• Наркоманія — невидимий ворог української нації

  • Антон Лунін | Велика Епоха
    Понеділок, 8 жовтня 2012 року

Останні кілька десятиліть наркоманія залишається однією з найголовніших проблем нашого суспільства. Щорічно наркоманія забирає життя тисяч українців. У 30—60-і роки минулого століття в СРСР наркоманії практично не існувало — залізна завіса і неконвертованість радянського рубля зіграли гарну роль.

Згубна звичка виникла в нашому регіоні під час афганської війни (80-і рр.). У 90-ті роки з'явилася велика кількість наркоманів серед молодої частини населення СНД. Про поточну ж ситуацію з наркоманією в Україні спеціально для Великої Епохи розповів психіатр-нарколог медичної клініки «Віта» (м. Одеса) Білоус Сергій Іванович.

— Сергію Івановичу, як справи з наркоманією зараз в Україні? Скільки налічується наркоманів?Білоус С. І.: Наркоманія — це епідемія, яка набула в 21 столітті загальнонаціонального масштабу. На сьогоднішній день в країні офіційно зареєстровано близько 170 тисяч осіб, що вживають наркопрепарати, але насправді цифра більша в 7—10 разів. Приблизно це 1,5—2 мільйони осіб, а населення України становить 46 мільйонів. За кількістю зареєстрованих хворих Україна — на другому місці серед країн СНД.

— Який середній вік наркоманів?

Білоус С. І.: З кожним роком хвороба молодшає, середній вік наркомана-початківця зараз — 15 років. Тривалість життя наркомана без підтримувальної терапії і якщо не зменшувати дозу — невелика, максимум 5—7 років. Багатьох наркоманів, які починали свою «нарко-кар’єру» в 90-і, вже немає в живих. Є така приказка: «Всі наркомани кидають вживати наркотики... Деяким це вдається за життя». Відсоток людей, які зуміли позбутися страшної недуги, дуже малий — всього лише 3—5%. І як свідчить ще одне прислів'я: «Колишніх наркоманів не буває».

— Які наркотики нині в моді?

Білоус С. І.: Якщо в 90-ті роки великою популярністю користувалися наркотики опійної групи (героїн, ханка, макова соломка), то зараз в «фаворі» — полінаркоманія. Полінаркоманія — це одночасне вживання наркотиків різних видів. Цьому може бути кілька причин:

1) наркотик, що вживався раніше, вже не приносить колишнього задоволення і наркоману доводиться переходити на більш сильний;

2) виникають порушення сну, і людині доводиться вдаватися до снодійних засобів, що також викликає залежність;

3) через відсутність коштів, наркотик може стати недоступним і тоді супутнім наркотиком стає алкоголь або токсичні речовини.

Дамокловим мечем нависла над нами ще одна загроза — аптечна наркоманія. Цей вид наркоманії останнім часом широко поширений серед школярів через свою відносну дешевизну і легкодоступність. Тепер діти пачками їдять таблетки від головного болю і запивають їх сиропами від кашлю.

— Чим загрожують наркотики для людини, які наслідки їхнього застосування?

Білоус С. І.: Найбільш поширене захворювання серед наркоманів — гепатит С, захворюваність сягає 95%. Трохи відстають від нього ВІЛ та СНІД. Кожен сотий заражений сифілісом, часто розвиваються гнійні захворювання, шизофренія, цироз.

— Наскільки реально вилікуватися від наркоманії? Які кроки включає в себе курс лікування і скільки коштує лікування наркоманії?Білоус С. І.: Методи, застосовувані в нашому медичному центрі, показують високі результати, проте вони досягаються в результаті досить тривалого лікування. В залежності від стажу вживання наркотиків, величини дози та стану пацієнта, тривалість курсу лікування наркоманії становить:

Героїнова залежність: 10—14 днів;

Метадонова залежність: 21—28 днів.

Умовно процес лікування наркоманії можна розділити на три етапи:

1. Зняття ломки (погашення абстиненції) і підготовка до детоксикації;

2. Детоксикація організму, комплексне очищення;

3. Реабілітація (фізіотерапія, психотерапія).

Вартість лікування досить велика — від 100 доларів на день.

— Що штовхає українців до наркоманії?

Білоус С. І.: Що ж приводить людей до вживання наркотиків, що штовхає їх у цю прірву? Когось — відчай і самотність, когось — бажання спробувати щось новеньке. У кожного це щось своє, але треба пам'ятати, що найкраща профілактика наркоманії — це ніколи не пробувати наркотик.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...