільної католицької церкви  Китаю, який значився "зниклим без вісті" протягом 12 років.

Сенатор Дорган подякував пану Камму  і додав: "Ми не знаємо місцезнаходження або того, в чому [Гао]  звинувачується. Ми знаємо, що він був викрадений зі свого будинку. Ми знаємо, що він був раніше в ув'язненні і піддавався тортурам в Китаї. Ми також знаємо, що його поведінка була поведінкою адвоката, що мав адвокатську  контору  і що надавав професійну допомогу людям, які потребували її. А також про те, що він, мабуть, був поміщений у в'язницю".

"Я б сказав китайському посольству в Сполучених Штатах: відповідь, яку я отримав від них  про пана Гао Чжішеня, безвідповідальна і  є незадовільною для мене і цієї комісії. Ми сподіваємося, що китайське посольство і уряд Китаю прийме серйозно наші занепокоєння з  приводу пана Гао ".

Учасник демонстрації на Тяньаньмень встав на засіданні

Фан Чжен, чиї ноги були роздавлені під час бійні на площі Тяньаньмень в 1989 році, був присутній в аудиторії на засіданні в Конгресі з новими протезами ніг. Комісари виконавчої комісії Конгресу з Китаю 7 жовтня віддали данину мужності пана Фан Чжена.

До початку засідання було сповіщено про присутність на засіданні Фан Чжена і його сім'ї, їх присутність була імпровізовано відмічена на засіданні.

Пан Фан був удостоєний аплодисментів. 20 років він був прикований до інвалідного візка, після втрати ніг під час бійні на площі Тяньаньмень в 1989 році в Пекіні. Історія безперервної боротьби Фан Чжена з теперішніми комуністичними правителями Китаю приведена нижче.

Фан Чжан був спринтером, що мав перспективи  представляти  Китай на Олімпійських іграх, коли його ноги були роздавлені танком 4 червня 1989 року. Фан, і тисячі демонстрантів  на площі Тяньаньмень, що мріяли про демократичні реформи в однопартійному Китаї, мало не  позбувся  життя, а його ноги довелося ампутувати.

ВУЗ, який він на той час закінчив, Пекінський університет фізичної культури чинив на нього тиск, щоб він мовчав про те, як танки подавили його і інших студентів на площі Тяньаньмень.

Не дивлячись на кінець його кар'єри як спринтера, Фан Чжен хотів виступати на змаганнях і почав займатися метанням диска і списа. Він виступав в 1992 році на Всекитайських спортивних іграх інвалідів в Гуанчжоу, вигравши дві золоті медалі. Але коли він пройшов кваліфікацію на участь на змаганнях інвалідів тихоокеанського і далекосхідного регіону в 1994 р., власті не дозволили йому брати участь, можливо, боячись, що він говоритиме з іноземною пресою. Він так і  не отримав ступінь, яку він захистив, що зробило пошуки роботи вкрай скрутними.

З тих пір Фан був усунений від змагань, без викладацького сертифікату, ніхто не брав його на роботу. Він був під постійним тиском з боку китайського Бюро національної безпеки. Його не вдалося залякати, він розповідав ЗМІ про несправедливе відношення, якому він піддався і правду про події площі Тяньаньмень. Можливо, щоб позбавитися від нього, минулого року йому надали візу в Сполучені Штати.

Коли Фан Чжен прибув в Сполучені Штати на початку 2009 року багато людей  перейнялися його долею і прийшли йому на допомогу, зокрема Боб Фу з ChinaAid; правозахисники Чжоу Фенсуо, Хай Лін, Майкл Хоровіц з Інститута Хадсона і конгресмени США Джозеф Піттс і Франк Вольф. Корпорація Оссур і лікарі в лікарні адвентистів штату Меріленд пожертвували протези, дозволивши Фанові встати на засіданні.

Після слухання в будівлі Капітолія, декілька конгресменів, китайські борці за права людини і присутні на прес-конференції  сфотографувалися з Фан Чженом.

  Версія англійською                                   

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...