ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

80% складу прального порошку є баластом — фахівець

Велика Епоха
Координатор проектів з хімічної безпеки Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86» Денис Павловський розповів про проблеми пральних порошків, які продаються в Україні. У нього є з чим порівняти, адже він проходив стажування в рамках міжнародної співпраці в галузі хімічної безпеки у швецькому місті Стокгольм. 80% складу пральних порошків в Україні — це баласт, каже він. Представляємо вам коментар, який він давав Великій Епосі з цього питання:

Фото: Володимир Бородін/Велика Епоха
Фото: Володимир Бородін/Велика Епоха
«Коли я заходив до будь-якого супермаркету Стокгольму, то неодноразово звертав увагу на пральні порошки і бачив, що вони кардинально відрізняються за складом від тих, що продаються в Україні. Не можу сказати, що на той момент там були відсутні фосфати, ПАРи [про вплив на здоров’я цих речовин читайте у статті «Порошки з фосфатами — шкода для здоров’я»], вони були, але в таких концентраціях, які допустимі гігієнічними нормами. Було відсутнє все те, що в нас написано — оптичні відбілювачі, ароматизатори, ензими, віддушки тощо.

І коли я придбав пачку такого ж прального порошку, який у нас продається, то вийшло, що пачка нашого прального порошку масою 450 г коштує 10—12 грн, а закордонного — близько 50 грн. Коли я її відкрив, то виявилось: у ній немає нічого такого, що є в нашому порошку, а коли виправ білизну, то вона взагалі нічим не пахла. Коли, наприклад, у номері міняли постіль, вона теж нічим не пахла. Тобто їхні пральні порошки позбавлені всіх тих небезпечних хімічних речовин, що є в нас. Вони давно вже зрозуміли, що для них важливіше здоров’я, а не приємний запах лимону або «альпійська свіжість».

Виробники транснаціональних компаній кажуть: „Ми виконуємо ваше законодавство на 125%“. І якщо наше законодавство не забороняє, то їх звинуватити ні в чому не можна, вони як бізнес зацікавлені в тому, щоб їхні технології і технологічне обладнання не було викинуто, а знайшло дуже гарне місце, і вони знайшли його в Україні, Росії, Білорусі, там, де законодавство це дозволяє.

Я в свій час, коли був у Швеції, теж дивився, перевіряв, на власному прикладі можу сказати, що так воно і є. Транснаціональні компанії мають подвійні стандарти, у себе вони виробляють на безфосфатній основі, а в нас випускають на фосфатній.

В середньому 80% прального порошку — це баласт, який нікому не потрібен і слугує тільки для того, щоб наповнити упаковку і радувати нашого споживача великою коробкою. Чому вони коштують в 5 разів дорожче? — Тому що немає того 80%-го баласту, цей баласт замінюється конкретними речовинами, які не шкідливі для здоров’я, екології і виконують функції прання. Не для того, щоб порадувати споживача, а якраз для того, щоб випрати білизну. Тому, коли кажуть „вони ж у 5 разів дорожчі“, — так, у 5 разів дорожчі, але при цьому вони в 5 разів концентрованіші».