• В Україні щороку більше людей повідомляє про насильство в сім’ї

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    П'ятниця, 30 листопада 2012 року

Заяв до міліції про насильство в сім’ї кожного року надходить більше, а це означає, що українці стали менше боятись повідомляти про такі випадки правоохоронні органи, вважає Ольга Шаповалова, суддя Верховного суду України у відставці та головний редактор журналу «Судова практика».

Проте дуже часто проблема домашнього насильства залишається прихованою, стверджує експерт.

За словами колишньої судді, таку ситуацію спричинило те, що, з одного боку, працівники міліції дуже неохоче виїжджають на виклики, коли стосується питання домашніх конфліктів. З іншого боку, дуже важко довести випадки насильства в сім’ї: як правило, домашні кривдники рідко вчиняють насильство в присутності інших. До прийняття нового кримінально-процесуального кодексу, без свідків жертві було майже неможливо довести вину того, хто вчинив насильство. Але і після введення в дію нового кримінально-процесуального кодексу застосування свідчень потерпілих залишилось обмеженим, говорить Ольга Шаповалова.

Крім того, що раніше жертви насильства в сім’ї часто не могли довести вину кривдників, бували випадки, коли вони не хотіли її доводити у суді — це було психологічно важко, стверджує колишня суддя. За цих причин судові справи щодо насильства в сім’ї частіше закривали. Дещо змінила ситуацію «Програма рівних можливостей жінок», за якою суддів навчали, як виявляти випадки насильства в сім’ї та як розглядати такі справи.

«Суди трошки інакше стали дивитись на цю проблему, з розумінням того, наскільки подолання насильства в сім’ї є важливим», — вважає Ольга Шаповалова. Крім того, судам допомагає і те, що органи внутрішніх справ стали краще проводити перевірку фактів насильства в сім’ї та надавати докази.

Загалом для того, щоб покращити ситуацію в цій сфері, на думку експерта, необхідно удосконалити законодавство в цій сфері, яке наразі ускладнює притягнення осіб до відповідальності, а також ратифікувати Конвенцію ради Європи про боротьбу з насильством щодо жінок та домашнім насильством.

За інформацією експертів, оприлюдненою під час круглого столу 29 листопада, за десять місяців цього року до міліції було подано 119 тисяч заяв про насильство в сім’ї. Частіше за все українці скаржились на фізичне та психологічне насильство, значно менше — на сексуальне та економічне. У більшості випадків постраждалі — жінки.

Підписатися:

Коментарі