• Україна переповнена порошками з фосфатами

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Понеділок, 10 грудня 2012 року

Незабаром країни ЄС повністю відмовляться від продажу у своїх магазинах мийних засобів з фосфатами — хімічними елементами, які вважають шкідливими для навколишнього середовища і здоров'я людини. Однак великі міжнародні виробники розглядають Україну як гарний ринок збуту для таких товарів.

На сьогоднішній день близько 98% синтетичних мийних засобів (СМЗ), які продаються в Україні, містять фосфати, відзначають представники екологічної організації «МАМА-86».

Дослідження, які проводилися з середини 20 століття, показали, що ці речовини завдають шкоди екології і здоров'ю людини. Тому в 1980-х і 90-х роках багато європейських країн почали вводити обмеження на їх вміст у мийних засобах. В Італії, Австрії, Голландії, Норвегії, Швейцарії та Німеччині зараз вони повністю заборонені. Великобританія, Франція та Іспанія поки що дозволяють використовувати до 12% фосфатів в СМЗ.

Як тільки новий закон ЄС про зміст фосфатів набуде чинності, кількість цих речовин в мийних засобах, що продаються у цьому регіоні, буде обмежено до 0,5%. До 30 червня 2013 року це правило введуть для СМЗ ручного прання, а до січня 2017-го — мийних засобів для пральних машин.

Однак у таких країнах, як Україна, де законодавство поки що не впровадило подібні обмеження, великі виробники зменшувати кількість фосфатів не мають наміру.

«Вони як бізнес зацікавлені в тому, щоб їхні технології не викидати, а знайти їм гарне місце, і вони знайшли його в Україні, Росії, Білорусі. Коли законодавство за кордоном дозволяло, вони виробляли фосфатну продукцію. Відповідно, коли у них запрацювало безфосфатне виробництво, вони, щоб не викидати старе обладнання, привезли його в ті країни, де законодавство не забороняє», — говорить Денис Павловський, координатор проектів хімічної безпеки «МАМА-86».

Приміром, порошок «Tide» компанії «Procter & Gamble», який продається в Україні, містить у своєму складі більше 12% фосфатів, згідно зі звітом 2006 року, підготовленим Програмою розвитку ООН.

Велика Епоха відправила в українське, а також міжнародне представництво «P&G» питання, чому склади порошків для країн ЄС і України відрізняються, а також чи перестане компанія використовувати фосфати у пральних порошках в Україні. Але ці питання залишилися без відповіді.

Еколог і активіст, який бере участь у багатьох акціях, спрямованих на підвищення екологічної свідомості, Анастасія Костенко порошками з фосфатами не користується.

Вона каже, що фосфати і ПАР викликають алергічні реакції, зокрема сполуки фосфору при контакті зі шкірою проникають безпосередньо в кров, змінюють відсотковий вміст в ній гемоглобіну і білка.

У природі ж фосфати при підвищеній концентрації в стічних водах призводять, особливо в літній час, до посиленого розмноження мікроорганізмів, а саме синьо-зелених водоростей, зазначає вона.

«Це явище називається евфтрофікація або цвітіння. Я живу на Оболоні, і ось уже 3 роки в затоці купатися не можна, це жах, вода така, що й ноги мочити противно», — говорить еколог Костенко.

Сповна відчув на собі вплив фосфатів і «Київводоканал», який відповідає за очищення стічних вод в столиці України.

Представник «Київводоконалу» Вікторія Яковлєва розповідає, що якщо раніше в стічних водах, що надходять на станцію аерації, було 8 мг фосфатів на літр, то зараз їхня кількість зросла до 25—27 мг на літр.

Вона зазначає, що фосфати пригнічують активну бактерію, яка очищає стічні води. І для того, щоб врятувати мікроорганізми, співробітники компанії нагнітають кисень.

«Це величезні витрати електроенергії — 60% всієї електроенергії, яку використовує Бортницька станція аерації [очищає стоки в Києві], саме йде на нагнітання кисню в аеротенку», — говорить Яковлєва.

Тим не менш, українська влада приступить до вирішення цієї проблеми. З 2013 року передбачається ввести Технічний регламент, який зобов'яже виробників вказувати кількість вмісту фосфатів і ПАР (нині багато виробників показують лише те, що фосфати присутні, але не наводять їхньої кількості).

Крім того, Міністерство економічного розвитку і торгівлі розробило законопроект, який введе обмеження на вміст фосфатів у мийних засобах, але вводитися він буде поступово: з 2013 року вміст фосфатів повинен бути не більше 17%, 2015 року — 10%, 2018 року — 5%, а з 1 січня 2020 року — 0%.

Поки ж цей законопроект на обговоренні, все, що українці можуть зробити — це самостійно шукати такі порошки, які не містять шкідливих фосфатів і поверхнево-активних речовин. Це дозволить їм зберегти власне здоров'я і уберегти екологію.

Наразі є кілька маленьких компаній, які пропонують, в основному через інтернет, мийні засоби без фосфатів. Ці «зелені» виробники, за оцінками екологів, займають 2—3% ринку, поки що далеко відстаючи від великих міжнародних компаній, які переважають на світовому ринку, таких як «P&G» і «Henkel».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...