ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Влада Молдови заборонила пропаганду та використання комуністичних символів

Велика Епоха
У Молдові з 1 жовтня набув чинності закон з поправками, який забороняє використовувати комуністичні символи (серп і молот) на території держави, а також пропагувати тоталітарні ідеології.

Влада Молдови заборонила пропаганду та використання комуністичних символів. Ілюстрація: Велика Епоха
Влада Молдови заборонила пропаганду та використання комуністичних символів. Ілюстрація: Велика Епоха
Пропаганда або використання тоталітарних символік та ідеологій спричинить накладення штрафу на порушників. Для фізичних осіб штраф становитиме $100―150, для посадових та юридичних осіб ― $300―500, повідомляє «Кореспондент».

У той же час молдавська влада поки не вирішила, як на практиці буде виконувати рішення про заборону серпа і молота, пише газета «Комерсант-МД».

За задумом авторів законопроекту, якщо Партія комуністів не відмовиться від зміни символіки, то після двох попереджувальних штрафів Міністерство юстиції може ліквідувати партію. Однак Мін'юст не має ніякого стосунку до закону, який був прийнятий з ініціативи парламентарів, тому не може застосовувати його на практиці, зазначила «Ъ-MD» начальник управління законодавства Мін'юсту Христина Мельник.

Центрвиборчком ― ще один орган, який може не допустити до участі у виборах партію із забороненою символікою. Однак він також не переглядав діючі внутрішні регламенти у відповідності з новим законом. Оскільки в найближчому майбутньому виборів не намічається, у ЦВК є ще час подумати над впровадженням нової заборони.

Антикомуністичний документ поставив у глухий кут і співробітників МВС: які конкретно заходи необхідно застосовувати до «зловмисників».

«Раз закон набув чинності, значить у кодексах повинні бути передбачені відповідні штрафи, тому, теоретично, поліція може їх застосовувати. Але як усе це буде реалізовуватися на практиці, якщо жодне з відомств ще не готове до виконання нового закону, не знаю», ― заявив «Ъ-MD» один з авторів нового законопроекту Віктор Попа.

Комуністи ж заявили, що не збираються підкорятися закону і вже оскаржили його в Конституційному суді. Якщо ж останній не скасує рішення парламенту про заборону комуністичної символіки, то компартія збирається подавати до Європейського суду з прав людини та вище, якщо буде потрібно.

Одночасно з тим, що частина комуністів заявляє про те, що він символіки не відмовиться, інші члени Комуністичної партії Молдови вже продемонстрували можливий новий варіант партійної символіки: схрещені за типом серпа і молота літери «Т» і «С» (трактується як «Таможенный союз»). Не виключено, що саме ця символіка допоможе партії обійти неугодний їй закон і протриматися до наступних парламентських виборів, відзначає газета.

Нещодавно парламент Молдови зареєстрував ще один законопроект, що посилює покарання за використання серпа і молота: або 15 діб арешту, або виправні роботи на строк до 200 годин, або більш суворе кримінальне покарання (для посадових осіб) ― до трьох років позбавлення волі.