ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Через бідність українці здають дітей до інтернатів

Велика Епоха

В Україні батьки часто відправляють дітей до інтернатів через бідність

Вихованка севастопільського інтернату. Фото: aquatek_filips/livejournal.com
Вихованка севастопільського інтернату. Фото: aquatek_filips/livejournal.com
В Україні в інтернатах виховується все менше дітей-сиріт, натомість в такі установи все частіше потрапляють діти з неблагополучних та малозабезпечених сімей, причому іноді дитина насправді не потребує такої форми опіки, кажуть фахівці.

Соціальні працівники можуть забрати дитину за неприйнятний, на їхню думку, стан житла або за борги. Василина Дибайло, директор Міжнародної благодійної організації «Партнерство "Кожній дитині"», говорить, що іноді питання вилучення дитини з сім’ї може вирішити невелика сума грошей, яка допоможе погасити заборгованість за газ або електроенергію. Іноді для створення нормальних умов для життя малечі оселя родини потребує ремонту.

«Ми мали випадок навіть, коли ми купили корову для сім’ї, і вона стала годувальницею. Насправді це стало дуже суттєвою допомогою для сім’ї, оскільки діти пили молоко, їли сир, сметану, і у них набагато покращилося харчування», — каже Василина Дибайло.

Причому подібні випадки в Україні непоодинокі. Інший такий приклад — дитину хотіли забрати у рідної бабусі, яка опікувалась нею після смерті матері дівчинки. Причиною для зауважень став незадовільний, на думку працівника соціальної служби, стан бабусиної оселі, розповіла Великій Епосі по телефону Світлана Харченко, фахівець зі зв’язків з громадськістю альянсу «Україна без сиріт».

Ми мали випадок навіть, коли ми купили корову для сім’ї, і вона стала годувальницею. Насправді це стало дуже суттєвою допомогою для сім’ї

Василина Дибайло, директор Міжнародної благодійної організації «Партнерство "Кожній дитині"»
Директор Міжнародної благодійної організації «Партнерство "Кожній дитині"» Василина Дибайло вважає: краще допомогти сім’ї створити гарні для життя дитини умови, ніж створювати такі умови в інтернаті. Для цього працівники організації можуть допомогти фінансово, а також надати психологічну консультацію — кажуть, іноді батькам просто не вистачає навичок батьківства.

Причому на ранній стадії сімейної кризи допомога потрібна буде не така дорога та об’ємна, пояснює заступник директора МБО «Партнерство "Кожній дитині"», кандидат педагогічних наук Зінаїда Кияниця.

«Ми їм допоможемо розібратись у своїй проблемі, оцінимо ситуацію і скажемо: „Якщо ви поміняєте роботу, якщо ви навчитесь правильно планувати свій час, якщо ви використаєте оптимально свою ділянку, якщо ви отримаєте виплати, які вам державою передбачені, а вкладете їх так-так-так, то ви зможете подолати таку проблему“», — сказала експерт у спеціальному коментарі Великій Епосі. Крім того, працівники організації можуть допомогти із влаштуванням дитини до дитсадочка, допомогти з її лікуванням, направити батька і мати на курси батьківства та за необхідності можуть надати фінансову підтримку, каже Зінаїда Кияниця.

Досвідчений педагог вважає, що організації мають робити все можливе, щоб дитина не виховувалася в інтернаті, оскільки ранній вік дуже важливий для її формування.

«Наскільки її недолюбили, треба в багато разів більше вкласти терпіння, любові, для того, щоб цей слід був згладжений», — говорить вона.

Наскільки її недолюбили, треба в багато разів більше вкласти терпіння, любові, для того, щоб цей слід був згладжений

Зінаїда Кияниця, кандидат педагогічних наук, заступник директора МБО «Партнерство "Кожній дитині"»
Причому частина дітей, яких віддали до інтернату батьки, згодом залишаються сиротами або втрачають батьківське піклування, оскільки їхніх тата й маму позбавляють батьківських прав. Депресивна територія, відсутність роботи, дитину забрали на державне забезпечення — це підштовхує батьків «розслабитись», і вони можуть почати пити.

Зінаїда Кияниця пояснює: достатньо великий відсоток батьків, віддавши свою малечу до інтернатів, з часом деградує. Таким чином, виходить, що інтернат, який мав би підтримати дитину не стати сиротою, спричиняє те, що вона втрачає батьків, каже експерт.

«Ми не говоримо, що потрібно залишати дитину [в сім’ї], коли є загроза чи є насильство над дитиною, ні, — пояснила Василина Дибайло, — але коли можна спрямувати ресурси, щоб підтримати сім’ю, це потрібно робити».

За її даними, на кінець 2011 року дітей в інтернатах, дитячих будинках та притулках виховувалось більше 35 тисяч дітей — порівняно з 2008 роком вихованців таких закладів стало менше на 7 тисяч. А от повністю реформувати інтернатні заклади українська влада планує до 2020 року.